İçeriğe geç

Koltuk altı beyazlatma – koltuk altı kararması nasıl geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı derisinin renginin derinin diğer kısımları ile aynı renkte olması beklenirken bazen koltuk altındaki deride kararmalar meydana gelebiliyor. Koltuk altı kararması durumu ciddi bir sağlık problemi yaratamazken psikolojik açıdan insanlar koltuk altlarındaki kararmanın kötü göründüğünü düşünerek rahatsız olduğu saptanmıştır.

koltuk altı kararması nasıl geçer
koltuk altı kararması nasıl geçer

Koltuk altında meydana gelen derinin kararması durumu genellikle akanthosis nigricans adı verilen bir cilt probleminden kaynaklanmaktadır. Bu cilt problemi dışında koltuk altının etrafında meydana gelen kıvrımlar da deride koyulaşmaya ve sertleşmeye sebep olur. Koltuk altında meydana gelen kararmalar sadece koltuk altında değil boyun arkası, kasık, dirsekler ve dizler gibi bölgelerde de olabilir.

Cildiniz renk veren melanosit adı verilen pigmentten dolayı renkli bir yapıya sahiptir. Melanosit adı verilen pigmentlerin sayısı arttıkça ciltte kararmalar meydana gelir. Yapılan araştırmalar sonucuna göre koyu renkli tene sahip olan insanların ciltlerinde kararma meydana gelme olasılığı açık renkli tene sahip olan insanlara göre daha fazladır. AN yani akanthosis nigricans hastalığı genler ile aktarılabilen bir hastalıktır ve aile bireylerinizin birisinde AN hastalığı var ise sizde AN hastalığı olma ihtimali oldukça yüksektir.

Ciltte meydana gelen kararmaların tek nedeni AN değildir. Yapılan araştırmalara göre ciltte meydana gelen kararmaların bir başka nedeni de epilasyon cihazının kullanılmasıdır. Aşırı sık tekrar eden kılları traş etme durumundan ve epilasyondan kaynaklı olarak ciltte melanosit pigmentinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Traş işleminden önce hem cildi yumuşatmak hem de melanosit pigmentinin salgılanmasını azaltmak için cilt bir sabun ya da tıraş kremi ile yumuşatılmalıdır. Ardından da nemlendirici krem ile yumuşamasına destek olunmalıdır.

Koltuk Altı Kararmasına Neden Olan Durumlar:

 • Obezite: Fazla kilo alma durumu karşısında kan şekerini düzenlemeye yardımcı hormon olan insülinin etkileri vücutta etkisiz hale gelmeye başlar. Kanda insülin hormonunun artmasından kaynaklı olarak ciltteki pigmentlerde de artış meydana gelir. Eğer ideal kilonuzun iki katı kadar fazla kiloda iseniz koltuk altlarınızda ya da cildinizde kararmalar meydana gelmesi oldukça normal bir durumdur.
 • Tip 2 Diyabet: Obezite hastalığının etkilediği bir diğer hastalık ise Tip 2 diyabet yani şeker hastalığıdır. Tip 2 diyabet hastalığı teşhisi konulmuş bireyler AN hastalığı riski de yüksek olacağından bu tanıdaki hastalarında koltuk altların da ya da ciltlerinde kararmalar meydana gelebilir.
 • Hormon Sendromları: AN hastalığına sebep olan bir diğer faktör ise insülin düzeylerinde meydana gelen kesintilerdir. İnsülin hormonunun kesintileri şu sendromlara sebep olabilir: polikistik over sendromu, cushing sendromu, akromegali, hipotiroidizm (yavaş çalışan tiroid bezi)
 • Bazı İlaçlar: İnsülin seviyesini etkileyen bazı ilaçlar vücutta insülin hormonunu etkilediği için koltuk altında ya da ciltte kararmalara neden olabilir.

Bu duruma sebep olacak ilaçların içerikleri şu şekildedir: insülin, prednizon gibi kortikosteroidler, insan büyüme hormonu, doğum kontrol hapları, yüksek doz niasin (niacor), kanser. Çok nadiren rastlanan bir durum olsa da bazen koltuk altında ya da ciltte meydana gelen kararmalar kanserin de belirtileri olabilir. Bu karartıların sebebinin kanser olduğu durumlarda genellikle karaciğeriniz, karnınız ya da mideniz etkilenir. Çünkü kanser denen durum ciltteki tümörlü cilt pigmentlerini uyararak onların büyümelerine etki eder.

Koltuk Altı Kararmasına Ne İyi Gelir?

Kararmış koltuk altlarına ya da ciltte meydana gelen kararmalara müdahale ederken piyasada ilaçlar ve doğal bitkiler ile kararmış olan renkler hafifleştirilebilir.

Doğal İlaçlar:

Obezitenin koltuk altının kararmasına neden olduğunu söylemiştik. Koltuk altınızdaki kararmanın ya da cildinizdeki kararmanın geçmesini istiyorsanız ilk başta fazla kilolarınızdan kurtularak vücudunuzdaki şeker dengesini sağlamalısınız. Bunlar içinde diyet ve fitness uygulamaları yapabilirsiniz.

Zayıfladıktan sonra koltuk altınızdaki kararmaları ya da cildinizdeki kararmaları yok etmek için kullanabileceğiniz doğal ürünler şunlardır: denizhıyarı özleri, zerdeçal ve şevketi bostan özü.

Bu doğal ürünler herkeste fayda göstermediği gibi bazı insanlarda da yan etkilerini göstermişleridir. Bu durumdan kaynaklı olarak bu doğal ürünleri kullanmak istiyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Koltuk altı kararması için kesin çözümler – kremler ve doğal yöntemler

Koltuk altındaki kararmaları ve ciltteki kararmaları aydınlatmak için genellikle doktorların tavsiye ettikleri ilaçlar şu şekildedir:

 • Retinoid kremler ya da haplar: AN için tedavinin ilk basamağı olarak kabul edilen madde tretinoin yani retin-a maddesidir. Bu krem ya da ilaçlar düzenli olarak kullanıldıkları zaman ciltteki kararmaları hafifletiyor ve cildin incelmesine neden oluyor.
 • Kimyasal Peeling: cildin pul pul dökülmesine yardımcı olacak Peeling trikloroasetik asit içeren bir maddedir. Peeling uygulanan bir cilt yeni, temiz ve pürüzsüz bir cilt olur.
 • Kalsipotrien (dovonex): cilt pigmentlerini düzenlemeye yardımcı olan bu krem D vitamini içermektedir.
 • Dermabrazyon: lazer terapilerinde koltuk altlarındaki kararmaları tedavi etmek ve deriyi yenilemek için kullanılan bir ilaçtır.
  Koltuk Altında Meydana Gelen Kararmalar Nasıl Geçer?
 • Limon: limon antibakteriyal ve antiseptik olma özelliğiyle doğal bir temizleyici olarak kullanılır. Limon ciltteki birçok problemleri tedavi etmede kullanıldığı gibi koltuk altında meydana gelen kararmaları da tedavi etmekte kullanılan bir yöntemdir. Limon cildinize iyi gelmesine karşın cildinizi de kurutan bir maddedir. Bu durumdan dolayı limon kullandığınız zaman nemlendirici de kullanmanız tavsiye edilir. Limon uygulaması şu şekilde yapılır: ölü cilt hücrelerinin olduğu bölgeye ya da kararma meydana gelen bölgeye bir dilim limon yaklaşık olarak 2 dakika boyunca bölgeye sürülür ardından cilt limon suyunu emsin diye 10 dakika beklenmelidir. Cilt limon suyunu emdiği zaman o bölge iyice yıkanmalıdır. Daha iyi sonuçlar almak için limon ile şekeri aynı anda uygulayabilirsiniz. Bu yöntemi haftada birkaç kez uyguladığınız zaman daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.
 • Zerdeçal, Bal, Sade Yoğurt: koltuk altı kararmaları için kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise zerdeçal tozu, bal ve sade yoğurdu biraz limon ile birlikte uygulamak olacaktır. Bu uygulamayı kararan bölgeye uyguladıktan sonra yaklaşık olarak 10 dakika bekleyip durulamalısınız. Bu yöntemi haftada en az 3-4 defa uygulamalısınız ki daha iyi sonuçlar alabilesiniz.
 • Karbonat: koltuk altlarında meydana gelen kararmaları hafifletecek bir diğer yöntem ise karbonat kullanımıdır. Karbonat kullanımı kararan bölgelerdeki ölü deri hücrelerini temizleyerek ciltteki gözenekleri açacaktır. Koltuk altına uygularken karbonat ile suyu karıştırarak macun yapmalısınız. Macun yöntemiyle koltuk altında meydana gelen kararmalardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Bu yöntemden en iyi sonucu alabilmek için haftada birkaç kez uygulamanız gerekecektir.
[Toplam:1    Ortalama:4/5]
Tarih:Sağlık

Tek Yorum

 1. Murat Murat

  Koltuk altı sanırım yaz aylarının gelmesi ile daha bir önem kazanıyor. Bu güzel yazınızın zamanlaması da çok iyi olmuş. Teşekkür ederim

Bir cevap yazın