İçeriğe geç

Epilepsi hastalığı – Belirtileri ve tedavisi ile epilepsi nedir?

Epilepsi halk arasında sara hastalığı olarak da bilinen sinirsel bir hastalıktır. Epilepsi kendisini epilepsi nöbetleri ile gösterir ancak, geçirilen bir iki kriz epilepsi tanısı için yeterli değildir. Peki, kendisini toplumsal tabir ile sara nöbeti olarak gösteren epilepsi nedir?

Epilepsi Sara hastalığı belirtileri nedir?

epilepsi belirtileri
epilepsi belirtileri

Epilepsi beyin hücrelerinde görülen geçici anomali olarak kendisini gösterir. Bu durum halk arasında sara nöbeti olarak bilinmektedir. En yaygın epilepsi sara hastalığı belirtileri geçici bilinç kaybı olan epilepsi, her iki cinsiyet ve her yaşta görülmekle birlikte, ağırlıklı olarak 16 65 yaşları arasında daha sık görülür.

Bilinç kaybı yanında, ani sıçrama, kolları istem dışı aniden oynatma, irkilme , göz dalması ve çocuktan garip kokular gelmesi birtakım fiziksel belirtiler görülmektedir. Bu sara belirtilerinin biri ya da birkaçı görüldüğünde derhal bir nöroloji uzmanına başvurulmalıdır.

Epilepsi neden olur?

Epilepsi, farklı kişilerde farklı nedenlerle oluşabilmektedir. Bu sebeplerin en yaygın olanları, beyin tümörleri, beyin damar hasarları, sinir sistemi hasarları, beyin doku bozuklukları, hipokampal skleroz, kalıtımsal hastalıklar ve genetik nedenler olarak sıralanabilir.

Epilepsi nasıl anlaşılır?

epilepsi çeşitleri
epilepsi çeşitleri

Epilepsinin teşhis aşaması çok önemlidir. Geçirilen nöbet her zaman epilepsi olmayabilir. Şayet bu nöbet ya da nöbetlere tanık olanlar, söz konusu durumu hekime doğru aktaramazsa onu yanlış yönlendirebilir. Bu da yanış tedavi uygulanmasına sebebiyet verebilir. Aynı durum geçirilen nöbet epilepsi nöbeti ise, türünü incelemek için de geçerlidir. Bu tanıya yardımcı olmak amacıyla birçok hastane mobil uygulama, video portalı ya da buna benzer birçok iletişim ağı oluşturmuş durumdadır. Kişinin geçirdiği nöbetin kayda alınması, gün, aralık ve süre gibi belirtilerin not alınması ve hastanın telefonunda nöbet sırasında acil ulaşabileceği kişilerin kayıtlı bulunması teşhis sürecine yardımcı olacaktır. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi, bu konuda en gelişmiş sağlık kurumudur.

Epilepsi nöbet çeşitleri nedir?

Epilepsinin çok farklı nöbet tipleri vardır. Bazılarında sadece kasılma, sadece kısa süreli kasıma ve geçici bilinç kaybı şeklinde kendisini gösteren epilepsi nöbetleri, boş bakma, dona kalma, tepkisizleşme, yutkunma zorluğu çekme ve yanma, ortalıkta var olmayan ses ve kokuların algılandığı düşüncesi, ani kol ve bacak hareketleri diğer belirtiler arasındadır.

Epilepsi nöbetleri, parsiyel, jeneralize ve sekonder jeneralize nöbetler olmak üzere üç sınıfa ayrılır. Parsiyel nöbetlerde beyinde gerçekleşen anomali küçük bir noktada başlar ve şiddetine göre yayılım gösterir. Beynin tamamını etkisi altına almaz. Jeneralize nöbetlerde ise tam tersine anomali durumu bütün beyin sinir sistemi üzerinde etkilidir. Şayet nöbet parsiyel nöbet gibi beynin bir noktasında başlayarak, giderek artıp beynin tamamını etkilemeye başlarsa, buna sekonder jeneralize nöbet adı verilir.

Epilepsi nöbeti neden nasıl olur?

sara hastalığı tedavisi
sara hastalığı tedavisi

Epilepsi nöbeti her an ve her durumda ortaya çıkabilmekle birlikte, uykusuzluk, açık ve yüksek ateş gibi durumlar tetikleyici özelliğe sahiptir. Doğuştan gelen anormallikler, beyin zararlarında oluşan iltihaplar, beyin travması ile sonuçlanan kazalar, gebelikte sık kullanılan alkol, sigara, ateşli havale geçirme vb epilepsi nedenleri arasında gösterilir.

Epilepsi nöbetinde yapılması gerekenler

Epilepsi nöbetinde yapılması gerekenler; kesinlikle kaşımaları engelleyici bir müdahalede bulunulmamalıdır. Bu tür müdahaleler hastaya zarar verebilir. Yapılacak tek işlem, hastayı atak sırasında yaşayacağı denge kaybından dolayı düşme ve çarpma gibi kendisine zararı dokunacak durumlardan korumaktır. Nefes almasını engel olacak kaşkol, kravat ve boynu sıkan kıyafet gibi nesnelerden kurtarmak hastanın faydasına olacaktır. Atak sonrası görülecek halsizlik ve bilinç kaybı geçici ve normaldir. Onu hareket ettirmeye çalışmak yersiz ve yanlıştır.

Epilepsi tedavisi var mı?

Epilepsi kısmen ya da tamamen tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak, epilepsinin birçok türü olmasından kaynaklı olarak her türün iyileşme yüzdesi farklıdır. Bununla birlikte, tedavilerin çoğunun iyileştirme amaçlı değil kontrol altında tutma amaçlı olduğu bilinmektedir. Bu süreçte en büyük yardımcı hastanın kendisidir. Açık, uykusuzluk, ateşli hastalıklar, antidepresanlar başta olmak üzere bazı ilaçlar, alkol ve stres gibi durumların tetikleyici olduğu bilindiğinden, hastanın bu durumlardan uzak kalmaya gayret etmesi gerekmektedir.

Az bilinen bir rahatsızlık; uyku apnesi nedir? Sizin için yazdık.

Toplumda epilepsi hastalığına karşı büyük bir önyargı bulunmamaktadır. Sosyal bir yaşantı her hastalıkta olduğu gibi, epilepsi hastalığında da fayda sağlayıcı bir unsurdur. Evlenmek, yüksek eğitim almak çalışmak gibi durumlar kişinin güvenini ve zihinsel fonksiyonlarını geliştireceğinden, en iyi ilaç görevi görmektedir.

Epilepsi hastalığı için şifalı bitkiler

Epilepsi hastalığı için uzmanların önerdiği şifalı bitkiler; ökse otu, elim otu, çınar ağacı kabuğu, incir, çörek otu, defne ağacının tohumu,  haşlanmış lahana suyu ve yulaf olarak sayabiliriz. Epilepsiyi önleyen yiyeceklerden ziyade bu bitkiler krizlerin kontrol altında tutulmasını sağlar. Yine de böyle bir durumda bitkisel tedavi yöntemlerinden ziyade hekim kontrolünde hastalıkla mücadele etmek gerekir.

Epilepsi nöbeti insanı öldürür mü?

Sara hastaları doktor kontrolünde kaldığı ve ilaçlarını kullandığı takdirde epilepsi hastalığı kontrol edilebilir düzeyde kalmaya devam edecektir. Epilepsi nöbeti insanı öldürür mü sorusuna cevap vermek yersizdir. Epilepsi’den kaynaklı ölüm vakaları genelde kriz esnasında kafasını çarpma ve yaralanma olarak kayıtlara geçmiştir.

 

[Toplam:2    Ortalama:3/5]
Tarih:Sağlık

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın