Skip to main content

3’lü 4’lü test ne zaman yapılır?

3’lü ve 4’lü testler, en başta down sendromu olmak üzere, pek çok problemin ortaya çıkartılması maksadı ile yapılmaktadır. Hamile kadınların kanında bulunan E3, AFP ve HCG adı verilen maddelerin normal seviyede olması, bu testlerin öncelikli kuralıdır. 3’lü ve 4’lü testler hamileliğin ♦ 15. ve 21. haftaları ♦ arasında yapılmaktadır.

3lü 4lü test ne zaman yapılır
3lü 4lü test ne zaman yapılır

 

Hamilelikte yapılan tüm testler nelerdir? Tüm detaylarıyla yazdık!

Ancak en kesin ve net sonuçlar, hamileliğin 16. ve 18. haftaları arasında yapılan testlerde ortaya çıkmaktadır. 3’lü testin amacı tehlike arz etmesi muhtemel durumların var olup olmadığını saptamaktır. Şayet 2’li ve 3’lü testler bir sıra dışı duruma işaret ediyorsa, bu iki testle yapılan aile gen haritası çıkartılması ve ultrason işlemi, sorunun kesin olarak var olup olmadığının bilgisini vermektedir. Bu test ise amniyosentez testi olarak bilinmektedir. Bu kesin bilgilere ulaşılabilmesi, maalesef anomalinin anne kaynaklı mı yoksa baba kaynaklı mı olduğu konusunda bilgi vermemektedir.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

surupnet

Sınıf öğretmeni ve özel eğitim uzmanı olan surupnet, 2012 Konya Selçuk mezunu olup evli ve bir çocuk babasıdır. Surupnet projesini kendi tasarım ve seo bilgisiyle harekete geçirmiş olup web dünyasında bilgilerini paylaşmakta, derleme içerikler oluşturarak insanlığa fayda sağlamayı amaçlamaktadır.

Bir Cevap Yazın