İçeriğe geç

Boşanmanın çocuğa etkileri nelerdir?

Bu yazımızda boşanma ve çocuk ilişkisini irdeleyeceğiz. Boşanmanın çocuk üzerindeki etkileri, boşanmanın çocuğa nasıl anlatılması gerektiği, boşanmak için uygun yaşı konuşacağız.

Boşanmanın çocuk üzerindeki etkileri

Herkes hayata geldiğinde ruh eşinin var olduğuna ve bir gün onunla karşılaşacağına inanır. Hayatına birini alan ve onunla bir yuva kuran kişi, karşısındaki kişi ile asla bir gün boşanmak için evlenmez. Boşanmak karı koca için bu kurumun bitişi anlamına gelir fakat ailenin çocuğu ya da çocukları varsa, durum pek de öyle değildir. Boşanma tabi ki başvurulabilecek en son çözüm yoludur ve asla kimse için hayatın sonu değildir. Boşanan kişiler hayatlarına kendi yollarını çizerek devam ederler. Bunun yanında bir çok eski çift, çocukları için sık sık bir araya gelmekte hatta çocuk yetişkin bir birey olduğunda bile mezuniyet düğün gibi kutlamalara beraber iştirak etmektedirler. Peki, karar alımından uygulamasına, çocuğun küçüklüğünden gençlik dönemine kadar alınan boşanma kararı nasıl uygulanmalıdır? Boşanma kararı çocuğa nasıl anlatılmalıdır?

boşanma çocuğa nasıl anlatılır
boşanma çocuğa nasıl anlatılır

Boşanmanın çocuğa anlatılması

Boşanma kararı aile içinde alınması gereken en son karar olmalıdır. Başka çözüm yolu kalmamışsa, durumların daha da kötüye gitmemesi adına atılmak zorunda olunan bir adım olabilir. Bu durumun uygun bir dille çocuğa aktarılması kaçınılmazdır. Çocuğun bu durumu öğrenmesi kendi yaşının ve psikolojik durumunun elverdiği ölçüde olacağından, kelimeler ve tavırda oldukça hassas ve seçici olunmalıdır. Bu kararı alan aile bireylerinin de sağlıklı bir psikolojik yapıda olamayacağı göz önünde bulundurulduğunda, boşanmanın çocuğa anlatılması için psikolojik destek ile bu durumun izahı daha sağlıklı olabilir.

Boşanma kararı çocuğa nasıl söylenir?

Fakat böyle bir imkan ya da ortam yok ise, bunu açıklamanın birinci şartı dürüst olmaktır. Çocuk üzülmesin diye ‘annen gitti ama gelecek, baban ve ben biraz uzak kalacağız ama hep değil’ gibi pembe yalanlar barındıran ifadeler, çocukta kesin bitmiş bir ilişkinin hala devam etmekte olduğuna yönelik bir algı oluşturabilir. Bu da çocuğun hem size hem de sözlerinize karşı olan güvenini sarsacağı gibi, bu sürecin etkilerinin de ilerde daha da yıkıcı yaşanmasına sebep olacaktır. Boşanmak için çocuğun uygun yaşına göre açıklama yapılmalıdır. Dürüst olmanın yanında her şeyi bıçak kesiği gibi değiştirmek ve olduğu gibi ifade etmek de oldukça yanlıştır. Birden evi boşaltmak, karşı tarafı kötülemek, onun yanında edilen kavgalar ve hakaretleşmeler, zihninde etkisi uzun süre geçmeyecek psikolojik travmalara yol açabilir. Sürecin basamak basamak ilerlemesi ve her basamağın ona net ifadelerle anlatılması en sağlıklı olanıdır.

boşanmada çocuk psikolojisi
boşanmada çocuk psikolojisi

Boşanma sonrası çocuğun psikolojisi

Boşanma sürecinde olan aileler öncelikle bu kararı sadece kendilerini düşünerek vermemelidirler. Boşanma sonrası çocuğun psikolojisi düşünülerek değerlendirilmelidir. Çocuğun velayet durumu ve anne baba ile iletişimi düşünülmesi gereken en önemli durumlardır. Medeni kanun bu durumların değerlendirmesini aileye bırakmış ve yasalar anlaşmazlık durumunda müdahil olunacak şekilde esnek tutulmuştur. Aile bireyleri de bunun değerlendirmesini çocuğun eğitimi, geleceği ve buna benzer durumları da göz önünde bulundurarak yapması, onun için en iyisi olacaktır.

Artık çocuğunuzla yaşayan bir bireyseniz, kaçınmanız gereken ilk şey ona olmayan ebeveynin rolünü yüklemektir. ‘Artık evin reisi sensin, mutfak artık senden sorulur, sen benim tek dayanağımsın.’ gibi ifadeler son derece yanlıştır. Elbette aile yaşantınızda değişiklikler olacak. Ev yeri, yeni iş, yeni mesai saatleri gibi durumlar oluşabilecektir. Bu tür durumlarda ona ihtiyaç duyduğunuzu uygun bir dille ifade etmenizde fayda olacaktır. Boşanmadan önceki rolünü ona kaybettirmeden onun bu sürece adapte ve destek olmasını sağlayabilirsiniz. Şayet bu seviyede bir duygu durum haline sahip değilseniz, mutlaka psikolojik bir destek almanız gerekmektedir.

Boşanmış aile çocuğuna nasıl davranmalı?

Bir diğer hususu da çocuğun psikolojisinin yanlış algılara müsait olduğunu unutmamaktır. Boşanmış bir ailenin çocuğu, bu sürecin doğallığını kavramayabilir. Kendisinin de bu tür durumları ilerde yaşayacağı, hatta bu boşanmaya bizzat kendisinin sebep olduğu düşüncesine bile kapılabilir. Çocukla yapılan görüşmelerde durumun doğallığı sık sık vurgulanmalı ve her koşulda sevmek, ve değer vermek gibi duygulardan asla vazgeçilmemesi gerektiği ona anlatılmalıdır.

Boşanmada çocuğun yaşı ve psikolojisi

Çocuklar yaşlarına göre boşanma dönemlerinde göre farklı tepkiler verirler. En genel geçer tablo asabiyet, gerginlik ve yoğun üzüntü halidir. Tüm bunlara ek olarak; 5 yaşlarında bir çocuk iletişim kurmayı bırakabilir, tuvalet becerilerinde zorluklar yaşayabilir ve uyku düzensizliği yaşayabilir. Okul çağındaki bir çocuk anne babadan herhangi birisinin tarafına olmak zorundaymış gibi hissedebilir, derslerinde başarısı düşebilir ve aileyi bir araya getirme eğilimine girebilir. Ergenlik dönemindeki bir çocuk aşk ve sevgi gibi duygulara güvensiz olabilir, içine kapanık olabilir, zararlı alışkanlık eğiminde olabilir ve yanlış ilişkiler kurabilir. Anne baba bu süreçte ve sonrasında saygı ve bağlılık seviyesini aşacak şekilde davranırsa, zaten hoş olmayan bu durumun daha da vakim bir hale gelebilme ihtimali kaçınılmazdır.

boşanmanın çocuğa etkileri
boşanmanın çocuğa etkileri

Boşanmanın çocuğa etkileri pdf kaynaklar

Bu konuda pek çok akademik kaynak bulmak mümkündür. Bizimde yararlandığımız pdf kaynaklardan bazıları şunlardır.

Boşanmanın çocuk üzerindeki etkileri http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/40/500/5949.pdf

Boşanmanın çocuk psikolojisine zararları http://docs.neu.edu.tr/library/6327221854.pdf

Boşanmanın çocuğa anlatılması http://dergipark.ulakbim.gov.tr/pskguncel/article/view/5000076300/5000070356

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Düşünce ve tecrübelerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için değerlidir.

 

 

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Söyleşi

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın