İçeriğe geç

İyi bir kreşte neler olmalı? Kreş seçimi kriterleri

Çocuğu kreşe vermek doğru mu?

Sosyal hayatın getirdiği çalışma koşulları, pek çok ailenin çocuklarına yeterli zamanı ayıramamasına sebep oluyor. Özellikle annelerin de çalışma hayatında aktif olarak rol alması çocuğun ev içinde büyük anne ya da bakıcı ile büyümesine ortam hazırlıyor. İlerleyen dönemlerde de birçok ailede bunun yerini kreşler alıyor. Peki, kreşler ne kadar faydalı? Kreşe göndermenin yaşı ve etkileri nelerdir?

Uzmanlara göre kreş yaşı

iyi bir kreşte neler olmalı
iyi bir kreşte neler olmalı

Kreş eğitim ve bakımı çalışan aileler için bir kurtarıcı olduğu gibi, çocuğun küçük yaşta bazı eğitimleri alması açısından da faydalıdır. Ancak uzmanlar çocuğun 3 -3 buçuk yaşından önce kreşe gönderilmesine sıcak bakmıyor. Çocuğun 2 buçuk yaşından önce kreşe gönderilmesi ise kesinlikle olmaması gereken bir durum olarak öngörülüyor. Buna sebep olarak, çocuğun ilk 3 yılda yanında bulunan kişiyle yoğun duygusal bağ kurması gösteriliyor. Çocuklar hayatlarının ilk üç yılında anne ve yanındakilerle yoğun duygusal bağ kurmalarının yanında, ilk 6 aydan sonra bunu ifade etmeye ve yabancı bir kişiye karşı hoşnut olmama durumunu belli etmeye başlarlar. Bu hoşnut olmama durumu ayrılık kaygısını da beraberinde getirir. Bu kaygı 2 yaşına kadar artarak devam eder ve bu yaşta öğrenilmeye başlanan becerilerle giderek azalma eğilimi gösterir.

İyi bir kreş nasıl olmalı?

Kreş okuldan farklı bir süreçtir ve aileden ayrılma süreci zamana yayılması gereken bir durumdur. Bu nedenle birçok kreş programı bunu düşünülerek hazırlanmaktadır. Kreş aileden uzak olunmaya başlanan ilk alandır ve burada kurulacak iletişim ve kazanılacak yetiler çocuğun birey olduğu dönemde aileden öğrendiği yetiler kadar etkilidir. Çocuklar kreşte bulundukları süre zarfında birçok şey öğrenir ve hayatta ona değer katacak birçok yeteneğin gelişmesine imkan bulurlar. İlk günler birer saat, sonraki dönemlerde de daha uzun süreler kalınan kreş ortamı, yeri geldiğinde hiç içinden çıkılmak istenmeyen bir yer haline gelebilir. Bu durumun zararlı bir yanı yoktur. Sevmek, değer vermek ve mutlu olmanın zararı yoktur. Kreş ortamının çocuklara öğrettiği değerlerden biri de budur.
Kreşte kalınan sürenin zamana arttırılması gerektiğine değinmiştik. İlk zamanlarda anne çocuğun yakınında olmalı hatta beraber onunla aktiviteler içinde olmalı. Sonraki dönemlerde ise belirli saatler arasında onu o ortam içinde bırakması gerektiğini ona açıklamalı ve ona verdiği sözün dışına çıkılmamalı. Unutulmamalıdır ki o dönem, yani içinde bulunduğu okul öncesi dönem, öğrenme bilincinin en çok gelişim içinde olduğu dönemdir ve eğer aile bireyleri ona yalan söyler, kandırmaya çalışır ya da sözlerinde durmazsa, çocuk rol model olarak gördüğü aile bireylerini ilerleyen dönemde taklit etmeye çalışacaktır.

Kreş neden gereklidir?

kreş seçimi kriterleri
kreş seçimi kriterleri

Birçok kişi aslında kreş ortamını mecbur olduğu için seçiyor. Yani çoğu çalışan kadın çocuğunun bir yerde rahat ve huzurlu kalabilmesi için onu kreşe gönderiyor. Oysa kreş süreci giderek daha zorunlu ve gereklik arz eden bir hal alıyor. Çağın getirdiği teknolojik yenilikler bireylerin daha çok teknolojik araçlar kullanmasını zorunu kılıyor. Bu sayede bireyler daha çok bilgiye daha hızlı erişebiliyor. Şayet birey bu bilgiye hükmedemezse yaşam içinde çok faza problemlerle karşılaşabiliyor. Ama zihinsel gelişimi yüksek bir birey bu ortama ayak uydurabiliyor. Bu düzeye de profesyonel yardım ve eğitimleri içinde barındıran kreşler sayesinde erişilebiliyor. Kreş ortamının yerini doldurmasa da, bir şekilde çocuğunu kreşe göndermeyen ailelerde çocuk için eğitim ve zihinsel gelişim konseptli oyunlara başvuruluyor. Paylaşmanın, birey olmanın, değer vermenin ve hayatın bazı zorluklara gebe olduğunun öğretildiği kreşler, gelecek nesillerin daha sistemli ve bilinçli yetişmesi için modern zamanın ideal kurumları arasında yerini alıyor.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Söyleşi

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın