İçeriğe geç

Şizofreni belirtileri nasıl anlaşılır

Genel anlamıyla şizofreni nedir, nedenleri nelerdir? Şizofren insanlar nasıl anlaşılır ve şizofreni tedavisi ve çeşitleri nelerdir?

Şizofren hastalığı nedir?

En temel tanımıyla şizofreni biyolojik tabanlı bir psikolojik rahatsızlıktır. Hücresel yetersizlikten kaynaklanmaktadır. Beyin hücrelerinin arasındaki iletişim, salgılanan dopamin sayesinde gerçekleşmektedir. Dopaminin salgılanmasında ya da etkisinde görülen bozukluk, şizofreninin temel sebebidir.

Şizofreni nasıl anlaşılır

Şizofreni, kişinin genel gerçeklikten ara ara yada sürekli olarak kopmasıdır. Kişi kendi yarattığı hayal dünyasında yaşar ve halisülasyonlar görmeye başlar. Bu halüsinasyonlar olmayanı görme, duyma ve hatta hissetme şeklinde olabilir. Bu yönüyle şizofreni, psikoz ile sık sık karıştırılmaktadır. İsteksizlik, alınganlık, duygu durum değişiklikleri, değersizlik hissi, aşırı ve ani sinirlenme vs gibi durumlar şizofreninin başlıca belirtileri arasındadır.

Şizofreni nedenleri ve belirtileri

Şizofreni hastalığının nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik faktörler kişinin bu hastalığa sahip olmasında etkilidir. Anne ve babadan biri dahi bu hastalığa sahipse, doğacak bebeğin de hasta olma riski önemli bir oranda artmaktadır. Bu yönüyle şizofreniyi kalıtımsal bir hastalık olarak tanımlamak mümkündür.

Birçok etkiye sahip olan şizofreni hastalığını, düşünce bozukluğu, irade bozukluğu ve ambilavas olarak üç ana gruba ayırmak mümkündür.

Şizofreni Çeşitleri Nelerdir?

Düşünce Bozukluğu

Konular arası denge ve mantıksal dizin kaybolmuştur. Şizofren kişi bir konuyu sağlıklı bir şekilde bitiremez. Aniden alakasız bir söz ya da tavırla başka bir konuya geçebilir. Hatta kendi içinde çelişen ve alakalı olmayan cümleler kurabilir. Bu tür hastalar için toplumda “düşünür” ya da “filozof” yakıştırmaları yapılır. Bunun sebebi, bu kişilerin metafizik ve felsefi olaylara zihinsel olarak yatkın olmalarıdır.

İrade Bozukluğu

Karar verme ve uygulama bozukluğu olarak nitelendirilebilir. Karar vermek o kadar güç bir hal alır ki, haftalarca bir döngü içinde kalabilirler. Kendi içinde birçok farklı gruba ayrılan bu tür bozukluklar, kişinin ilerlemesine engel olur. Böylece kişi sonuca ulaşamadığı için gitgide daha da çekinik bir hal alır. İdare bozukluklarının çeşitleri şunlardır;

Otiz: İç dünyaya kapanıp haftalarca düşünme hali.
Mutiz: çevreye kendini kapatma, sorulara cevap vermeme ve söz dinlememe halidir. Hemen hemen tüm vakalarda iştak dengesizliği görülür.
Ekolali: Karşısındakinin cümlesini ve sorusunu tekrarlama halidir.
Ekopraski: Karşısındaki kişinin kendisine karşı yaptığı hareketlerini tekrarlama halidir. Şayet tavır ve mimik hareketi varsa, bu durum ekonomi olarak nitelendirilir.
İndiferans morbit: Kişinin hissizleşme halidir. Sevinç, heyecan, üzüntü vs gibi duygular körelmiş durumdadır.
Ambilavans
Bu tür şizofreni olan kişilerde zihinler ne istedikleri konusunda biraz karışıktır. Birbiriyle taban tabana zıt olanları dahi aynı anda isteyebilirler. Çocuklardan nefret edip, büyük bir tutku ile çocuk sahibi olmak istemek buna örnek gösterilebilir.

Şizofreni hastalığı türlerinin yanında derecelerine göre de sınıflandırılırlar. Bu sınıflandırmada şizofreni hastalığı basit şizofreni, hiperfrenik şizofreni katononik şizofreni ve paranoniel şizofreni olarak dörde ayrılır.

Basit Şizofreni genellikle ergenlik sonrası dönemde görülür. Tepkisel bozukluklar olarak nitelendirilir. Bu evredeki şizofrenilerde hasta sevinç ve üzüntüye ters tepki verebildiği gibi, hissiz ve tepkisiz de kalabilir. Hiperfrenik şizofreni daha erken yaşlarda başlar. Bu evredeki şizofrenilerde ambilavans şeklinde düşünce bozukluğu görülmektedir. Katononik şizofreni ergenlik sonrası şizofrenilerdedir. Bu evredeki hasta hareket etme hissini kaybeder. Yutkunma ve boşaltım sistemi hissizleşmesi yaşarlar. Paranoniel şizofrenide hastalar mantıksal odaklanma sorunları yaşarlar. Bu tür hastalar zehirlendiklerini, takip edildiklerini ve öldürülmek istendiklerini düşünürler. Hatta kendilerini devrimci komünist lider ya da Amerika’nın Başkanı olduklarını dahi düşünürler.

Şizofreni Tedavisi nasıl olur?

Şizofreni tedavi edilebilir bir hastalıktır. Fakat hastalığın ilerlemesi bun güçleştirir, hatta bazı vakalarda imkânsız kılabilir. Şizofreni hastasının sürekli olarak gözetim altında tutulması şarttır. Çünkü şizofreni tedavisi derecesi ne olursa olsun kullanılan ilaçlar ağır ve ciddi yan etkilere sahip ilaçlardır. Bu sebeple hekim tavsiyesi ve denetiminde kullanılması zorunludur. İlaç tedavisine ek olarak ya da ilaç tedavisinin yarar sağlamadığı durumlarda elektroşok tedavisi kullanılmaktadır. Hastanın acı çektiğine yönelik bulgular var olsa da fayda sağladığı gözlemlenen bir yöntemdir. Bu yöntemle hastanın beyin hücrelerinin harekete geçirilmesi amaçlanmaktadır. Hastalığın her aşamasında kullanılan bir diğer yöntem ise telkin seanslarıdır. Bu seanslarda hasta konuşma yoluyla rahatlatılmaya ve düzen içine sokulmaya çalışılır. Bunun yanında en büyük tedavi hasta olmamaktır deyişinden yola çıkarak, stres ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmanın gerektiğini belirtiriz.

Şizofreni hastaları anlatıyor?

Şizofreni hastaları genellikle kişisel bloglarında yaşadıkları sıkıntıları anlatıyor. Eğer bu rahatsızlıktan muzdarip iseniz ve anlatmak isterseniz yorum bölümünden sıkıntı ve tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. İsminiz ve eposta adresiniz gizli kalacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tarih:Psikoloji & Hastalıklar

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın