İçeriğe geç

Panik Atak Nedir?

Panik Atak Nedir?

İnsan hayatı pek çok zorluklar ve inişli çıkışlı süreçlerle doludur. Panik atak; Çoğumuz psikolojik gelgitler ya da buna benzer zorluklar yaşamışızdır. Bu zorlukların birçoğu psikolojik olmasının yanında fiziksel olarak da ortaya çıkabilir. Toplumda panik atak geçirmek olarak bilinen psikolojik rahatsızlığı bu kategoriye koymamız mümkün. Dilerseniz bu rahatsızlığı yakından inceleyelim.

Panik Atak nedir belirtileri nelerdir

Panik atak, ansızın ortaya çıkan ve kriz olarak adlandırılan korku nöbetlerine verilen genel addır. Birdenbire başlar ve yoğun bir şekilde devam edip 8-10 dakika gibi kısa bir sürede kaybolur. Bazı durumlarda bir saati bulan ataklar görülebilir.

panik atak belirtileri ve sebepleri

Terleme, nefes darlığı, boğulma hissi, göğüs kafesinde baskı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, bayılma hissi, uyuşma ya da karıncalanma, üşüme ve ürperme hissi, karın ağrısı, bulantı, kendisine ve çevresine kısa süreli yabancılaşma, kontrolü kaybetme korkusu, ölüm korkusu ve çıldırma. Bu ve buna benzer birçok durumdan en az dört tanesine sahip olmak panik atak belirtileri olarak nitelendirilebilir. Panik atak esas olarak korkudan beslenir.

Korkmak doğal ve faydalı bir uyarıcıdır. Tehlike anında kişinin uyarılarak önlem almaya kanalize etme görevini üstlenmektedir. Bizi var olan tehlikeye karşı savaşmaya ya da ondan kurtulmaya çalışmaya yönlendirir. Panik atak belirtileri ve sebepleri bu korku durumunun yersiz ve kontrolsüz olma halidir. Böyle bir durumda önce nefes darlığı ve solunum güçlüğü çekmeye başlarız. Göğüs kafesimizde sıkışma hissi oluşur. Kalp atışlarımızda ve kan basıncımızda artış görülür. Vücut ısısı artar. Terleme ve ateş basması başlar. Derimiz ve sindirim sistemimize daha az kan ulaştığı için deride karıncalanma midemizde de ağrıyla beraber bulantı görülür. Kanın hızlı pompalanması beyinde oksijenin normalüstü seviyeye çıkmasına yol açar. Bu durum kişinin çevresini farklı algılamasına sebebiyet verir.

Panik atak bitkisel tedavi

Panik atakların sıklaşması ve zamansız gelmesi panik bozukluklara sebep olur. Panik bozukluk ruhsal hastalığın genel adı olup, panik atak hastalığın bir özelliğidir. Kişinin bir sonraki atağın ne zaman geleceğini bilememesi, kalp krizi ve çıldırma riskinin artmasından kaynaklanan ileri derecede kaygılı olma durumu, ataklardan dolayı kendini sosyal hayattan soyutlamak ve buna benzer durumlar panik bozukluklara örnektir. Panik atak geçirme korkusunun yol açtığı bu duruma Agorafobi denir. Bu tür korkulara sahip olanlar tek başına kalamaz, kalabalığa giremez, araç kullanamaz, asansör teleferik gibi adrenalin içeren araçlara binemez ve deniz kenarında yürüyemezler.
Toplumda ortalama her 100 kişiden 5’i bu hastalığı geçirmiş ya da halen bu hastalıkla mücadele eder durumdadır. En çok kadınların maruz kaldığı bu hastalık, genel itibariyle 25 30 yaşları arasında başlar. Biyolojik ve psikolojik olmak üzere iki ana sebebi vardır. Peki, panik bozuklukların ortaya çıkma sebebi nedir?

Panik Atak Sebepleri

Duygusal yaşantımızı düzenleyen bazı beyin hormonları vardır. Bunlar nöron adı verilen sinir hücrelerinden salgılanırlar. Salgılanan bu hormonların anormal çalışması panik bozukluklara sebep olmaktadır. Bu durum panik bozuklukların biyolojik sebebine örnektir. İnsan yaşantısında doğal kabul edilen telaşlılık ve heyecan duygusunun, kontrolden çıkarak kişi üzerinde baskı oluşturması da panik bozukluklara sebebiyet verebilir. Bu da panik bozuklukların psikolojik sebebini oluşturur.

Panik atak hastalığı nasıl geçer

Panik bozuklukların tedavisi de ortaya çıkması gibi biyolojik ve psikolojik olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Öncelikli olarak yapılması gereken, bu bozukluğa sebep olan beyin hücrelerine yapılacak ilaç tedavisidir. Bu tedavi en az bir yıl süre ile devam eder ve çoğunlukla yavaşça azalarak yok olur. Şayet bu bozukluk psikolojik tabanlıysa, duygu durumlarıyla alakalı yapılan telkin seanslarıyla, kişiye bu duygu ile baş etmesi konusunda yardımcı olunur. Söz konusu terapiler bu bozukluğu ortadan kaldıracaktır. En başarılı sonuçlar ise, panik bozukluğun sebebine bakılmaksızın her iki tedavinin birlikte uygulanmasıyla elde edilmektedir.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Psikoloji & Hastalıklar

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın