İçeriğe geç

Okul fobisi nasıl yenilir %100 çözüm!

Bu yazımızda okul fobisi nedir, çocuklarda ve ergenlerde okul fobisi belirtileri ve tedavisi, ve okul fobisi çözüm yolları nelerdir onları inceleyeceğiz.

Okul fobisi nedir?

Anne ve babalar ilk çocuklarının okula başlamasıyla hayatlarında yeni bir döneme atmış oluyorlar. Birçok aile bu durumun heyecanı ve deneyimsizliği sebebiyle bocalayabiliyor. Bu durumdaki birçok aileyse maalesef yanlış yönlendirmelerde bulunarak, çocuğun eğitim dönemini olumsuz etkileyebilecek travmalara yol açabiliyor. Peki, okul fobisinden kaçınmak ve olası bir okul korkusunu yenmek için neler yapılmalı?

Okul fobisi nedir? Öğrencinin okul içerisinde yaşadığı sıkıntı, gerginlik ve okula gitmede isteksiz olma genel itibariyle okul fobisi içinde değerlendirilir. Fakat ağırlıklı olarak okulda yaşadığı herhangi bir olaya olumsuz ve aşırı tepki verme durumu olarak kendisini gösterir.

okul korkusu nasıl yenilir
okul korkusu nasıl yenilir

Okul fobisi belirtileri

Okul fobisine sahip bir çocuk çabuk endişelenir, hassastır, duygusaldır ve karşı tarafı fazla önemser. Okul fobisinin en çok görüldüğü yaşlar 5 -6 ve 11-12 yaş aralığıdır. Bu yaş gruplarında sıkça görülmesinin iki sebebi vardır. Bunlardan birincisi 5-6 yaş aralığındaki çocuklar okul hayatıyla birlikte ilk kez sistemli olarak ev dışına çıkmaktadırlar. Anne babadan, diğer aile üyelerinden veya bakıcıdan uzaklaşmak onun için zor bir durum olabilir. Bu durum ve geçirilen adaptasyon süreci sağlıklı bir şekilde atlatılmazsa kalıcı psikolojik sorunlar doğurabilmektedir. İkinci sebebiyse 11-12 yaşlarında çocuklar karşı cinsle farklarını net bir şekilde görmeye başlar ve kendi cinslerinin varlığını kanıtlama çabası içine girerler. Bu çaba içinde birçok çocuk kendisini ön plana çıkarmak için diğer arkadaşları üzerinde baskıcı tavır içine girebilir. Bu da okul ortamını dayanılmaz bir yer haline getirecektir. Bu durumların tamamı okul fobisi belirtileri olarak değerlendirilebilir.

Okul fobisi olan çocuğa nasıl davranmalı?

Anne ve babanın tutumu çocuğun okul fobisine sahip olmasında etkisi büyüktür. Aile, özellikle anne tarafından aşırı sıkı ya da aşırı serbest yetiştirilen çocukların okul fobisine daha yatkın olduğu gözlemlenmiştir. Aşırı üstüne düşülerek yetişmiş bir çocuk okul ortamında kendi kararlarını kendi veremediği, tutuk bir yapıya sahip olduğu ve iletişim kurmada zorlandığı için okul ortamına uyum sağlayamaz ve o ortamdan uzaklaşma isteği duyar. Aile tarafından tamamen serbest yetişmiş bir çocuk ise okulun genel geçer kurallarına uymakta zorlanacağı için okul ortamında bulunmak onu fazlasıyla bunaltacak ve çocuk o ortamda bulunmak istemeyecektir. Bunların yanında okul fobisinin biyolojik tabanlı olabileceğini de düşünenler vardır. Fakat genel görüş ailevi faktörlerin daha önde olduğu, genetik faktörlerin de var olduğunu bilmekle birlikte, sadece ailevi bir psikolojik erozyon olması durumunda genetik faktörlerin tetiklendiği yönündedir. Yani, aileden alınan eğitimde sorun yoksa biyolojik nedenler okul fobisine neden olmazlar.

okul fobisi çözüm yolları
okul fobisi çözüm yolları

Okul fobisi çözüm yolları

Okul fobisine sebep olan ailevi unsurları sıralamak gerekirse; anne baba arasında yaşanan sorunlar varsa çocuk onları yalnız bırakmak istememesi, ya da onları merak ettiği için okulda huzursuz olması, aile kurumu içinde göç, ölüm, hastalık veya ekonomik çöküş gibi ciddi travmalar yaşanması, ailenin yeni bir bebeğe sahip olması ve bu süreçte çocukta ikinci plana atılmış hissi oluşması, ailenin çocuktan daha çok çalışma ve başarı beklemesi sonucu oluşan baskılar okul fobisine sebep olabilir.

Okul fobisine sebep olan okul kaynaklı unsurları da sıralamak gerekirse; okul değişikliği, okulda öğretmen değişikliği, tatil ve benzeri şartlar sebebiyle okuldan uzaklaşarak o zamanın okul zamanına göre daha cazip gelmesi ve okulda yaşadığı şiddet ya da taciz gibi durumlar okul fobisine sebep olabilir.

Okul fobisi nasıl tedavi edilir?

Çocuklar doğal gelişimleri içerisinde hayatlarının ilk 3 yılını anne yanında geçirirler. Bu süre zarfında eğer çocuk bir birey olma yetisinin temellerine sahip olmazsa, ilerleyen süreçte okul fobisi de dâhil olmak üzere, bir çok psikolojik ve sosyal olumsuzlukların oluşması muhtemeldir. Birçok yetişkin bireyin bile hala anneye bağlı olduğu bilinmektedir. Okul fobisi bu açıdan ele alındığında, her şeyden önce anneden uzaklaşma korkusu şeklinde kendisin gösterir.
Okul fobisinin önüne geçmek için aile ile eğitmenlerin birlikte çalışması ve gerektiğinde çekinmeden psikolog yardımına yönelmeleri önemlidir.

Okul fobisi PDF kaynaklar;

Okul fobisi ve okula uyumda ailenin rolühttp://www.tedsivaskoleji.com/upload/resimler/a4a31c0d21.pdf

Okul fobisi olan çocukların davranış özellikleri; http://egetipdergisi.com.tr/pdf/pdf_EGE_50.pdf

Okul fobisi; http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/40/520/6531.pdf

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tarih:Söyleşi

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın