İçeriğe geç

Pekmezin cilde faydaları – pekmez nasıl tüketilirse kan yapar

Pekmez; öksürük ve kansızlığın baş düşmanı ve Pekmezin cilde faydaları – pekmez nasıl tüketilirse kan yapar Türk mutfağının göz bebeği. Kahvaltılarda, yemek sonlarında, tatlı hamur işlerinde, öksürüğü gidermede, vücut direncini arttırmada ve daha sayamadığımız birçok alanda karşımıza çıkan pekmez, en temel tanımıyla organik şekerli gıda şurubudur. Çoğu kez balla yarıştırılsa da yeri asla sarsılmayan pekmez, yüz yıllardır Türk mutfağının eşsiz bir parçası olarak günümüze kadar gelmiştir. Gelin isterseniz pekmezin iç dünyasına yakından bakalım.

pekmezin faydaları surupnet
pekmezin faydaları surupnet

Pekmez nasıl yapılır?

Pekmez, kıvamı koyu olan meyve suyudur. Sıkılmış meyve sularının birtakım işlemlerden geçtikten sonra kaynatılarak elde edilmiş hali olarak bilinir. Tarihi Orta Asya medeniyetlerine kadar dayanır. Hangi kültüre ait olduğu tam netlik kazanmasa da, Türk kültürünün vazgeçilmezi olmuş ve batı toplumuna bu topraklardan yayılmış bir lezzettir. Günümüzde birçok fabrika sayesinde modern ve seri üretimi yapılan pekmez, en yaygın şekliyle tahinle karıştırılarak yenilir.

Her meyvenin pekmezi yapılabilir fakat hepsinin yapım şekli farklıdır. Genel itibariyle en çok üzüm pekmezi tüketilmektedir. Üzüm pekmezi yapımında birinci koşul üzümün taze olmasıdır. Her ne kadar fabrika üretiminde sulu formu korunmuş üzümler kullanılabilse de, üzümün mevsimlik olması çok büyük önem taşır. Üzüm suyu iyice sıkılarak posadan ayrılır. Şıra adı verilen bu üzüm suyu geniş ve ağzı kapalı olmayan kazanlarda kaynatılır. İçinde yüksek miktarda doğal glikoz barındıran üzüm şırasının kaynama esnasında şekerlenme yapmaması ve belirli bir kıvamda koyulaşabilmesi için içine çökertici killi toprak atılır. Pekmezin kaynama süresi, tadı ve kıvamı için çok önemlidir. Vaktinden az kaynayan pekmez daha sıvı ve bulanık olur. Fazla kaynama olması durumunda da yanık kokan koyu bir kıvam alır.

pekmez nasıl yapılır surupnet
pekmez nasıl yapılır surupnet

Pekmezin faydaları nelerdir?

Pekmez gıda endüstrisinin de vazgeçilmezidir. Yaklaşık %80 oranında doğal şeker barındıran pekmez, pek çok tatlıda, hamur işinde pestilde ve cevizli sucuk yapımında kullanılır. Özellikle kış aylarında çokça tüketilen pekmez büyük bir şifa kaynağıdır. Üzüm pekmezi faydaları nelerdir; vücut direncini arttırır, kan basınç ve dolaşımına dengeler, anne sütünü arttırır, karaciğeri toksinlerden arındırır, gripten önce hücreleri korur grip olduktan sonra da mikrobik hücrelerle savaşır, öksürük gidericidir, kansere karşı korur, vücut hücrelerini yeniler, içeriğindeki kalsiyum, magnezyum ve demir sayesinde kemik yapıyı güçlendirir, kalp damar sağlığını korur, kolon kanseri ve bağırsak sorunlarını önler, sindirim sistemini dengeler… vs Görüldüğü üzere pekmezin birçok faydası bulunmaktadır.
Görüldüğü üzere pekmezin faydaları saymakla bitmez ancak, bazı hususlara dikkat edilmezse bu hayat iksirinden olumsuz etkilenilebilir. Pekmezin aşırı tüketimi midede şişkinlik, bağırsak sorunları ve ishal oluşumuna sebebiyet verir. Ayrıca kan şekerini yükseltir, tansiyonu düşürür, gereğinden fazla pişen pekmezde kanserojen oluşumlar meydana gelir ve göğüs hastalıklarına yol açabilir.

Pekmezin cilde faydaları nelerdir

  • Cildinizi güneşten gelebilecek zararlı etkenlere karşı korur.
  • Sizi daha genç göstererek yaşlanmayı yavaşlatır.
  • Sigara ve alkol kullanıyorsanız sizi bu zararlı etmenlere karşı korur. Etkilerini atmanıza yardımcı olur.

 

pekmez kan yapar mı surupnet
pekmez kan yapar mı surupnet

Pekmez çeşitleri ve pekmezin faydaları

Adeta hayat iksiri olan pekmezin birçok faydasının olduğunu belirtmiştik. Peki, bu her pekmez türü için geçerli mi? Dilerseniz gelin diğer pekmez türlerini yakından inceleyelim.

Dut pekmezi faydaları

dut pekmezi faydaları surupnet
dut pekmezi faydaları surupnet

En önemli etkisi bağırsak düzenleyici olma özelliğidir. Dut tatlı bir meyve olmasına rağmen dut pekmezinin acımtırak bir tadı vardır. Anemi hastalığının iyileşmesinde yardımcı olur. Ağız ve diş sağlığı için faydalıdır. Bunun yanında akciğer lekesi, koah ve nefes yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Keçiboynuzu pekmezi (Harnup) faydaları

keçi boynuzu harnup pekmezi faydaları surupnet
keçi boynuzu harnup pekmezi faydaları surupnet

Ağırlıklı olarak Akdeniz ve Ege Bölgesinde yapılan keçiboynuzu pekmezi, adından da anlaşılacağı gibi keçiboynuzu bitkisinden yapılır. Hemen her pekmez türünde var olan anemiye karşı iyi gelme ve vücut direncini arttırma özelliği bu pekmezde de mevcuttur. Keçiboynuzu pekmezi neye iyi gelir; kanı temizler, akciğeri hastalanmaktan korur, tansiyon ve kolesterolü dengeler, kalp çarpıntısını giderir, cinsel fonksiyon bozukluklarını giderir, bağırsak mikrobu oluşumunu engeller, gastrit ve mide ülserini tedavi eder, kemik ve dişleri güçlendirir. Bunun yanında, doğum yapacak anneler gebelik esnasında tüketirse, çocuğun anne rahmindeki gelişimi olumlu yönde etkilenir.

Andız pekmezi faydaları nelerdir?

andız pekmezi faydaları surupnet
andız pekmezi faydaları surupnet

Andız pekmezi nasıl yapılır?

Yapımında andız meyvesinin yanında reçineli ağaç kabuklarından da faydalanılır. Andız pekmezi böbrekleri korur, idrar yolları enfeksiyonlarını önler, sedef, egzama ve sarılık hastalıklarına karşı tedavi edici özelliğe sahiptir. Adet sancılarını dindirmeye yardımcı olan andız pekmezi, mide bulantısını geçirmede, açık ağız yarası ve ülser tedavisinde de kullanılır.

Pekmez neye iyi gelir?

üzüm pekmezi faydaları surupnet
üzüm pekmezi faydaları surupnet

Pekmez birçok sağlık sorunlarına iyi gelmektedir fakat bunların çok azı bilinmektedir. Bunlardan biri de obezitedir. Zira içinde bol kalori ve enerji bulunduran pekmezin kilo verme yöntemi olarak kullanılması pek çok kişi tarafından kabul görmemektedir. Aç karnına pekmez yemenin faydaları kilo kontrolünü ve kilo kaybını pekmezin verdiği tokluk hissi ve içindeki minerallerle vitaminlere bağlayan uzmanlar, kullanılan miktara dikkat çekmektedir.

Pekmezin saça faydaları

Pekmezin saça faydaları tüketen kişilerin derilerinde, saç ve saç diplerinde gözle görülür bir fark ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında pekmez (özellikle dut pekmezi) zihinsel fonksiyonları geliştirir ve unutkanlığı önlemeye yardımcı olur. Antioksidan özelliği, Karaciğer hastalıklarındaki etkisi, yorgunluk ve sinirli olmayı önleyişi pekmezin yine pek az bilinen özellikleri arasındadır.

Pekmez nasıl tüketilmeli?

pekmez nasıl tüketilmeli surupnet
pekmez nasıl tüketilmeli surupnet

Pekmez, kullanımı ve muhafazası dikkat isteyen bir gıdadır. Daha önce de belirtildiği gibi genel olarak tahin ile karıştırılarak yenir. Bunun yanında karla ve yoğurtla karıştırılarak yemesi keyifli tatlılar da elde edilebilir.

Pekmez nasıl tüketilirse kan yapar?

Aşırı soğuklarda pekmez, kahverengi ve katı bir hal alır. Pestil adı verilen donmuş pekmezin muhafazası bu şekilde daha sağlıklı bir hal alır. Fakat pestil tekrar pekmez haline dönerse kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır. Ayrıca, üretimden sonra oda sıcaklığında muhafaza edilen pekmez, ilk kullanımdan sonra mutlaka buzdolabında saklanmalıdır.
Pekmez kalorisi ve besleyici özelliği oldukça yüksek bir gıdadır. Kansızlık için pekmez nasıl içilir? Genel olarak ortalama %80 şeker %20 su formunda olan pekmez, içinde bulunan vitamin ve minerallerle tam bir şifa kaynağıdır. 100 gr pekmezin içinde yüksek miktarda doğal glikozun yanında fosfor, demir, kükürt, sodyum, magnezyum, bakır, protein, B1 B2 B3 vitaminleri ve yaklaşık 300 kcal enerji bulunmaktadır.

Aç karnına pekmez yemenin faydaları

Gelişen ve daha da modernleşen dünyada hayatımıza giren pek çok şey, aslında farkına varmadan bizleri olumsuz yönde etkilemektedir. Popüler kültür bizleri hıza, duygusuz ve stresli bir yaşam sürmeye itmektedir. Bunun yanında insanlar pratiklik ve hijyeniklik adı altında paketli ve hazır gıdalara, fast food yemek kültürüne ve içinde ne olduğunu bilmediğimiz ama tadını nedense çok sevdiğimiz gıda ürünlerine yönelmektedir. Bununla birlikte, çoğunluğu yeni nesil gençler olmak üzere bir çok kişi, faydasını çok iyi bildiği halde pek çok gıda ürününden uzak durmaktadır. Taze sıkılmış meyve suları, süt ve pekmez bunların başında gelmektedir. Modern zamanda zararları defalarca kanıtlanmış ürünlerden tamamen uzaklaşmak ve kendimizi soyutlamak elbette imkânsız denecek kadar zordur. Fakat, çocukluktan itibaren eğitimler ve olumlu yönlendirmelerle hem kendimizi, hem de gelecek nesli korumuş oluruz.

[Toplam:11    Ortalama:3.9/5]
Tarih:Sağlık

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın