İçeriğe geç

Als hastalığı son evresi nasıl geçer?

ALS hastalığı Amyotrofik Lateral Skleroz adı ile bilinen nörolojik bir hastalıktır. Motor sinir hücreleri olarak bilinen nöronlarda meydana gelen kayıpların kaslarda oluşturduğu güç kayıpları, bu hastalığın ortaya çıkmasına en büyük sebeptir. Bu kayıp, omurilik, merkezi sinir sistemi ve beyin sapında bulunan nöronlarda ortaya çıkmaktadır. En bilinen ALS hastası ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking’dir. Hastalığın ortaya çıkması ve ilerlemeye başlamasından sonra bilinen yaşam süresi maalesef çok uzun sürelerde olmamaktadır. Bu yaşam süreleri en fazla 7 yıl olarak belirlenmiştir.

Als hastalığı belirtileri nelerdir? 8 madde ile als

Als hastalığının son dönemleri

ALS hastalığının sebebi bugün bile tam net değildir. Bunun yanında hastalıkla ilgili yanlış bilgi sayısı oldukça fazladır. Örneğin ALS hastalığı bilinenin aksine kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. Ayrıca ALS hastalarının zihinsel bir fonksiyon kaybı yoktur. Bu hastalık sadece fiziki hasara ve irade kayıplarına yol açar. Bu irade kaybı, sinir hücrelerinde bulunan ve mesaj transferi misyonuna sahip glutamat isimli bir maddenin fazla olduğu kişilerde fazlaca görülmektedir.

als hastalığı son dönemleri
als hastalığı son dönemleri

ALS hastalığının varlığı ile alakalı tek ve en verilmiş bulgu maalesef sadece budur. Bunun dışında hastalığın nedeni ile ilgili bir bilgi yoktur. Bu sebeple ALS hastalığının net bir tedavi şekli bulunmamaktadır.

ALS hastalığının bir tedavisi olmamasına karşın, Amerika’da üretilen Riluzole adı verilen bir ilaç, kandaki glutamat seviyesini düşürerek hastaların daha rahat yaşam sürmesini sağlamaktadır. Hastaların son günleri bu ilaçlarla ve doktor gözetiminde geçmek durumundadır. İleri evrelerdeki hastalıklarda hastalarda kas krampları, tükürük yutmaları, kas ağrıları ve yeme bozuklukları giderek artmaktadır. Yapılan tedaviler sadece yaşam süresini uzatma ve var olan kısıtlı hayatın daha kaliteli ve daha az sorunlu olmasını sağlama amaçlıdır. Hastalar als hastalığında son evrelerinde kendilerine uygun olarak tasarlanmış yatak, ev ve alanlarda geçirmek durumundadır.

[Toplam:50    Ortalama:2.8/5]
Tarih:Sağlık

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın