İçeriğe geç

Sosyal fobi nasıl aşılır? 5 madde ile çözüm önerileri

Sosyal fobi en temel anlamıyla psikolojik tabanlı bir kaygı bozukluğudur. İnsanların sosyal yaşamlarını devam ettirirken yaşadıkları çekiniklik, hata yapma ve rezil olma korkusu sosyal fobinin içine girmektedir. Örneğin dolmuşta giderken durağa yaklaştınız ve inmeniz gerekiyor. Şoföre bunu söylerken aklınızdan geçen “sesim çatallaşacak! Birçok insan bana bakacak, sesimi duyacak ve dikkat çekeceğim “ gibi düşünceler aklınızdan geçiyorsa, bu sizde bir sosyal fobi olduğuna, en azından bu riski taşıdığınıza işaret eder. Yapılan hata ya da bir dizi hat sonucu alınan tepkiler de sizin sosyal fobi sahibi olmanıza neden olabilir. Peki, küçük düşme korkusuna bağlı tepkisiz ve çekinik kalma durumu olarak adlandırılan sosyal fobi nedir?

Sosyal fobi nedir?

sosyal fobi nedir nasıl aşılır
sosyal fobi nedir nasıl aşılır

Sosyal fobi, yaygın görülen tür ve nadir görülen tür olarak ikiye ayrılır. Bir kişi şayet, hemen hemen her durumda bu korku ve çekingenliği yaşıyorsa bu yaygın görülen türdür. Konuşmaya başlama, bakış kaçırma, para üstü isteme, adres sorma, yabancı dilde konuşma vs gibi durumlar ise nadir görülen sınıfa girmektedir ve ilerlemesi durumunda ciddi sorunlara yol açabilir.

Sosyal fobi nedenleri nelerdir?

Sosyal fobi nadir durumlar dışında doğuştan gelmeyen fakat doğduğu ve yetiştiği ortama direkt olarak bağlı olan bir psikolojik hastalıktır. Ailenin dış dünya ile ilişkisi, ailenin bireyle ilişkisi, çocuğun dış dünya ile ilişkisi gibi durumlar ağırlıkla bu hastalığın oluşma nedenleridir. Şöyle ki; aile bireyleri dış dünya ile çok fazla iletişime geçmiyorsa ve aktif bir sosyal yaşantıları yoksa, çocuk da bu şekilde büyüyüp bunu kişilik özelliği haline getirecektir. Şayet aile bireyleri çocuğun dış dünya ile ilişkisini etkiliyorsa bu da sosyal fobi ile sonuçlanabilir. Babaların kız çocuklarını aşırı tutucu bir şekilde arkadaş edinmesinden alıkoyması, çocuğun ilerde iş ve aşk hayatında doğru iletişim kurmasına engel olacaktır. Kız çocuk büyüdüğünde kurmak istediği her iletişimi kendi içinde ahlaki sınırları aşmak olarak yorumlayacak ve pasif kalmayı daha sağlıklı bulacaktır. En sık görülen ise annelerin erkek çocukları üzerine fazla düşmesidir. Çocuğun kavgacı olmasından, hastalanmasından ya da güvenilmez insanlarla arkadaşlık edip zararlı alışkanlıklar edinmesinden korkan aile, ev ortamının daha güvenli olacağını düşünerek sosyalleşme eylemlerine karşı çıkmaktadır. Bu da ileride çekingen bir karaktere sahip olmaya sebep olmaktadır. Sosyal fobinin oluşmasına etki eden diğer bir sebep de kişinin kendisini sosyal hayattan soyutlamasıdır. Her ne kadar bu kişisel tercih olarak başlasa da ilerleyen dönemde bireyin iletişim kurmak ve sosyalleşmek istemesi ve bunda başarısız olması kaçınılmazdır. Bu durum ilerleyen dönemde çekingen bir karaktere sahip olmaya sebebiyet verebilir.

Sosyal fobi belirtileri nasıl ortaya çıkar?

Sosyal fobi 13 – 17 yaşları arasında görülmeye başlar ve her sınıf ve kültürde görülebilir. Bununla birlikte eğitim seviyesi, maddi refah düzeyi, evlenmemiş olmak ve iş sahibi olmamak bu oranı arttırmaktadır. Dünya nüfusu içinde %2’lik kısım yaşamları boyunca sosyal fobiye sahip olmaktadır. Hayatlarının bir bölümünde sosyal fobisi olan kişi sayısı ise ortalama %15’dir. Bu sayılar dünya ortalaması olup, Türkiye’de bu oran %23’tür.

Sosyal fobi için çözüm nedir?

Sosyal fobi nasıl aşılır?

Çekingenlik sosyal fobi içinde var olan bir durum olsa da belli düzeyde çekingenlik ve korku insanlarda karşı direnç ve motivasyon oluşmasına sebep olurlar. Böylece kişiler daha sağlıklı, sağlam ve hazırlıklı hareket ederek yüksek başarılar sağlayabilirler. Sosyal fobi olması için durumun, kendini ortamdan bilerek soyutlama, korkuya bağlı kaçma ve yok sayılma arzusu duyma seviyesinde olmalıdır.
Sosyal fobi fiziksel ve ruhsal olarak iki farklı grupta belirtiler gösterir. Yüzde kızarma, kalp çarpıntısı, mide rahatsızlıkları, kalp çarpıntısı gibi durumlar fiziksel belirtilerdir. Kendini beğenmeme, layık görmeme, yetersiz görme ve yeteneksiz görme gibi durumlar da ruhsal belirtiler olarak nitelendirilir.

Sosyal fobi tedavisi ve ilaçları nelerdir?

Sosyal fobi nasil yenilir biliyor musunuz okuyun öyleyse;

Sosyal anksiyete bozukluğu tedavisi; Sosyal fobi ileri derecede ilaç tedavisi gerektirebilir. Bu tedavi en erken üç ayda etkisini gösterirken, en fazla bir yıl devam edilir. En etkili yöntem konuşma yoluyla yapılan terapi yöntemleridir. İlaç tedavisi ile birlikte yapılabildiği gibi, sadece terapi de mümkündür. Kişinin hastalığını, tedaviyi kabul etmesi ve istekli olması, sürecin başarılı olmasındaki en önemli etkendir.

[Toplam:3    Ortalama:3.7/5]
Tarih:Psikoloji & Hastalıklar

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın