İçeriğe geç

Hayvan sevgisi nasıl kazanılır?

Bu yazımızda çocuklara hayvan sevgisi nasıl verilir? hayvan sevgisinin önemi, hayvan sevgisi nasıl anlatılır ve çocuğa nasıl aşılanır onları konuşacağız. Kemerlerinizi sıkı sıkı bağlayın ve yaşamı paylaştığımız dostlarımızı sevgiyle karşılamaya hazır olun.

Çocuklara hayvan sevgisi nasıl kazandırılır?

cocuklarda hayvan sevgisi
cocuklarda hayvan sevgisi

Çocuklara hayvan sevgisi kazandırmak herkesten önce ailenin yapması gereken bir konudur. Hayvan sevgisine sahip bir çocuk duygusal olarak gelişime açıktır. Hayvan sevgisine sahip çocuklarda değer verme, merhamet etme, sahiplenme ve duygusal zekalarının gelişimi oldukça ileri seviyededir. Öte yandan çocuğun aile içinde gördüğü ve de maruz kaldığı durumları dışarıda uygulama gibi bir özelliği vardır. Yani bir çocuk aile içinde şiddete tanık oluyor ya da maruz kalıyorsa, onu toplum içinde, çevrede ve canlılar üzerinde uygulama ihtimali oldukça yüksektir. Bu yüzden hayvan sever çocukların çok büyük bir çoğunluğu hayvan sever bir aileden gelmektedir. Ayrıca hayvan sever bir çocuk ileride çok kaliteli, sevgi dolu, merhametli bir birey olacak demektir.

Hayvan sevgisinin önemi

Günümüzde birçok çocuk modern çağın getirdikleri çerçevesinde sosyal hayattan izole yaşıyor. Önceki dönemlerde masa üstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlarda sıkça vakit geçiren çocuklar, şimdilerde de akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarla oyalanarak dış dünya ile bağlarını adeta bile isteye koparıyorlar. Çağımızda aşklar bile sanal ortamda yaşanırken, hayvan beslemek ve onunla ilgilenmek için bile sanal platformlar kurulmuş olması pek de garipsenmeyecek bir durum olsa gerek. Hal böyle olunca yeni nesil sevmeyi, değer vermeyi ve sorumluluk almayı çok yanlış yollarla öğreniyorlar. Bu da ilerleyen dönemde iş ilişkileri ve ailevi yaşantıyı olumsuz etkiliyor. Ama bir çocuğun hayvan sevgisi ile büyümüş olması, onun bakımını üstlenmesi, gezdirmesi, eğitim vermesi ve ona sahip çıkması onu daha aktif ve telepati yeteneği yoğun bir kişi haline getiriyor. Bu sayede çocuk daha dışa dönük ve iletişim yeteneği yüksek bir birey olarak yetişiyor.

Çocuğunuza ödev yapma sorumluluğunu nasıl kazandırırsınız? Yazımıza göz atın!

hayvan sevgisi kazanma
hayvan sevgisi kazanma

Hayvan sevgisi nasıl anlatılır?

Hayvan sevgisi olan bir çocuk bu sayede toplumda tanımadığı kişilere ve daha güçsüz canlılara merhamet etmeyi de karakteri haline getiriyor. Çocukların hayvanlardan korkması aynı zamanda onları sevmediği anlamına gelmiyor. Fakat ailelerinin de yönlendirmesiyle çok kolay bir şekilde bu korkularını da yenen çocuklar, hayvan sevgisi ile bu korkularını yenebildiklerinden yola çıkarak, sevgi sayesinde her zorluğu aşabilecekleri öğretisine de ulaşıyorlar. Hayvan sevgisinin bir öğretisi de yaşam döngüsü. Genel itibariyle hayvanlar insanlara göre daha az süre yaşadıkları için, çocuklar doğum yaşam ve ölüm döngüsünü daha iyi kavrıyorlar. Bu döngünün de doğal olduğunu ve olması gerektiğini anlamlandırmaları daha kolay hale geliyor. Tabi ki bunun aile ya da yakınlar tarafında hassasiyetle aktarılması büyük önem arz ediyor.

Hayvan sevgisi neden önemlidir?

hayvan sevgisi nasıl kazanılır
hayvan sevgisi nasıl kazanılır

Hayvanları sevmenin birçok psikolojik ve sosyal etkisi olduğunu söylemiştik. Hayvan sevgisinin önemi; hayvanları seven, onlarla birlikte yaşayan ve büyüyen bir çocuk düşünülenin çok aksine daha da sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahiptir. Topumda hayvan beslenen yerde (özellikle kedi ve köpekler için) çok sayıda mikrobik canlının yaşadığı, tüylerinin zararlı olduğu ve hastalık bulaştırdıkları korkusu hakimdir. Oysa düzenli bakımları yapılan bir hayvanın hastalık taşıması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu durum sokak hayvanları için de geçerlidir. Zira gerek hayvanların vücutları, gerekse onlardan gelebilecek olası mikrobik bakteri için insan vücudu koruyucu gücü yüksek bir metabolizmaya sahiptir.

Hayvanseverlik nedir?

Hayvanseverlik sadece bir hayvanı sahiplenmek ve onun sorumluluğunu almak değildir. Hayvanları nerde görürse görsün onu sevmek, onu incitmemeye çalışmak ve gerektiğinde yardımcı olmak, bizimle birlikte hareket eden çocukların da aynı bilinçle yetişmesini sağlayacaktır. Onarın da yeme, ısınma ve barınma gibi ihtiyaçları vardır ve onlar da her şeyden önce hisseden birer canlıdır. Bu sebeple her nerede, ne koşuda ve hangi ortamda olursak olalım, çocuğa hayvan sevgisini öğretmek ve o hissi vermek, sevgi dolu ve merhametli bir birey yetiştirmenin ilk adımıdır.

Hayvan sevgisi ile ilgili hikayeler

İnternet üzerinde hayvan sevgisi ile ilgili pek çok hikaye bulunmaktadır. Bunları çocuğa okumak, okutmak çocuğun hayvan sevgisi kazanmasında büyük rol oynamaktadır. Özellikle fabllar çocukların hayvan sevgisini kazanmasında ve anlamasında büyük önem arz ettiği için çocuklara yaşları düzeyinde fabl kitapları alınıp okunmalıdır.

Okullardaki kompozisyon çalışmalarında hayvan sevgisi ile ilgili kompozisyonlar ve yazılar, çocukların hayvanlara olan yaklaşımlarını değiştirmekte, yapılacak şiir yarışmalarında verilecek bir konu çocuğa hayvan sevgisi aşılamak konusunda yardımcı olacaktır.

Hayvan sevgisi ile ilgili hadisler

Peygamber efendimizin de hayvanları sevdiği ve merhamet gösterdiği konusunda çok fazla hikaye vardır. Peygamber efendimizin hayvan sevgisi ile ilgili hadisleri;

‘Cenab-ı Hakkın haksız olarak bir serçeyi öldürenden kıyamet gününde hesap soracağını’, (Ebu Davud, 2/11) bildirmiş; ‘kuşların yuvalarının bozulmamasını, yumurta ve yavrularının alınmamasını’ emretmiştir (Buhari. Edebü’l-Müfred, 139)

‘Merhametli olanlara Rahman olan Allah merhamet eder. Yerde olanlara da merhametli olun ki, gökte olanlar (melekler) de size rahmet merhamet etsin’. (Tirmizi, Birr, s. 16) Hadiste geçen ‘yerde olanlara’ ifadesinin içine her çeşit canlı girmektedir.

İslamda hayvan sevgisi

İslam dininin dünya üzerindeki tüm canlı varlıklara merhamet göstermeyi emrettiği pek çok ayet vardır.  Ayrıca dini hikayelerde İslamda hayvan sevgisini işaret eden pek çok hikaye bulmak mümkündür. Bunlardan bir tanesi;

Hayvanlara iyi davranmanın, cennete girmeye sebep olacağını bildiren Peygamberimiz sahabîlere şu olayı nakleder: ‘Yolda gitmekte olan birisinin susuzluğu artar. Hemen bir kuyuya inip suyundan içer. Kuyudan çıkınca susuzluktan dilini çıkarıp soluyan ve rutubetli toprak yalayan bir köpekle karşılaşır. Adam kendi kendine: ‘bu hayvan da benim gibi susamış’ deyip kuyuya tekrar iner. Ayakkabısına su doldurur ve ağzıyla tutarak yukarıya çıkar, köpeği sular. İşte Allah bu kulunu övmüş ve günahlarını bağışlamıştır’. Bunun üzerine sahabîler: ‘Hayvanları sulamakla bize de sevap var mıdır?’ diye sordular. Resulullah (s.a.v.): ‘Yaşamakta olan her canlıyı sulamakta sevap vardır’ buyurmuştur (Tecrit, c. vii, s. 223)

 

Çocuklarımıza hayvan sevgisi kazandırmak; merhametli bir çocuk yetiştirmenin ilk adımıdır. Onlar Allah’ın sessiz kullarıdır. Bugün haberlerde gazetelerde ve sosyal medyada hayvanlara eziyet etmekten onları işkence ile öldürmekten sadist bir şekilde zevk alan insanlar görmekteyiz. Bunu o ağzı var dili yok hayvanlara yapabilecek kadar gözü dönmüşler düşünün ellerine geçen insanlara neler yapmazlar. İster dini inancımız olsun istersek ateist merhamet kavramı çocuklarımıza öğretilecek en yüce değerdir. Doğrudan ve merhametten şaşmayın!

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Söyleşi

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın