İçeriğe geç

Ödev yapma sorumluluğu 5 adımda nasıl kazandırılır?

Bu yazımızda çocuğa ödev yapma sorumluluğu nasıl kazandırılır? Çocuğa ev ödevini sevdirmenin yolları nelerdir? Ödev yapma alışkanlığını nasıl kazanırız‘ın üzerinde duralım dedik. Malum pek çok velinin isyanı bu konuda çocuğa ödev yaptıramamak.

Ödev alışkanlığı kazandırmanın 8 yolu

ödev yapmayı sevdirmenin yolları
ödev yapmayı sevdirmenin yolları

Çoğumuz okul zamanında öğretmenlerimizin verdiği ödevler karşısında zorlanmış ve yapmakta isteksiz davranmışızdır. Ev ödevlerine karşı aldığımız bu tavrın altında sadece derslerin zorluk derecesinin yattığını düşünmek yanlıştır. Okulda öğretmenler ve evde veliler bu hususta çok da yardımcı olamayabilmektedir. Peki, bir öğrencinin ev ödevini sevmesi, en azından korkup nefret etmemesi  için neler yapılmalı? Bu yazımızda Ödev alışkanlığı kazandırmanın 8 yolu neymiş onları inceleyelim istedik.

Çocuğa ödev yaptırmanın yolları nelerdir?

Ödev kelime anlamıyla yapılması gereken, kişinin üzerine düşen vazife ve sorumluluk anlamlarını taşır. Okullarda hemen her öğretmen öğrencilerine evde üzerinde çalışma yapmaları için sorular, araştırma konuları, yazılacak metin konuları ve okunup gözden geçirilecek bölümler gibi çeşitli ödevler verir. Şayet öğrenci bu ödevleri yapmada isteksizlik yaşıyor ya da zorlanıyorsa, bunun üç ana nedeni vardır. Bunu okul, aile ve dersler olarak sıralamak mümkündür. Ödev yapma sorumluluğu zamanla kazanılacak ve oturacak bir davranıştır. Fakat bu zorlama veya tehditle olmayacaktır.

Çocuğa ödev nasıl sevdirilir?

Okulun öğrencinin ödev yapmasında zorlanması hususunda iki farklı etkisi vardır. Eğer okulun eğitim seviyesi öğrenciye göre yüksekse ve öğretmen genel seviyeye hitap eden ödevler veriyorsa, bu öğrenciyi zorlayacaktır. Bu durum kendi öz güvenini kırdığı gibi yapamadığı ödevler eğitim durumunu da etkileyecektir. Ödev yapma alışkanlığı kazanmada başarısız olan öğrencinin diğerlerinden farklı olduğunu kavrayıp müdahale etmek öğretmenin sorumluluğundadır. Bir öğretmen bazı durumlarda tüm sınıftakilere seviyelerinin üzerinde ödev vermek gibi bir hataya düşebilmektedir. Diğer taraftan, öğretmenin ödev kontrolünde sergilediği tutum da öğrencinin ödevlere olan bakışı üzerinde etkilidir.

çocuğa ödev nasıl sevdirilir
çocuğa ödev nasıl sevdirilir

Öğrenci eve geldiğinde tıpkı evlilik ilişkisinde olduğu gibi gününün nasıl geçtiğinin, neler yaptığının sorulması onun hoşuna gider. Onunla ilgilenilmesi derslerindeki ve çalışmalarındaki motivasyonu arttırır. Çocuk okuldan gelir gelmez onu ödev yapmaya yönlendirmek, ödev yaparken sorduğu sorulara sert ve aşağılayıcı tutum takınarak cevaplar vermek, başkalarını onun yanında ve yüzüne karşı değerlendirip onun yetersiz olduğunu dile getirmek gibi durumlar son derece yanlış olmakla birlikte, onu ders çalışmaktan soğutabilmektedir. Bunların yanında çok masum bir gerekçeyle de olsa çocuğun yerine ödevlerin aile bireyleri tarafından yapılması da onun açısından son derece zararlıdır. Çocuğa ödev yaptırmanın yolları öncelikle sorunun kaynağını anlamaktan geçer.

Çocuklar neden ödev yapmaz?

Ödev yapmanın sevilmemesinin belki de en önemli sebebi ders konularıdır. Her bireyin özel ilgi alanı ve yetenekleri vardır. Bu nedenle bir öğrenci, kendisinin ilgi alanına girmeyen bir konu hakkında ödev yapmak istemeyecek ya da yaparken hoşnut olmayacaktır. Öğrencinin alanına uygun derslerde başarılı ve ödev yapımında istekli olduğu bilinen bir gerçektir.

Çocuğun ders çalışması nasıl sağlanır? adlı yazımızda konuyu enine boyuna incelemiştik.

Öğrenciye ödev yapmayı sevdirmenin yolları ya da ödevden korkmasını engellemenin birçok yolu vardır. Bunların başında, seviyesinin üzerinde ödev konuları vermemek gelir. Ondan şahane ve hatasız bir performans beklemek de yapılan büyük hatalardandır. Bu durumda çocuğun bıkması ve psikolojik olarak rahatsız olması kaçınılmazdır. Elbette bütün eğitim kurumlarının hepsinde aynı ders tüm sınıf genelinde işlenmektedir. Bu durum söz konusu olduğunda öğrencinin sevdiği ve de sevmediği dersler olacaktır. Eğitimcilerin ve ailelerin yapması gereken şey, öncelikle çocuğun ilgi ve becerilerini saptamak ve ilgi duymadığı dersleri onlara anlayacağı ve sevebileceği tarzda aktarmaya çalışmaktır. Tüm bunların yanında, öğrencilere bu ödevlerin neden yapılmak durumunda olunduğu onların anlayabileceği bir üslupla anlatılırsa öğrencinin yaşı ve seviyesi ne olursa olsun motivasyonu ve derslere olan tutumu değişecektir.

Hayat sadece iş ya da okuldan ibaret değildir. Nasıl ki yetişkinler iş sonralarında kendi zihinlerini dinlendirecek sosyal faaliyetlere yöneliyorsa, öğrenciler de planlı bir şeklide ders dışında başka şeylerle ilgilenebilmektedir. Oyun oynamak, sinemaya gitmek arkadaşlarıyla vakit geçirmek gibi durumlar, çocuğun yaşam enerjisini yükseltecektir. Yaşam enerjisi ve öz güveni yüksek öğrenciler, birçok ders ve ödevlerde yüksek başarı sağlamaktadır. Öğrenciye ruhen inanmak ve bunu hissettirmek, onlara yaptıkları her ödev için moral verecektir

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Söyleşi

3 Yorum

  1. pelin pelin

    Youtube’da bununla ilgili çok fazla kaynak var ama ne yaptıysam çocuğuma ödev alışkanlığı kazandıramadım. Delireceğim.

  2. Sezen Sezen

    Güzel taktikler. Kızımla ödev yaptırmakta çok zorlanıyorum. En yakın zamanda deneyeceğim. Teecrübelerimi buradan size de yazarım.

  3. Ayşe Ergün Ayşe Ergün

    Ödev yaptırmak mı? Sanırım evde 3. dünya savaşı çıktı zannedersiniz. Her gün kavga her gün dövüş! Bir yolunu bulamadım. Çocuğum 2.sınıf ilk yıl bazı problemler yaşadık ve okuldan aşırı derecede soğudu. Gezmediğim doktor psikolog kalmadı. Okula biraz adapte olmasını sağladım. Ama ödev yapmak istemiyor. Daha fazla ne tavsiye edersiniz? Biz yolda kalmış anneler için?

Bir cevap yazın