İçeriğe geç

Bipolar ne demek? Bipolar bozukluk nedenleri nelerdir?

Bipolar bozukluk adı verilen psikolojik temelli hastalığı, modern zaman hastalıklarıyla aynı kefeye koymak, yapılan yanlışların başında geliyor. Bunun en önemli sebebi ise bu hastalığın ekonomik, kültürel ve sosyal etkenlere bağlı olarak daha yaygın ve bilinir hale gelmesi. Peki, varlığı insanlık tarihiyle başlayan bipolar bozukluk nedir? 

Bipolar bozukluk nedir? 

Bipolar bozukluk; tıp literatüründeki yerini “maniden depresyona kadar uzanan ruh halindeki aşırı değişiklikler”  tanımlaması ile almıştır.  Daha önceleri Türkçe’de manik depresyon veya manik depresif bozukluk adı ile bilinen bipolar; riskli davranışlar gösteren, bu davranışları ile kişinin kendi sosyal hayatı ve iş kariyerine olmadık zararlar verebilen, tedavi edilmediği sürece zorlaşan ve hatta sonunda intihara teşebbüse kadar ilerleyebilen ciddi bir hastalıktır.

bipolar bozukluk nedir
bipolar bozukluk nedir

Hastalığın içerisinde kullanılan manik terimi ile hastalıkta kişinin; aşırı hareketli, enerjik, konuşkan, umursamaz, güçlü, öforik durumlarını temsil ederken, kişi bir anda karanlık, hayalet gibi bir kişiliğe dönüşebilir. İki uçlu duygudurum bozukluğu olarak adlandırılan bipolar bozukluk; kişinin manik ve depresif duygu durumları arasındaki gelgitleridir.

Bipolar bozukluk belirtileri

Bipolar bozukluk her şeyden önce psikolojik bir hastalıktır. Bunun yanında kişinin anne –babasından birinde bu hastalık varsa, kişinin doğuştan bipolar bozukluğa sahip olma olasılığı %18’dir. Her ikisinde de bu hastalık varsa bu oran %60 gibi kritik bir seviyeye ulaşmaktadır. Kişinin gün ve zaman içinde yaşadığı ani duygu – durum değişiklikleri, hastalığın başlıca göstergesidir. Öyle ki, kişi kendisini çok yüksek ve güçlü bir noktada konumlandırdığı bir anda, aniden kendisinin değersiz olduğu hissine kapılabilir ve hatta intihar etme eğiliminde dahi olabilir. İnsan hayatını ve toplumu olumsuz yönde etkileyen bu hastalık, bilimsel açıdan dört evreye ayrılır. Mani, hipomani, depresyon ve karma dönem olarak ayrılan bu hastalığın, tamamen geçmesini sağlayan bir tedavisi maalesef yoktur. Yapılan tüm tedavi uygulamaları, kişinin yaşamını normal seyrinde sürdürmesini amaçlamaktadır. Bu bağlamda tedavi süreci, kalıcı ve kontrollü olarak devam eder.

Bipolar Bozukluk Evreleri:

MANİ: Bu dönemde kişi kendisini aşırı keyifli, enerjik ve hiperaktif hisseder. Öyle ki, çok az uyumalarına rağmen uykusuzluk ve yorgunluk çekmezler. Gün içinde hızlı duygu değişimi yaşayan bu kişiler, enerjik yapılarına bağlı olarak çok ani sinirlenebilir ve kontrolsüz öfke nöbetleri geçirebilir. Beyin fonksiyonları çok farklı ve hızlı çalışır. Hareket ve konuşma hızları ileri derecede artış gösteren bu kişilerin analitik düşünme yeteneklerinde ve yaratıcılıklarında gözle görülür bir artış söz konusudur. Bill Gates ve Leonardo Da Vinci, bipolar bozuklukları olduğu bilinen ünlü ve başarılı kişiler arasındadır.

HİPOMANİ: Mani durumun bir alt evresi olarak tanımlanabilir. Bu evrede kişi öfke ve huzursuzluk yaşamaz. Bu evrede kişi üretkenlik ve mutluluğun zirvesindedir. Hastalığı çevrece gözlemlenebilir fakat bu durum kişinin ve yakınlarının hayatını zorlaştırmaz. Buna bağlı olarak ilaçların kesilmesi durumunda, manik ataklar gözlemlenebilir.

DEPRESYON: Günümüzde şarkılara dahi konu olan, toplumdaki herkesin bilgi sahibi olduğu ya da olduğunu zannettiği evredir. Bu evrede atak geçirilmez çünkü süreç günün ve yaşantının tamamında etkilidir. Başlıca belirtileri hüzün, keder, mutsuzluk, keyif aldığı durumlara ilgisizleşme, iştah kaybı ya da artışı, kendini değersiz hissetme ve hatta intihar eylemine meyilli olma olarak sıralanabilir. Ağır depresyon durumunda kişi halüsinasyon görebilmekte ve kendi kendine konuşma durumu oluşabilmektedir.

KARMA DÖNEM: Kişinin gün içinde sık sık manik halden depresif hale geçmesi durumudur. Bu durum kişinin kendi içi dünyasına, ilaç tedavisi sürecine ve dış etmenlere bağlı olabilir.

bipolar bozukluk tedavisi
bipolar bozukluk tedavisi

Bipolar tedavisi; bipolar bozukluk nasıl tedavi edilir.

Bipolar bozukluğu tamamen geçirmek söz konusu değilse bile tedavi ile kontrol altına alınabilir. Tedavi süreci ilaç tedavisi ve hastane tedavisi olarak ikiye ayrılır. İlaç tedavisinde depresif bozukluklar için anti depresif ilaçlar, manik bozukluklar için ise antipsikotik ilaçlar kullanılır. Eğer hastalık ileri seviyede ise duygudurum dengeleyici adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır. Eczaneler birçok ilacın alımına imkân sağlasa da duygudurum dengeleyicilerin doktor kontrolünde alınması zorunludur.

İlaç tedavisinin yanında uygulanan terapi ve telkin seansları, kişinin yaşamına sorunsuz devam etmesinde önemli rol oynamaktadır. Eğer bu iki aşama da etkili olmazsa elektroşok tedavisine geçilir. Bu süreçte kişinin hastaneye yatışı sağlanır. Uygulanan tedavide kişinin beyin hücreleri şok dalgalarıyla uyarılarak fonksiyonların süreli olarak normale dönmesi amaçlanır. Bipolar bozukluk herkesin olması muhtemel bir hastalıktır. Bunun yanında bu kişilere yönelik yaklaşımlar, kişilerin tedavilerinde, yaşamında ve topluma kazandırılmalarında önemli rol oynamaktadır.

Bipolar bozukluk tedavisi ne kadar sürer?

Yapılan araştırmalar bipolar bozukluk teşhisi konulan hastaların sağlıklı insanlara göre 9-10 yıl erken hayatını kaybettiğini göstermektedir. Psikiyatrist Armağan Sabancı’ya göre psikolojik sorunlar insan hayatını kısaltan etmenlerin başında geliyor. Bipolar bozukluğu olan hastalar diğer insanlara göre 9-10 yıl daha erken ölüyor. Bu oran kadınlarda iki katına çıkabiliyor.

Bipolar bozukluğu testi
Bipolar bozukluğu testi

Bipolar Bozukluk Testi

Her ne kadar tıbbi durumların internet üzerinden adlandırılmasına karşı olsak da ilgili linkte bipolar bozukluk hakkında şüphe duyduğunuz durumlar için basit bir test bulunmakta.
[Toplam:4    Ortalama:3.5/5]
Tarih:Psikoloji & Hastalıklar

2 Yorum

  1. Ayşe Ayşe

    Yazınızı çok beğendim. Sitenizi sık kullanılanlara ekliyorum. Ben de sizi siteme bekliyorum

  2. Uz Dr Hakan Uz Dr Hakan

    Bipolar bozukluk çağımızda adeta çığ gibi büyüyor. Pek çok kişi bu dertten müzdarip. Açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler.

Bir cevap yazın