İçeriğe geç

Asperger sendromu nasıl anlaşılır?

Bu yazımızda asperger sendromu nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir ve yetişkinlerde asperger hakkında detaylar sunacağız.
Asperger sendromu Doktor Hans Asperger’in tanımladığı iletişim ve beceri güçlüğüne dayalı bir rahatsızlıktır. Çocukluk döneminden itibaren görülmeye başlayan bu rahatsızlığa sahip kişiler, genel itibariyle asosyal, içine kapanık ve sosyal iletişimi çok beceremeyen kişiler olarak bilinir.

Genel itibariyle otizmle benzerlikler gösteren asperger sendromu, çoğu uzmanlar tarafından halen otizmin bir alt kolu olarak tanımlanmaktadır ve tıpkı otizm gibi hayat boyu devam eden bir hastalıktır.

asperger-2Bsendromu.jpg

Asperger Sendromu Özellikleri

Asperger sendromu görülen bir hastada, tıpkı otizmde olduğu gibi konuşma becerisi geriliği söz konusu değildir. Hastalığın ilk görülmeye başladığı zamanlar bebeklik ve ilk evre çocukluğun bitişine denk gelir. Ağırlıklı olarak 5-11 yaş aralığında ilk tanı konulmaktadır. Sosyal iletişim yetersizliği ve aşırı içine kapanıl olma durumu bu sendromun başlıca belirtileri arasındadır. Asperger sendromunun bir bir diğer belirtisi de çocuğun normalden geç konuşmaya başlamasıdır.

Asperger Sendromu Nasıl Farkedilir?

Konuşurken tonlama yapmadan tekdüze konuşmak, konuya girişte zorlanmak, ses ve ifade farklılıklarını algılayamama, değişikliğe karşı direnme ve rutinden keyif almak, aşırı derecede içe kapanık olmak ilgi alaka gösterilen konularda sohbetten çok tek taraflı ve aralıksız konuşmak vs gibi durumlar asperger sendromunun başlıca belirtileri arasındadır. Buna karşın bu bulgular tam tanı için yeterli değildir.
Asperger sendromunun genel seyri otizm ile benzerlik gösterse de bazı durumlarda aralarında ciddi farklılıklar meydana gelmektedir. Örneğin otizm doğum sonrası gözlemlenebilen belirtiler ortaya koyarken, asperter sendromu olan çocuklar, geç konuşmaya başlamalarının dışında ilkokul çağına kadar anormal bir durum içinde görülmezler. Konuşma becerisi ve durumlarının farkında olma bilinci otizmden ayıran diğer özellikleridir.

Asperger Sendromu Tedavisi Nasıldır?

Asperger sendromu etkilerini yaşam boyu gösteren bir hastalıktır. Bu bağlamda tamamen iyileşmeyi sağlayan bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavilerin amacı, kişiyi daha sosyal, kendine yetebilen, ileri evrelerde sorun çözme becerisine sahip ve özgüven duygusu olan biri haline getirmektir. Tedaviler psikolojik destek terapileri ve fiziksel hareket eğitimleri olarak ikiye ayrılır. Psikolojik destek terapilerinde hasta zeka seviyesine uygun ve ilgi duyduğu konularda daha donanımlı ve sosyal hale gelmesi sağlanır. Bu terapilerle sosyal normları ve sınırları öğrenmesi de sağlanmaktadır. Psikolojik terapilere aile de dâhil edilebilmekte ve aile içi eğitimin önü açılmaktadır. Fiziksel hareket eğitimlerindeyse hastanın kontrolsüz sallanma ve el kol sallama durumları kontrol altına alınmış olur.

Yetişkinlerde Asperger Sendromu

Resmi rakamlar asperger sendromu sayısının %1’in altında gösterse de durumun otizmle benzerliği ve teşhisin zorluğu, bu sayıyı çok sağlıklı kılmamaktadır. Asperger sendromu olan hastaların cinsiyetlere oranı eşit seviyededir. Tedaviler sonucu birtakım sosyal becerileri geri kazanmış bireyler, evlilik yapabilir ve çocuk sahibi olabilirler. Fakat bu durumun da otizm gibi kalıtsal olduğunu ve sendromun ebeveynlerde görülmesinin riski artırdığını unutmamak gerekir.

Asperger sendromu ve cinsellik

Asperger sendromu ve cinsellik eğitimi ile aşılabilir. Gerekli cinsel eğitim verildiği takdirde evlenebilir ve çocuk sahibi olabilirler.

Netice itibariyle asperger sendromu bir zekâ geriliği değildir. Tarihe yön vermiş birçok kişinin asperger sendromu olduğu ileri sürülmektedir. Albert Enstein, Mozart ve Benjamin Franklin bunlardan sadece birkaçıdır.
Asperter sendromu çoğu uzmanlar tarafından hastalık olarak nitelendirilmemektedir. Genel tanıya göre bu sendrom, tıpkı otizm gibi bir farklılık durumudur.

[Toplam:3    Ortalama:4/5]
Tarih:Psikoloji & Hastalıklar

2 Yorum

  1. Ezgi Ezgi

    1.5 yaşındaki kardeşimde asperger sendromu belirtileri görüyoruz. Şüheleniyoruz fakat doktora gitmeye korkar olduk. Neler tavsiye edersiniz?

  2. surupnet surupnet

    Bir an önce doktora gitmelisiniz. Hem onun hem sizin ruh sağlığınız açısından yapmanız gereken bu. Olası bir asperger durumunda kardeşiniz tanı ve tedavisi için geç kalmayın derim.

Bir cevap yazın