İçeriğe geç

Otizm konulu en iyi 8 film

Otizm çağımızın vebası haline gelmiş genetik bir rahatsızlık. Haliyle sinema sektöründe de çok fazla film yapımcısı bu konuyu işlemeye devam ediyor. Bu listemizde otizm konulu en iyi 10 filmi listeledik.

Otizm hakkında daha fazla bilgi almak isteyenleri otizm özellikleri başlıklı yazımıza, otizm türleri için otizm çeşitleri adlı yazımıza göz atabilirler.

otizm konulu filmler
Otizm ile ilgili kısa filmler

Otizmi konu alan film önerileri

Bu listemizde 2018 / Haziran ayı itibariyle İMDB üzerinden en çok puanı alan otizmi işleyen filmleri listeleyeceğiz. Sıralamanın objektifliği açısından dikkate alınan kriter imdb üzerinden alınan puanlardır. Otizm konulu filmler listemizi sık kullanılanlara eklemeyi unutmayın.

1. Rain Man 1988

İmdb puanı: 8,0    https://www.imdb.com/title/tt0095953/

Charlie fırlama bir tiptir. Babasının ölümü ile kendisine 3 milyon dolarlık bir servet kalacağını düşünürken; babası ona sadece bir 1949 model bir Buick bırakmıştır. Servetin tamamını ise Charlie’nin daha önceden haberi olmadığı abisi Raymond’a bırakır. Fakat Raymond bakıma muhtaç otizmli bir bireydir.

Charlie Raymond’u kaldığı klinikten kaçırarak ülke çapında bir tura çıkarır. Yol boyunca abisinin çıldırtıcı hareketlerine sinirlense de matematik ve hafıza konusundaki muhteşem yeteneği kendine hayran bırakır. Hatta o kadar muazzam bir yetenektir ki bu Las Vegas kumarhanelerinde bu yeteneği değerlendirmek isterler.

2. What’s Eating Gilbert Grape Gilbert’in Hayalleri

İmdb puanı: 7,8     https://www.imdb.com/title/tt0108550/

Bir diğer otizmi işleyen filmimizin adı; Gilbert’in hayalleri. Otizmli bir kardeş ve şişman bir anne ile sıkıcı bir hayat sürmekte olan Gilbert bir gün bir kıza aşık olur ve olaylar gelişir.

Becky tüm dengesini alt üst etmiştir fakat Gilbert’in bazı sorumlulukları da bu aşk hikayesinde önünde engel olarak duracaktır. Otizm konulu bir film olmasa da otizme dair güzel analizler bulabilirsiniz.

 

3. Forrest Gump – 1994

İmdb puanı: 8,8      https://www.imdb.com/title/tt0109830/

Sanırım bu filmi izlemeyeniniz yoktur. Forest filmde öğrenme güçlüğü çekmesine rağmen olağanüstü bir atletik beceriyle tüm dünyada değişimin başlangıcı olmuştur.

4. Silent Fall – 1994 Sessiz düşüş

İmdb puanı: 5,9 https://www.imdb.com/title/tt0111187/

Türkçeye Sessiz düşüş olarak çevrilen film Silent Fall. 9 yaşında otizmli bir çocuk. Annesi ile babasının vahşice cinayete gittiğine tanık olur. Kendisini anlatamaz; taa ki çalışkan ve işinde uzman bir çocuk psikologu olaylara dahil olana dek.

5. Molly – 1999

İmdb puanı: 5,8 https://www.imdb.com/title/tt0143746/

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Molly adeta nesefinizi kesecek. Otizm içerikli filmlerimizden en güzellerinden biri olan Molly’de filmin ismi başrol oyuncusu. Molly bakımevinde kalırken devlet tarafından ödeneği kesilir ve abisi ile birlikte yaşamaya başlar. Abisi Buck tedavi masrafları ağır gelmeye başlayınca bir deneme yapmak isteyen bir kliniğe gönderir. Ameliyat sonrası bir zeka parlaması yaşayan Molly tabii ki bazı sorunlar da yaşamaya başlar.

6. Benim adım Sam – I am Sam – 2001

İmdb puanı: 7,6      https://www.imdb.com/title/tt0277027/

Sam beyninde gelişen bir sorundan dolayı 7 yaşında bir zeka seviyesine sahip, karısı tarafından bir kız çocuğu ile terkedilmiş bir babadır. Sam tüm otizm belirtilerine rağmen; mutlu ve sosyal bir hayat sürmektedir. Taa ki kızı 7 yaşına gelene kadar. 7. doğum gününde eve gelen bir adam baba ve kızı bir yola sürükleyecektir.

7. Radyo 2003

İmdb puanı: 6,9       https://www.imdb.com/title/tt0316465/

2003 yapımı olan filmde radio; zihinsel engelinden dolayı okuyamamış, fakat mahallede neşe kaynağı bir genç. Radyo’nun yolu bir gün iş kolik bir futbol koçu olan Harold Jones ile karşılaşır. Ve bu karşılaşma ikisinin de kaderinde köklü değişikliklere yol açar.

8. Mozart and the Whale – 2005 Mozart ve Balina

İmdb puanı: 6,9    https://www.imdb.com/title/tt0392465/

Otizm konulu filmler de geldik 8. sıraya. Otistik bir kızın filmi olarak bilinen Mozart ve Balina’da asperger sendromlu iki gencin dış dünyayı ne kadar farklı algıladıkları işlenmiş. Taksi şoförlüğü yapan Donald’ın yolu bir şekilde Isabelle ile kesişir.

Otizm konulu kısa filmler

Otizm farkındalığı adına pek çok kısa filmde otizm konusu işlenmiştir. Özellikle otizm nedir sorusuna cevap niteliğinde olan otizm ile ilgili kısa filmlere youtube ve diğer video paylaşım sitelerinden ulaşmak mümkün. Bunlardan bazıları ise;

Otizm farkındalık ile ilgili kısa filmler

Otizmi anlatan çizgi film

Bir otizm öyküsü

Otizm Spektrum Bozukluğu Karakteristikleri kısa film!

Otizm çeşitleri‘ni biliyor musun?

Bu içeriğimizde otizmi konu almış filmleri ve kısa tanıtım filmlerini listeledik. Bu filmler arasında izledikleriniz var ise yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. Ayrıca otizm ile ilgili film tavsiyelerinde bulunabilir, listeye eklenmesini isteyebilirsiniz.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Özel eğitim

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın