İçeriğe geç

Down sendromu kaç yaşına kadar yaşar?

Down sendromu kaç yaşına kadar yaşar? Bugünlerde iletişim sayfamızdan aldığımız en çok sorulan sorulardan birisi bu. Merak edilen genel konu down sendromu kaç yıl yaşar şeklinde oluyor. Bu yüzden bununla ilgili kısa bir soru cevap yazısı yazmakta fayda gördüm. Yazımızda dünya genelinde down sendromu özellikleri ve down sendromu yaşam süresi hakkında veriler sunacağız.

Down sendromu kaç yıl yaşar?

Öncelikle sorumuza cevap vermeden önce belirtmeliyiz ki down sendromu nedir? nasıl anlaşılır? belirtileri ve özellikleri nedir? adlı yazımızda down sendromunu detaylıca işledik. Okumadıysanız sizi önce oraya alalım.

down sendromu kaç yaşına kadar yaşar
down sendromu kaç yıl yaşar
  • Down sendromu, bir bireyin 21. kromozumunda 2 eşleşme olması gerekirken 3. bir eşleşmenin tam ya da kısmi olarak kopyalanması ile oluşur. Bu ek genetik kopyalanma, down sendromu ile ilişkili özelliklere ve gelişimine neden olur.
  • Down sendromu üç türü vardır: Olguların% 95’inde trisomy 21, % 4’ü translokasyon,% 1’inde mozaik Ds olarak hesaplanmıştır. Gördüğünüz üzere en sık görülen tür Trisomy 21 dediğimiz türdür.
  • Down sendromu dünya üzerinde en sık görülen kromozom hastalığıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan her 700 bebekten yaklaşık bir tanesi Down sendromuyla doğar ki bu sayı her yıl yaklaşık 6.000 down sendromlu bebek demektir.
  • Down sendromu, tüm ırk ve ekonomik seviyelerde insanlarda görülür. Herhangi bir ırka veya ekonomik düzeye bağlı olmadığı gibi hastalığı tetikleyen etmenlerin ne olduğu henüz netlik kazanmamıştır.
  • Down sendromlu çocukların doğma olasılığı annenin yaşına bağlı olarak artmaktadır. Ancak, genç annelerin doğurganlık oranlarının yüksek olması nedeniyle Down sendromlu çocukların% 80’i 35 yaşın altındaki kadınlar için doğar. Fakat yapılan araştırmalar göstermiştir ki özellikle 35 yaş üstü kadınlarda hücre bölünmesi vb etkenler yavaşlayacağından 35 yaş üstü kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır.
  • Down sendromlu insanların doğuştan getirdikleri özelliklerden ötürü kalp problemleri, solunum ve işitme sorunları, Alzheimer hastalığı, çocukluk çağı lösemi ve tiroid gibi bazı hastalıklara yakalanma oranları çok daha yüksektir.  Ne mutlu ki artık modern tıbbın ilerlemesi ile bu rahatsızlıkların pek çoğu tedavi edilebilmekte down sendromu yaşam süresi uzatılmaktadır.
  • Down sendromu kaç yaşına kadar yaşar sorusunun cevabı 1983 lerde 25-40 bandında seyrederken günümüzde gelişen tıp ve erken tanı ve tedavi ile bu rakam 60’a kadar çıkmıştır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki yeterli tedavi ve bakım ile down sendromlu hastalar 60-70 yaş bandına kadar gayet sağlıklı yaşayabilmektedir.
  • Günümüzde down sendromlu insanlar okula gidebilmekte, çalışmakta ve kendi kararlarını verebilmektedir. Toplumdan soyutlanmanın tersine topluma dahil olmaları adına pek çok şehirde Down cafeler açılmış, yeterli imkan sağlandığında sağlıklı bir insandan bir farkları olmadığı anlaşılmıştır.

Down sendromlu insanlar her ne kadar bilişsel olarak yaşıtlarının biraz gerisinde olsa da gerekli eğitimle topluma adapte olabilmekte; okul, iş ve aile hayatı kurabilmektedir. Gerekli eğitim ve imkanın verilmesi dahilinde toplumsal yaşama rahatlıkla adapte olabilmekte, çalışarak iş hayatında topluma ve üretime katkı sağlayabilmektedir.

İlgili kaynak: http://www.ndss.org/about-down-syndrome/down-syndrome-facts/

[Toplam:2    Ortalama:4/5]
Tarih:Soru & Cevap

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın