İçeriğe geç

Otizm ne demek? – Otizmin belirtileri ve çeşitleri nelerdir?

Otizm nedir başlıklı yazımızda kısaca  otizm spektrum bozukluğu nedir? Alt türleri ve çeşitleri nelerdir? Tedavisi hakkında dünya gündemindeki son yenilikler nelerdir inceleyeceğiz. Ebeveynlere otizm kitap önerilerinde bulunacağız. Bazı PDF kitapları bilgilendirmesi açısından paylaşacağız!

 

otizm nedir nasıl anlaşılır
otizm nedir nasıl anlaşılır

 

Otizm nedir kısaca otizmi tanıyalım

Otizm çocuğun dünyayı anlaması ve algılamasını etkileyen, hayatları boyunca mücadele etmeleri gereken bir hastalıktır. Hastalık psikolojik değil nörolojiktir. Yani hastalığın kaynağı  beynin çalışması ile alakalı işlev bozukluklarıdır. Uzmanlara göre otizmin sebebi beynin ve merkez, sinir sistemin yapısındaki bozukluklar yada organik yapıdaki farklılıktır.
Otizm tam olarak tanısı olmayan, neyin sebep olduğu bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Kimi uzmanlara göre genetik de olabilir. Aslında bu tür rahatsızlığı olan bireyleri ailenin kabullenmesi daha zordur. Ne fiziksel ne de tam olarak zihinsel bir rahatsızlığı vardır. Dıştan bakıldığında normal bir görüntü çizerler. Bu kadar normal görünürken aileler farklılığı kabul edemez. Hatta otizmli bireylerin çoğunlukla güzel oldukları söylenir. Tabi bunun otizmle bir alakası var mı bilemiyorum. Ama zaten her çocuk güzel ve özel değil midir? 
otizm nedir kısaca
otizm nedir kısaca

Otizm nasıl anlaşılır?

Otizm çeşitleri neledir?

Otizm yaşamın ilk üç yılı içinde ortaya çıkar. Yaşam boyu devam eden ve sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren, karmaşık gelişimsel bir bozukluktur. Otizm belirtileri nelerdir kısaca söylemek gerekirse;

Otizm tanı kriterleri dsm 5 ve dsm 4

 • Sosyal etkileşimde bozukluk
 • İletişim bozukluğu
 • Hayali veya sembolik oyun oynama vs.
 • Sosyal etkileşimde bozukluklar : Çocuk göz teması , yüz ifadesi, duruş ve mimikler gibi sözlü olmayan bir çok davranış sergiler.
 • Yaşıtlarıyla ilişkisinin eksikliği, başarılarını, ilgi alanlarını, haz aldığı şeyleri diğerleriyle paylaşma konusunda isteksizlik
 • Sosyal ve duygusal etkileşime katılım sağlayamamak veya cevap verememek gibi davranışlar sergilerler. Etraflarında kimse yokmuş gibi davranıp adeta sizi yok sayarlar.
 • İletişim bozukluğu: Dil gelişiminin gecikmesi veya hiç ilerleme olmaması ve çocuğunda buna gereksinim duymaması
 • Konuşabilen çocuklarla konuşma başlatma ve konuşmayı sürdürme konusunda yetersizlik
 • Tekrarlayan kalıplaşmış veya çok öznel bir dil kullanımı görülür.
 • Hayali veya sembolik oyun oynama: Bir işlevi veya amacı olmayan rutinleri veya tekrarlanan hareketleri ısrarla yinelerler. Nesnelerin bütünü ile değil de parçaları ile meşgul olurlar.
 • Sınırlanmış ya da kalıplaşmış anormal ilgi alanları vardır(bazı şeyleri çevirmek, aşırı odaklanma, çeşitli takıntılar).

 

otizm belirtileri nelerdir
otizm belirtileri nelerdir

Bebeklerde otizm nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir?

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte birçok etki altında meydana gelir. Otizmli bireylerde beyin hücreleri farklı çalışır. Hücreler arasında mesaj taşıyan kimyasal ileticilerde eksiklik veya fazlalık olduğu düşünülmektedir. Hastalığın genetik faktörlerinde önemli bir yeri vardır. Otizmli bir çocuğun kardeşinde de otizm görülme olasılığı yüksektir. Bu hastalığa bir gen değil bir çok gen sebep olmaktadır.

Otizm erkeklerde 4 kat daha fazla görülmesine rağmen kadınlarda daha ağır seyreder. Genellikle zeka geriliği görülse de bir kısmı da üstün zekalı olabilir.Zeka düzeyi ve eşlik eden diğer hastalıklar otizmin ağırlık derecesini etkiler. Otizmin yanında en sık rastlanan hastalıklar dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,  duygu durum bozuklukları ve epilepsidir. 

Otizm çeşitleri; otizmin alt grupları nelerdir?

Otizmin alt gruplarını detaylı bir şekilde https://surup.net/ozel-egitim/otizm-cesitleri/ yazımızda incelemiştik. Yine kısaca bir bilgi vermek gerekirse;

Otizm türlerini burada inceledik. Göz atın!

Otistik çocuğun gelişimsel özellikleri

 

 

 

[Toplam:3    Ortalama:2.7/5]
Tarih:Özel eğitim

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın