İçeriğe geç

Otizmli bebekler; onlar dünyayı siz gibi göremiyor!

Otistik bebekler neler yapamaz? Otizm psikolojik değil nörolojik yani beyinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Genel kabul gören kanı ile otizm çocuğun dış dünyayı algılamasını engelleyen, hayatları boyunca devam edecek olan beynin ve merkezi sinir yapısının bozukluğundan kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Otizmli bireyler gerekli eğitim ve destek ile hayata gayet adapte olabilmekte ve sosyal yaşantıda bir yer edinebilmektedir. Peki; Otistik bebekler neler yapamaz?

otistik bebekler neler yapamaz
otistik bebekler neler yapamaz

Öncelikle otizm hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için; Otizm nedir? yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Otistik bebekler neler yapamaz?

Otizmli bebekler gösterdikleri bazı davranışlar incelendiği takdirde erken yaşlarda kendilerini belli edebilmektedir. Özellikle çocuk gelişimine hakim olan bir ebeveynin bunu erkenden farketmesi; tanı ve tedavi için birincil koşuldur. Gelen kutumuza düşen otizm ile alakalı soruların başını “otizm bebekken anlaşılır mı?” sorusu çekiyor. Gelin hep beraber otizmli bebekler neler yapamaz bir göz atalım.

  • Otizmli bebeklerde empati eksikliği vardır. Bu nedenle sizin ne hissettiğiniz ne düşündüğünüzü anlayamazlar. Bunları yorumlamak onlar için yapılabilecek bir davranış değildir.
  • Hareketleri, mimiklerinizi ve yüz ifadenizi anlamlandıramaz, yorumlayamaz. Sizin için anlam taşıyan mimikler onlar için sadece küçük kas hareketleridir. Bu nedenle sosyal yaşam onlar için çok şaşırtıcıdır.
  • Ona bir şey göstereceğiniz zaman “şuraya bak” diye parmağınızla gösterirseniz; gösterdiğiniz yere değil parmağınıza bakarlar.
  • Her insanın farklı bir duygu ve düşünce içerisinde olabileceğini anlayamazlar. Kendileri ne düşünüyor ve hissediyorsa diğerleri de öyledir. O elmayı seviyorsa ona göre herkes elma severdir.
  • Duygularını düzenlemekte sorun yaşarlar. Bazen çok abartır bazende çok duygusuz kalabilirler. Mutluluğun ve agresifliğin onlar için bir sınırı yoktur.
  • Hiperaktiflik gösterebilir, sonucu düşünmeden hareket edebilir.
  • Dikkat süreleri inanılmaz derecede kısadır.

 

Bir sonraki yazımızda otistik bebeklerin fiziksel özellikleri hakkında konuşacağız. Bizi takip etmeye devam edin!

[Toplam:5    Ortalama:3.2/5]
Tarih:Soru & Cevap

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın