İçeriğe geç

Sınav kaygısı nedir – sınav kaygısı ile başa çıkmanın yolları

Sınav kaygısı nedir?

Hepimiz eğitim hayatımız boyunca pek çok problem ya da korku yaşamışızdır. Kimimiz derslerden yakınmış, kimimiz de ödevlerden dert yanmışızdır. Ama hiç şüphesiz en başarılı olanımızın bile en az bir kere korktuğu bir durum söz konusudur. Sınavlar. Güne şu haberle başladım.  15 yaşında bir kız sınav kaygısı için doktora gidiyor ve doktorun ona yazdığı iki ilaçtan birisi yan etki gösteriyor. Bütün vücudu su topluyor, vucudunun her yerinde morarmalar ve şişmeler meydana geliyor. Sınav kaygısı için ilaç tedavisi deneyecek, hastanede ölüm döşeğinde yatacak, hayat mücadelesi verecek kadar çocuklarımızı zora sokan sınav kaygısı nedir gelin beraber kısa bir söyleşi yapalım.

 

sınav kaygısı ile başa çıkma yolları
sınav kaygısı ile başa çıkma yolları

Günümüzde birçok öğrenci sınav kaygısı yaşamakta. Ya yapamazsam, ya hatırlayamazsam ya da yanlış kodlama olursa gibi birçok soru öğrencilerin adeta korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Peki sınav kaygısının nedenleri nelerdir?

Öncelikle sınav kaygısının ne olduğuna bakalım. Sınav kaygısı; sınav esnasında ve öncesinde oluşan ve öğrenilmiş bilgiyi etkin şekilde kullanamama durumu olarak nitelendirilmektedir. Sınav öncesi stresi, dersi çalışıp anlamadığını düşünmek, yetersiz olma korkusu, yazım, işlem ya da kodlama hatası yapma korkusu gibi durumlar sınav kaygısı kapsamı içine girmektedir. Sınav kaygısının en temel nedeni, sınav sonucunda alınacak bildirimlerdir. Yani, öğrencinin sürekli başarılı olma arzusu ve kusursuz bir sınav isteği, ister istemez üzerinde bir baskı kuracaktır. Aynı şekilde dersi anlamayan, çalışmamış ya da konuların tamamına hakim olmayan öğrencide de yetersiz olma korkusundan kaynaklı kaygı durumu oluşabilir. Fakat en yaygın kaygı sebebi ceza sistemidir. Olası düşük bir nota öğretmenlerin, arkadaşların, çevrenin ve ailenin tepkisi bu kaygının oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Sınav kaygısı belirtileri nasıl ortaya çıkar?

Her korku kaygı değildir. Sınav kaygısının var olduğunu düşünmek için bazı fiziki ve psikolojik bulgular olması gerekmektedir. Huzursuzluk, tedirginlik, başarısızlık korkusu, endişe, sıkıntı, taşikardi, ağız kuruluğu, çalışma isteksizliği, mide bulantısı, titreme, karın ağrıları, dikkat eksikliği, güvensizlik ve çeşitli görme bozuklukları sık rastlanan bulgulardır. Şayet çocuğun başarı grafiğinde bir düşüş varsa, ders çalışma isteği duymuyorsa, sınav ve ders konuşmaktan hoşlanmıyorsa ve ciddi iştah bozuklukları söz konusu ise kaygı bozukluğunun varlığından söz edilebilir. Enerji azlığı, fiziksel rahatsızlık öğrendiklerini aktaramama, dikkatte azama, ifadede problem yaşama gibi durumlar sınav kaygısına bağlı etkilerdir.

sınav kaygısı nedir
sınav kaygısı nedir

Şayet bir öğrenci mevcut sınav ve eğitim sistemini sorgular hale gelmişse, bu onun bilinç altında sınav kaygısı yaşadığına işaret olabilir. Bu sınavlar neden var bu bilgiler bana nerede yarayacak, sistem çok saçma, anlaşılması zor ve gereksiz konular gibi tutumlar, öğrencinin aslında sınav kaygısı yaşadığını gösterebilir. Aynı şekilde, kendine güveni olmayan ya da sarsılmış çocuklar da bu durumu yaşayabilmektedir. Ben neden yapamıyorum, aptal mıyım, o yapıyor benim eksiğim ne, konu çok, sayfa çok, ders zor, başarılı olamayacağım gibi sözleri söyleyen bir öğrenci sınav kaygısı içindedir.

Bir öğrenci kendi kendisinin ya da bir aile çocuğunun kaygı içinde olduğunu fark edebilir. Burada çocuğun ve ailenin yapması gerekenler vardır. Eğer çocuk bu durum sonrasında kendisini motive edebiliyorsa, bu durum çabuk atlatılacaktır. Yapmam gereken nedir, hangi yolu izlemeliyim, kötü bir sonuç alırsam dünyanın sonu değil, en faza ne olabilir, fazla kendimi üzmemem lazım gibi cümleler çocuğun kendi kendine sınav kaygısını yenmesini sağlamış olacaktır. Eğer aile bireyleri fark ettikleri bu duruma doğru yaklaşırlarsa, yine olumlu sonuçlar alınacaktır. Bu sınav senin son şansın değil, başarılı olacağına inanıyoruz ama olmazsa da bu durum sana olan duygularımızı değiştirmez, tekrar deneyebilirsin gibi cümleler, çocuğun hem kaygılarından arınmasına, hem de motivasyonunun artmasına katkı sağlayacaktır.

Sınav kaygısı ile ilgili akademik yazınlar pdf

Pek çok akademisyen sınav kaygısıyla başetme yolları ve azaltma teknikleri üzerine akademik çalışma hazırlamakta ve bunu gençlerin kullanımına sunmaktadır. Bu konuda yayınlanmış en güzel ve verimli çalışmalardan bazıları;

Sınav kaygısı ile baş etme yolları PDFhttp://aday.baskent.edu.tr/SinavKaygisi.pdf

Sınav kaygısı ile ilgili makaleler pdfhttp://www.yeninesil.k12.tr/V2/bulten/Rehbulten5.pdf

Sınav kaygısı broşürü PDFhttp://srm.metu.edu.tr/sites/srm.metu.edu.tr/files/brochure9.pdf

sınav kaygısı ölçeği pdfhttps://goo.gl/tMBdS2

Sınav kaygısı azaltma teknikleri nelerdir?

Sınav kaygısı azaltma tekniklerine bakacak olursak bir çok tekniği vardır ama asıl nokta gerçekçi davranmaktır. Rahatlama adına kişinin kendisine söylediği yalanlar rahatlamaya yol açmayacak, tam tersine kaygı durumunun daha derinleşmesine sebep olacaktır. Kaygıyı uzaklaştırmaktan ziyade onun yersiz olduğuna kendimiz ikna etmemiz ve kaygıyı oluşturan sebepleri ciddiye almamız en faydalı olanıdır. Sınavdan başarısız olunca hayatın yara alacağını düşünmek, bu durumu oluşturan temel yanlışlıklardandır. Bu durumun önüne geçmek için sınavın olağan bir durum olduğunu ve ne çıkarsa çıksın sonucun sizin karakteriniz, değerin ve kalitenize referans oluşturmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Sınav kaygısı ile başa çıkmanın yolları

Bu konuda yayımlanmış pek çok yazın ‘a ragmen sınav kaygısıyla başetme yolları hakkında bir kaç küçük ipucu da ben vermek istiyorum. Sınav kaygısıyla başa çıkabilmek için bireysel olarak neler yapılabilir sorusuna cevap olarak sınav kaygısıyla başa çıkma önerilerini listeleyecek olursak eğer;

  • Sınavlarınıza son anda hazırlanmayın. Verimli ders çalışma teknikleri sınav öncesi değil her gün belli bir miktar ders çalışmayı alışkanlık haline getirin.
  • Sınava girmeden hemen önce son bir kez daha bakayım diye düşünmeyin. Bu son dakika göz atmaları genelde kafa karıştırır.
  • Bir gün öncesi iyi bir uyku çekin ve iyice dinlenin. Sınava dinlenmiş bir beyin ve beden ile girmek çok önemli.
  • Genel olarak iyi ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Sigara alkol vb gibi alışkanlıklarınız varsa ya tamamen kesin kesemiyorsanız da minimum düzeye indirin.
  • Gerçekçi olun. Sınav hayatınızı şekillendirecek bir durum evet. Ama hayatınızı tamamen sınavlara endeksli yaşayarak sadece mutsuz olacağınızı aklınızdan çıkarmayın.
  • Sınav kaygısı ölçeği‘ne göre kaygı öğrenciyi kamçılıyor, ama siz hangi at yarışında daha çok kamçı yiyen atın kazandığını gördünüz?

Sınav kaygısı semineri

Sınav kaygısı ile Gaziosmanpaşa’da bir seminer de konuşan Özlem Yılmaz’a kulak verelim.

Bu kısa söyleşimizde sınav kaygısını sığ sularda yüzerek açıklamaya çalıştık. Sizin bu konudaki tecrübeleriniz nelerdir? Yorum formumuzu kullanarak kafanıza takılan her şeyi sorabilir, uzmanlarımızdan cevap alabilir ve  tecrübelerinizi aktarabilirsiniz. Hepinize önce mutlu sonra başarılı bir hayat dileriz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Söyleşi

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın