İçeriğe geç

Bipolar bozukluk tedavisi var mı?

Bu yazımızda bipolar bozukluk tedavisi nasıldır, manik derpresif tedavi ne kadar sürer, tedavi edilmezse ne sonuçları olur, tedavi sonucu bipolar bozukluk tamamen düzelir mi sorularının üstünde duracağız.

Bipolar bozukluk tedavisi nedir?

bipolar bozukluk tedavisi
bipolar bozukluk tedavisi

Daha önce yazdığımız Bipolar bozukluk nedir? yazımızda bipolar bozukluğun belirtileri ve nedenleri hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Bipolar hakkında bilgi almak isteyenler sayfamızı ziyaret edebilirler. Bu yazımızda modern tıbbın bipolar bozukluk tedavisi yöntemlerini ve sonuçlarını inceleyeceğiz.

Bipolar bozukluk tedavisi pek çok yönlü bileşenlerden oluşmaktadır. Öncelikli olarak hastanın bu hastalık hakkında eğitimi şarttır. İlaç tedavisine ek olarak; psikoterapi, akran ve arkadaşlık gruplarına devamlı katılım, aile ve çevrenin etkin desteği tedavinin başarısı için vazgeçilmez unsurlardandır. Tedavinin en önemli parçası hastalığı tanımak, belirtileri ve tedavi yöntemlerini öğrenmek,  hastalığı tetikleyen unsurları tespit etmek olarak sayılabilir.

Aile ve arkadaş gurubu bipolar bozukluğu olan kişilere nasıl davranılmalı konusunda bilinçlendirilmeli, hastalığın tekrarlaması veya tetiklenmesi konusunda hazır olmalıdır. Bipolar bozukluk hayat boyu devam eden, uzun vadeli bir rahatsızlık olduğundan en etkin yöntem ilaç tedavisidir. Bipolar semptomlarını dengelemeye çalışan çoğu kişi birden fazla ilaç kullanmakta, doğru ilaç kombinasyonlarını bulmak hem tedavi için hemde hastanın sağlığı için önemli bir öncelik taşımaktadır.

Bipolar bozukluk tedavisi ilaçları

Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların geneli neurotransmitter diye adlandırılan beynin kimyasal bölümlerini etkilemektedir. Bipolar bozukluk tedavisi ilaçları genel olarak iki üç ilaç birden kullanıldığından doğru ilaç kombinasyonlarını bulmak bazen uzun sürmekte ve bunun belirlenmesi için hastanın ilaçlarını düzgün ve takip altında alması gerekmektedir. Bipolar tedavisinde kullanılan ilaçların başında Lityum tuzu denilen duygudurum dengeleyicisi halen etkin olarak kullanılmaktadır. Bazı epilepsi ilaçları da anti-psikotik tedavide kullanılmakta ve verim alınmaktadır.

Bipolar bozukluk tedavisi ne kadar sürer?

manik depresif tedavisi
manik depresif tedavisi

Bipolar bozukluk yaşam boyu sürebilecek ve sürekli olarak ilaç tedavisini gerektiren bir rahatsızlıktır. Depresif ve manik dönemlerin gelişimini engelleyebilmek için öncelikli şart hastanın düzenli ilaç kullanımı ve doktor kontrolüdür. Bazı bipolar hastaları için hastaneye yatış gerekmekte ve tedavileri orada devam etmektedir. Pek çok forumda ve psikiyatri seminerlerinde bipolar tedavi edilmezse ne olur tarzı sorular gelmektedir.

Manik depresif bozukluk; kişinin kendisine, çevresine ve kariyerine zarar verme ihtimali bulunduran, tedavi edilmezse intihara kadar ilerleyebilen bir hastalıktır. Bipolar bozukluk tamamen düzelir mi sorusunun cevabı tedaviye ve hastanın durumuna bağlı olarak değişmektedir. Tamamen iyileşen hastalarında kayıtlarda olduğu rahatsızlıkta ömür boyu sürenler de azımsanamayacak derecede fazladır.

Bipolar bozukluk akademik PDF yayınlar

Bu konuda yayınlanmış akademik pdf dökümanlar çok fazla olmakla birlikte pek çok akademisyenin de çalışmalarına internet üzerinden ulaşmak mümkündür. Bunlardan bazıları;

Bipolar bozukluk testi

Pek çok internet sitesi online bipolar bozukluk testi adı altında geçerliliği olmayan testler yayınlamaktadır. Bipolar şüphesi olan insanları yanlış yönlendirmekte ve yanıltmaktadır. Bu rahatsızlık için kesin tanı bir uzman kontrolü sonrasında yapılmalı ve ona göre hareket edilmelidir.

 

 

[Toplam:8    Ortalama:3.4/5]
Tarih:Psikoloji & Hastalıklar

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın