İçeriğe geç

Als hastalığı tedavisi bulundu

Daha önce als hastalığı nedir başlıklı yazımızda als hastalığı nedenleri, tedavi yöntemleri, evreleri hakkında bilgi vermiştik. Bu yazımızda 10 soru ile als hastalığını kısaca bir analiz edelim. Başlıyoruz!

als hastalığı
als hastalığı

Als kök hücre tedavisi nedir?

Als hastalarına kök hücre tedavisi umudu olarak medyaya yansıyan yenı geliştirilmeye çalışılan tedavi yönteminde %70’lere varan iyileşme sağladıklarını belirten nöroşirürji uzmanı Prof. Dr. Haluk Deda Dünya kök hücre konferansında konuştu. Şu ana kadar 13 hasta ile çalıştığını belirten uzman; “Tabii ki her hasta iyileşecek diye bir durum yok fakat çalıştığımız hastalarda belirgin iyileşmeler gözlüyoruz.” dedi.

Als hastalığı nasıl başlar?

Kol ve bacaklarda kas güçsüzlüğü ile başlayan hastalık, konuşma çiğneme ve nefes almayı etkilemeye başlar. Kaslar uyarılmadığı için motor sinirler tarafından beslenemez ve incelmeye başlar. Ayak ve el kaslarında seğirmeler başlar ve kişi organlarını kullanamaz duruma gelir. Bir kas grubundan başlayan hastalık tüm kaslara yayılır ve kişi zamanla felçe doğru ilerler.

Als ne kadar sürede ilerler?

Pek doğal olarak her hastanın ve hastalığın ilerleme süreci farklıdır. Als’nin seyri de kişiden kişiye değişmekle birlikte, hayatta kalma süresi 4 ile 6 yıldır. Bu duruma rağmen pek çok hasta 10 yıla kadar yaşamakta hatta iyi bir tıbbı destek ve sosyal çevre ile 20 yıldan fazla yaşayan hastalarda görülmektedir. Dünyaca ünlü bilim adamı Stephan Hawking 43 yıldır ALS ile mücadele etmektedir.

Als hastası ünlüler kimlerdir?

Als hastası ünlü isimlerde başı çeken isim ünlü fizikçi bilim adamı Stephan Hawking’dir. Türkiye’den örneklere ise ünlü futbolcular Sedat Balkanlı, İsmail Gökçek, İlyas Tüfekçi, Suna Kıraç ve tiyatrocu Sevim Aktansel’i sayabiliriz.

Als hastaları kaç yıl yaşar?

Hastalığın seyri ile ilgili 4-6 yıllık bir süre belirtilse de pek çok hasta 10 yıla yakın yaşamakta, iyi bir tıbbi destek ve sosyal çevre ile 20 yıl yaşayan hastalarda görülmektedir. Ünlü Fizikçi Hawking 43 yıldır hastalıkla mücadele etmektedir.

Als hastalığı kimlerde görülür?

Hastalık her milletten ve her ekonomik düzeyde kişilerde görülebilir. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara göre daha fazla olmakla birlikte başlangıç yaşı olarak 50’li yaşlar tespit edilmiştir. Fakat çok erken yaşta da hastalığa maruz kalan insanlar vardır. Her yıl dünyada 100 bin kişiden 5-10 arası als hastalığı  görülmektedir.

Als hastalığına iyi gelen bitkiler nelerdir?

Als hastalığı ile mücadele ederken yardımınıza koşacak bazı bitkiler; kasları beslemesi için sürülecek kantaron yağı, günde 1 bardak içilmesi tavsiye edilen ökse otu, her akşam içilecek böğürtlen kökü çayı, ve bir tatlı kaşığı buğday özü olarak sıralamıştır Ömer Çoşkun.

Als hastalığı son evresi

Als hastalığında son evreye gelen hastalarda artık herhangi bir kas hareketi görülemez. Yemek yiyemez, giyinemez, kendi başına herhangi bir şey yapamaz. İlerleyen süreçlerde solunumunda güçleşmesi ile hastalık için son viraja girilmiş olur.

[Toplam:3    Ortalama:4.3/5]
Tarih:Sağlık

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın