İçeriğe geç

Akran zorbalığı önleme yolları

Akran zorbalığı nedir?

Akran zorbalığı ağırlıklı olarak çocukluk ve ergenlik döneminde görülen bir psikolojik şiddet türüdür. Bu zorbalık, kişilerin birbirlerine, grupların gruplara ya da grubun bir kişiye uyguladığı psikolojik şiddet olarak sınıflandırılabilir. Bu şiddet, sözlü davranışlarda onur kırıcı, zarar verici ve psikolojik olarak değersizlik hissine sebebiyet veren davranışların tümüdür. Bu şiddetin, maruz kalan kişi üzerinde etkisi uzun süreli hatta kalıcı olabilir. Bu sürecin uzamasının ve etkilerinin artmasının en büyük sebebi, maruz kalan kişinin çekinik kalmasıdır.

akran zorbalığı nedir
akran zorbalığı nedir

Zorbalığa maruz kalan kişi, genel itibariyle kendisine inanılmayacağını düşünür. Şikayet sonucunda kendisine inanılmaması, zorbalığın daha da artacağı anlamına gelir. Mağduriyeti anlatmaktan çekinmenin bir diğer sebebi ise alay konusu olma korkusudur. Kişi kendisine yapılan zorbalığın, utanılacak ya da dalga geçilecek bir durum olduğunu düşünmektedir. Tüm bu sebeplerden ötürü bu durum aileye, yakınlara ve öğretmenlere anlatılamaz. Akran zorbalığında yaş grupları açısından aynı olan bir çocuk veya ergenin diğer çocuk veya ergene karşı uyguladığı orantısız psikolojik güç kullanımı vardır. Arkadaşlar arasında söylenen bir sözden sonra ‘’şaka yaptık’’ gibi cevaplar verilebilir. Ancak akran zorbalığı şaka ile karıştırılmaması gereken önemli bir konudur. Akran zorbalığı aynı kişi veya kişilerce; sürekli yapılan ve yıkıcı etkilere sebep olan davranış bütünüdür.

Akran zorbalığının belirtileri nelerdir?

Akranları tarafından zorba davranışlara maruz kalan çocuk kendini yalnız, çaresiz, mutsuz, öfkeli, sosyal yaşantıdan soyutlanmış ve yaşamaktan bezmiş şekilde hissedebilir. Yaşadığı bu durumu anne babasına veya öğretmenine anlatmakta zorluk çekebilir. Bazı çocuklarda yaşadığı bu olayı anlatabilmekte fakat yeteri kadar yardım göremedikleri için anlatmanın da bir çaresi olmadığını düşünebilir. Akranlarının zorbaca davranışları azalmadığı ve aynı oranda devam ettiği sürece çocuk bunun geçmeyeceğini düşünebilir. Bir süre sonra çocuk veya genç bireyde içe kapanma, öz güven eksikliği, depresif davranışlar gösterebilir. Akran zorbalığı konusunu iki açıdan değerlendirmek daha doğrudur. Birincisi davranışları uygulayan zorba kişi diğeri ise zorbalığa maruz kalan mağdur kişidir.

Akran zorbalığının örnekleri nelerdir?

Sözel Şiddet:

En sık karşılaşılan zorbaca davranışlardan biri çocukların birbirleriyle alay etmesi ve dalga geçmesidir. Çocuğun kılık kıyafeti, saçı, ten rengi, bedeninde olan bir engeli, kullanmak zorunda olduğu materyali (gözlük, tel gibi) çocuğun ekonomik durumu, boyu, kilosu alay veya dalga konusu olmaktadır.

Fiziksel Şiddet:

İtme, vurma, saçını çekme, tükürmek, başkasına vurdurtma gibi davranışlar fiziksel şiddet içine girmektedir. Çocuk veya ergenin kendisine olmasa da eşyasına karşıda bir şiddet uygulanmaktadır.

Cinsel Şiddet:

Cinsel içerikli sözcükleri sık tekrarlamak, cinsel anlamda dokunmaya çalışmak cinsel şiddet davranışlarına girmektedir.

Sosyal Şiddet:

Akran oyun gruplarına almamak, sınıf içerisinde oluşan arkadaş gruplarına dahil etmemek, onunla konuşan kişilerin konuşmasını engellemeye çalışmak sosyal şiddet içerisine girmektedir.

Birçok okulda yukarıda ki davranışların bazıları çocuklar tarafından birbirine zaman zaman yapılmaktadır. Hemen hemen birçok öğrenci zaman zaman yukarıdaki birkaç davranışı hem yaşamış hem de yaşatmıştır. Okulda veya yaşadığınız yerde her çocuk birbirine aynı şekilde davranacak veya bu davranışların hepsini yapacak diye bir durum bulunmamakla birlikte bazı çocuklar akran zorbalığı konusunda daha riskli gruplarda yer alabilir. Akran zorbalığından bahsedebilmek için aynı davranışları devamlı yapması önemlidir.

akran zorbalığı önleme
akran zorbalığı önleme

Akran zorbalığı nasıl önlenir? Önleme Programı

Çocuğunuz okulda veya çevresinde maruz kaldığı akran zorbalığını ailesine anlatmaya başladığı anda çocuğunuzun anlatmış olduğu cümleleri bölmeden ve yargılamadan öncelikle olayı anlayabilmek için sadece dinleyin. Bu zorbalık karşısında çocuğunuzun nasıl davrandığını, neler hissettiğini anlamaya çalışın. Öncelikle zorbalıkla baş edebilmek için bu zorbalığın durdurulması önemlidir. Zorbalığın durdurulması konusunda okul ve öğretmenlerin davranışları, olaya karşı yaklaşımı önemlidir.

Aileler çocuklarını yetiştirirken çocuğun hem kendi yaş gurubundan hem diğer yaş gruplarından çocuklarına karşı kendilerini korumalarını, kendi düşüncelerini ve haklarını söyleyebilmenin önemli olduğunu öğretmeleri önemlidir. Aynı zamanda akran zorbalığı davranışlarını yapan çocuklar içinde yetişme süresince öfkeyle baş etmek, arkadaş ilişkileri, sınırlarımızı bilmek gibi konularda çalışmalar yapılabilir. Aileler çocuklarını takip ettiğini çok belli etmeden; okul ve öğretmenlerle iş birliği içinde olmaları kontrolü sağlamaları açısından önemlidir.

[Toplam:36    Ortalama:3.1/5]
Tarih:Söyleşi

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın