İçeriğe geç

Fibromiyaljide 18 hassas nokta

Fibromiyalji (yumuşak doku romatizması) en genel tanımıyla kronik yorgunluk ve kronik ağrı sendromudur. Genel itibariyle iyileşme ve düzelme gösteren bu durum, stres altında tekrar nüksedebilir. Peki, adına çok rastlamadığımız fibromiyalji sendromu nedir?

fibromiyalji belirtileri ve tedavisi
fibromiyalji belirtileri ve tedavisi

Fibromiyalji sendromu nedir?

Fibromiyalji sendromu genellikle kendisini yorgunluk ve halsizlik hissi, kronik romatizmal kas ağrıları ve uykuyu alamama olarak gösterir. Vücudun birçok bölümünde ağrı ve hassaslaşma oluşur. Kadınlarda daha yaygın olarak görülen bu rahatsızlık, kontrol altına alınmazsa yaşam kalitesini ciddi oranda olumsuz etkiler. Bu, kişinin sosyal ve iş yaşantısını sekteye uğratabilir.

Fibromiyalji belirtileri nelerdir?

fibromiyalji nasıl geçer
fibromiyalji nasıl geçer

Bu sendromun en önemli belirtileri sabahları halsiz ve yorgun uyanma, kas dokusunda ağrılı hassasiyet, kulak çınlaması ve nefes düzensizliği olarak ortaya çıkar. Titizlik ve mükemmeliyetçilik fibromiyalji sendromu olan kişilerde çok sık gözlemlenen bir durumdur. Genel belirtileri is şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hafıza problemi
 • Depresyon hali
 • Çarpıntı
 • Uyku kalitesinde azalma
 • Yorgunluk hissi
 • Ağrılara karşı hassaslaşma
 • Yalancı ağrı hissi
 • Ağrılı ödem oluşumu
 • Konsantre olmada ve öğrenmede güçlük çekme

Fibromiyalji sebepleri nelerdir?

fibromiyalji ilaçları
fibromiyalji ilaçları

Fibromiyalji sendromunun sebebi hala bilinmezliğini koruyor. Halihazırda hangi branşın bile ilgilendiği belli olmayan bu hastalığın tek bilinen yönü kalıtsal oluğu. Zira ebeveynlerden herhangi biri bu sendrom özelliklerini taşıyorsa, bebeğin de fibromiyalji sendromlu doğma ihtimali 8 kata kadar artıyor. Diğer taraftan depresyon, anksiyete ve kronik uyku bozukluğu olan hastaların fibromiyalji sendromu olma ihtimali daha da artıyor.

Erkeklerde küçük yaşta görülen bu yumuşak doku romatizması, kadınlarda daha çok 25-55 yaş aralığında görülmektedir. Genel itibariyle yüksek yaşam standartlarına sahip kişilerde görülen bu hastalığa, kişinin sahip olduğu mükemmeliyetçi ve işkolik yaşam tarzının sebep olduğu düşünülmektedir. İletişim, bankacılık ve mimari sektöründe çalışanların yapıları gereği bu hastalığa yakalanmaları daha yüksek ihtimallidir. Stresli işin yanında mutsuz bir hayat da fibromiyalji sendromunu tetikleyebilmektedir. Mükemmeliyetçilik, işkoliklik ve stres uykusuzluğa, algılama bozukluğuna, hormonel sinir bozukluğuna ve kas işlevlerinde bozukluğa yok açar. Bu da fibromiyalji sendromunnun ortaya çıkmasına sebep olur.

Fibromiyalji ilaçları nelerdir? Hangi doktora gidilir?

fibromiyalji noktaları
fibromiyalji noktaları

Fibromiyalji sendromu kendi içinde karmaşık bir yapıya sahiptir. Öyle ki, belirtileri bir çok hastalığın belirtileri ile aynı olduğu için hasta çoğu kez yanlış tedavi yöntemlerine maruz kalmakta ve bu sebeple hem hasta gereksiz ilaç alımı yapmakta hem de hastalığa müdahale geciktiği için seyri ciddi seviyelere ulaşabilmektedir. Yapılması gereken eğer belirtilerden biri ya da birkaçı gözleniyorsa yüksek donuma sahip bir hastanenin romatoloji uzmanına, şayet teşhis doğru ise başlangıç olarak fizik tedavi uzmanına görünmek gerekir. Bu hastalık tek bir uzmanlığın baktığı bir durum değildir. Hemen hemen bütün branşın bu hastalıkla ilgili bir kolu vardır.

Fibromiyalji nasıl geçer?

Fibromiyalji sendromu teşhisi en zor hastalıklar arasındadır. Teşhisi üç ayı geçen bir fiziki muayene sonrasında gerçekleşebilir. Kriter olarak vücudun birçok yerinde bulunan ağrı merkezlerinin çoğunda bu sendromun bulgularının var olmasıdır.

Fibromiyalji noktaları nelerdir?

Tedavi sürecinde değişikliklerden kaçınmak sonuçları daha başarılı kılacaktır. Ara vermek, hastane hekim ve yöntem değiştirmek gibi durumlar tedavi sürecini olumsuz etkilemektedir. Çünkü tedavide genel geçer yöntemler yoktur. Tüm yol hastanın özelliklerine göre belirlenir. Bununla birlikte hastanın bazı yaşamsal değişiklikler yapması istenir. Dengeli beslenme, stresten uzak durma ve düzenli uyku yaşam felsefesi haline gelmelidir. Genel anlamda rehabilitasyon ve fizik tedavi yöntemi uygulanacağından, hastanın her zaman dirençli olması gerekir. Sadece ilaç tedavisi yeterli olmayacağı için, fizik tedavi dışında ve kesinlikle doktor tavsiyeleri doğrultusunda spor yapılması önerilmektedir. Bu tedavilerin amacı ağrıları azaltmak, kas yapısının gücünü ve direncini arttırmak ve kişinin daha sosyal ve kaliteli yaşam sürmesini sağlamaktır.

Fibromiyalji tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir?

Yapılan tedavilerde antidepresan sınıflı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar uyku ve kronik ağrı durumlarını düzenler. Kullanılan bir diğer ilaç grubu da psikiyatrik ilaçlardır. Bu ilaçlar sadece psikiyatrik durumlarda ve kesinlikle hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Fibromiyalji sendromu hayat kalitesini düşüren bir hastalıktır. Bu sebeple en önemli tedavi, yakalanmamaya çalışmaktır. Düzenli egzersiz, uyku öncesi kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durma ve masaj yaptırmak önemli derecede koruyucu olacaktır.

Fibromiyaljide 18 hassas nokta

Fibromiyaljide 18 hassas nokta vücudun sağ ve sol tarafına simetrik olarak dağılmıştır. 18 simetrik bölgede bulunan bu hassas noktalar başın arka tarafında, boynun alt ve ön tarafında,trapez kasının ortasında, kürek kemiğinin çıkıntısında, ikinci kaburganın ön uzantısında, dirseklerin dış tarafında, uyluk üzerinde ve uyluğun dış tarafında, kalçanın üst tarafının dış yanında ve dizlerin iç yanlarında olmak üzere vücuda dağılmıştır.

Fibromiyaljide 18 hassas nokta
Fibromiyaljide 18 hassas nokta

 

[Toplam:5    Ortalama:3.6/5]
Tarih:Sağlık

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın