>

1 Oca, 2018

Bipolar hastaları ne kadar yaşar? % 100 manik depresif

Bu yazımızda bipolar bozukluk nedir? Manik depresif belirtileri, bipolar evreleri ve tedavi yöntemleri üzerine konuşacağız.

Bipolar bozukluk adı verilen psikolojik temelli hastalığı, modern zaman hastalıklarıyla aynı kefeye koymak, yapılan yanlışların başında geliyor. Bunun en önemli sebebi ise bu hastalığın ekonomik, kültürel ve sosyal etkenlere bağlı olarak daha yaygın ve bilinir hale gelmesi. Peki, varlığı insanlık tarihiyle başlayan bipolar bozukluk nedir? 

bipolar bozukluk

Bipolar bozukluk belirtileri

 

Bipolar bozukluk belirtileri


Bipolar bozukluk her şeyden önce psikolojik bir hastalıktır. Bunun yanında kişinin anne –babasından birinde bu hastalık varsa, kişinin doğuştan bipolar bozukluğa sahip olma olasılığı %18’dir. Her ikisinde de bu hastalık varsa bu oran %60 gibi kritik bir seviyeye ulaşmaktadır. Kişinin gün ve zaman içinde yaşadığı ani duygu – durum değişiklikleri, hastalığın başlıca göstergesidir. Öyle ki, kişi kendisini çok yüksek ve güçlü bir noktada konumlandırdığı bir anda, aniden kendisinin değersiz olduğu hissine kapılabilir ve hatta intihar etme eğiliminde dahi olabilir. İnsan hayatını ve toplumu olumsuz yönde etkileyen bu hastalık, bilimsel açıdan dört evreye ayrılır. Mani, hipomani, depresyon ve karma dönem olarak ayrılan bu hastalığın, tamamen geçmesini sağlayan bir tedavisi maalesef yoktur. Yapılan tüm tedavi uygulamaları, kişinin yaşamını normal seyrinde sürdürmesini amaçlamaktadır. Bu bağlamda tedavi süreci, kalıcı ve kontrollü olarak devam eder.

bipolar bozukluk tedavisi

bipolar bozukluk tedavisi

Bipolar Bozukluk Evreleri:

MANİ: Bu dönemde kişi kendisini aşırı keyifli, enerjik ve hiperaktif hisseder. Öyle ki, çok az uyumalarına rağmen uykusuzluk ve yorgunluk çekmezler. Gün içinde hızlı duygu değişimi yaşayan bu kişiler, enerjik yapılarına bağlı olarak çok ani sinirlenebilir ve kontrolsüz öfke nöbetleri geçirebilir. Beyin fonksiyonları çok farklı ve hızlı çalışır. Hareket ve konuşma hızları ileri derecede artış gösteren bu kişilerin analitik düşünme yeteneklerinde ve yaratıcılıklarında gözle görülür bir artış söz konusudur. Bill Gates ve Leonardo Da Vinci, bipolar bozuklukları olduğu bilinen ünlü ve başarılı kişiler arasındadır.

HİPOMANİ: Mani durumun bir alt evresi olarak tanımlanabilir. Bu evrede kişi öfke ve huzursuzluk yaşamaz. Bu evrede kişi üretkenlik ve mutluluğun zirvesindedir. Hastalığı çevrece gözlemlenebilir fakat bu durum kişinin ve yakınlarının hayatını zorlaştırmaz. Buna bağlı olarak ilaçların kesilmesi durumunda, manik ataklar gözlemlenebilir.

bipolar bozukluk ilaçları

bipolar bozukluk ilaçları

DEPRESYON: Günümüzde şarkılara dahi konu olan, toplumdaki herkesin bilgi sahibi olduğu ya da olduğunu zannettiği evredir. Bu evrede atak geçirilmez çünkü süreç günün ve yaşantının tamamında etkilidir. Başlıca belirtileri hüzün, keder, mutsuzluk, keyif aldığı durumlara ilgisizleşme, iştah kaybı ya da artışı, kendini değersiz hissetme ve hatta intihar eylemine meyilli olma olarak sıralanabilir. Ağır depresyon durumunda kişi halüsinasyon görebilmekte ve kendi kendine konuşma durumu oluşabilmektedir.

KARMA DÖNEM: Kişinin gün içinde sık sık manik halden depresif hale geçmesi durumudur. Bu durum kişinin kendi içi dünyasına, ilaç tedavisi sürecine ve dış etmenlere bağlı olabilir.

bipolar bozukluk neden olur

bipolar bozukluk neden olur

Bipolar bozukluk tedavisi ne kadar sürer ve ilaçları nelerdir?

Bipolar bozukluğu tamamen geçirmek söz konusu değilse bile tedavi ile kontrol altına alınabilir. Tedavi süreci ilaç tedavisi ve hastane tedavisi olarak ikiye ayrılır. İlaç tedavisinde depresif bozukluklar için anti depresif ilaçlar, manik bozukluklar için ise antipsikotik ilaçlar kullanılır. Eğer hastalık ileri seviyede ise duygudurum dengeleyici adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır. Eczaneler birçok ilacın alımına imkân sağlasa da duygudurum dengeleyicilerin doktor kontrolünde alınması zorunludur. İlaç tedavisinin yanında uygulanan terapi ve telkin seansları, kişinin yaşamına sorunsuz devam etmesinde önemli rol oynamaktadır. Eğer bu iki aşama da etkili olmazsa elektroşok tedavisine geçilir. Bu süreçte kişinin hastaneye yatışı sağlanır. Uygulanan tedavide kişinin beyin hücreleri şok dalgalarıyla uyarılarak fonksiyonların süreli olarak normale dönmesi amaçlanır. Bipolar bozukluk herkesin olması muhtemel bir hastalıktır. Bunun yanında bu kişilere yönelik yaklaşımlar, kişilerin tedavilerinde, yaşamında ve topluma kazandırılmalarında önemli rol oynamaktadır.

bipolar bozukluk nasıl anlaşılır

bipolar bozukluk nasıl anlaşılır

Bipolar hastaları ne kadar yaşar?

Yapılan araştırmalar bipolar bozukluk teşhisi konulan hastaların sağlıklı insanlara göre 9-10 yıl erken hayatını kaybettiğini göstermektedir. Psikiyatrist Armağan Sabancı’ya göre psikolojik sorunlar insan hayatını kısaltan etmenlerin başında geliyor. Bipolar bozukluğu olan hastalar diğer insanlara göre 9-10 yıl daha erken ölüyor. Bu oran kadınlarda iki katına çıkabiliyor.

Bipolar Bozukluk Testi

Her ne kadar tıbbi durumların internet üzerinden adlandırılmasına karşı olsak da ilgili linkte bipolar bozukluk hakkında şüphe duyduğunuz durumlar için basit bir test bulunmakta.
Bu yazıya oy ver
[Toplam: 3 Skor: 3.3]
Özet
Bipolar Bozukluk
Başlık
Bipolar Bozukluk
Açıklama
Bipolar bozukluk her şeyden önce psikolojik bir hastalıktır. Bunun yanında kişinin anne –babasından birinde bu hastalık varsa, kişinin doğuştan bipolar bozukluğa sahip olma olasılığı %18’dir. Her ikisinde de bu hastalık varsa bu oran %60 gibi kritik bir seviyeye ulaşmaktadır.
Yazar
Yayımcı
surup.net

surupnet

Sınıf öğretmeni ve özel eğitim uzmanı olan surupnet, 2012 Konya Selçuk mezunu olup evli ve bir çocuk babasıdır. Surupnet projesini kendi tasarım ve seo bilgisiyle harekete geçirmiş olup web dünyasında bilgilerini paylaşmakta, derleme içerikler oluşturarak insanlığa fayda sağlamayı amaçlamaktadır.

Bunları seveceksin...

2 Responses

  1. Ayşe dedi ki:

    Yazınızı çok beğendim. Sitenizi sık kullanılanlara ekliyorum. Ben de sizi siteme bekliyorum

  2. Uz Dr Hakan dedi ki:

    Bipolar bozukluk çağımızda adeta çığ gibi büyüyor. Pek çok kişi bu dertten müzdarip. Açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Araç çubuğuna atla