>

2 Şub, 2018

Otizm çeşitleri; otizmin alt grupları nelerdir?

Daha önce otizm nedir yazımızda otizm hakkında detaylı bilgi vermiştik. Bu yazımızda otizm çeşitleri, otizmin türleri ve alt grupları hakkında kısa bir bilgilendirme yapacağız.

Otizm Türleri nelerdir?

Amerikan Psikiyatri Birliği 2000 yılında yayımlandığı kılavuzda otizm spektrum bozukluğunu 5 ayrı kategori de ele almış ve incelemiştir. Farklı kaynaklar otizmi sınıflandırırken değişik alt gruplar kullansa da bilim ve eğitim dünyasının baz aldığı otizmin alt grupları Amerikan Psikiyatri Derneği kılavuzunda belirtilen 5 ayrı kategoridir.

otizm çeşitleri – otizmin alt grupları

otizm çeşitleri – otizmin alt grupları

Otizmi tanımlarken; yaşam boyu devam eden, kişinin sosyal yaşantısını etkisi altına alan, bir çok genin sebep olduğu bir hastalık olduğunu belirtmiştik. İlgili yazımız burada;  Otizm nedir?

Otizmin alt grupları

Otizmin alt grupları listelenirken; rahatsızlığa adını veren, kendisini sosyal etkileşimde yetersizlikler, iletişim ve oyun oynamadaki yetersizlikler ve çeşitli takıntılarla gösteren otistik spektrum bozukluğu başı çekmektedir.

Otizm;

Hastalığa ismini veren bu türde genel yetersizlikler mevcuttur. 3 yaşından önce farkedilebilen rahatsızlık genel olarak bireyin toplumda ve sosyal hayattaki iletişim yetersizlikleri, takıntılar ve kendisini toplumdan izole ile kendini gösterir. Otizm akkında detaylı bir araştırma yazısı hazırlamıştık. İlgilenenler ona göz atabilir.

Asperger sendromu;

Otizmin bir alt kolu olarak tıp ve eğitim literatürüne girmiş olan asperger sendromunda yine otizm belirtileri görünse de farklı olarak bireyde dil ve zihinsel olarak herhangi bir rahatsızlık görünmez. Genelde çeşitli takıntılarla kendini gösteren rahatsızlık, görsel ve devinsel işlemlerde bir kusur yaratmaktadır. Genelde dil bilgisi ve zihinsel olarak gayet iyi olan hastalar psikomotor beceri gerektiren durumlarda rahatsızlıklarnı göstermektedir. Asperger sendromu nasıl anlaşılır yazımıza göz atarak daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çocukluk Dezintegratif Bozukluğu:

Çocukluğun dezintegratif bozukluğu olarak adlandırılan heller sendromu; yaşamlarının ilk 2-3 yılında gayet normal gelişme gösteren çocuklarda hastalığın başlaması ile ivedi bir gerileme söz konusudur. Önceden kazanılmış zihinsel ve bedensel gelişimler hızla gerileyerek birey otizm kapasitesine kadar gerilemektedir. Çocukların zihinsel becerileri bir kaç yıl içerisinde ileri derecede zihinsel özürlü kıstasına kadar gerilemektedir. Heller sendromu hakkında detaylı bir araştırma yazısı hazırlamıştık. Hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isteyen göz atabilir.

Rett sendromu

Sadece kız çocuklarında görülen rett sendromunda; ilk 5-6 ay normal gelişim gösteren çocuklar birden zihinsel ve bedensel olarak gerilemeye başlar. Sendromla birlikte baş büyümesi yavaşlar, takıntılı el hareketleri başlar ve el becerileri yitirilir. Rahatsızlığın ilerlemesi ile kısa bir sürede tüm beyinsel fonksiyonlar zayıflar. Rett sendromu nedir yazımıza göz atabilirsiniz.

Atipik Otizm

Otizm tanılarını tam olarak karşılamayan bireyler için kullanılan Atipik Otizm‘de; belirtiler zamanla kaybolabilir, iyi bir eğitim ve tedavi ile tamamen normale dönebilir. Genelde insan ilişkilerinde sorunlar yaşamasına rağmen, dar ve yoğunlaşmış bir ilgi alanları vardır. İlgilerini tek bir noktaya odaklama da gayet başarılı olan bu tip iş hayatında bunu bir avantaja çevirebilmekte ve çok başarılı olabilmektedir. Atipik otizm tanısını şurada yazdık.

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

surupnet

Sınıf öğretmeni ve özel eğitim uzmanı olan surupnet, 2012 Konya Selçuk mezunu olup evli ve bir çocuk babasıdır. Surupnet projesini kendi tasarım ve seo bilgisiyle harekete geçirmiş olup web dünyasında bilgilerini paylaşmakta, derleme içerikler oluşturarak insanlığa fayda sağlamayı amaçlamaktadır.

Bunları seveceksin...

Bir Cevap Yazın