İçeriğe geç

Otizm çeşitleri; otizmin alt grupları nelerdir?

Daha önce otizm nedir yazımızda otizm hakkında detaylı bilgi vermiştik. Bu yazımızda otizm çeşitleri, otizmin türleri ve alt grupları hakkında kısa bir bilgilendirme yapacağız.

Otizm Türleri nelerdir?

Amerikan Psikiyatri Birliği 2000 yılında yayımlandığı kılavuzda otizm spektrum bozukluğunu 5 ayrı kategori de ele almış ve incelemiştir. Farklı kaynaklar otizmi sınıflandırırken değişik alt gruplar kullansa da bilim ve eğitim dünyasının baz aldığı otizmin alt grupları Amerikan Psikiyatri Derneği kılavuzunda belirtilen 5 ayrı kategoridir.

otizm çeşitleri – otizmin alt grupları
otizm çeşitleri – otizmin alt grupları

Otizmi tanımlarken; yaşam boyu devam eden, kişinin sosyal yaşantısını etkisi altına alan, bir çok genin sebep olduğu bir hastalık olduğunu belirtmiştik. İlgili yazımız burada;  Otizm nedir?

Otizmin alt grupları

Otizmin alt grupları listelenirken; rahatsızlığa adını veren, kendisini sosyal etkileşimde yetersizlikler, iletişim ve oyun oynamadaki yetersizlikler ve çeşitli takıntılarla gösteren otistik spektrum bozukluğu başı çekmektedir.

Otizm;

Hastalığa ismini veren bu türde genel yetersizlikler mevcuttur. 3 yaşından önce farkedilebilen rahatsızlık genel olarak bireyin toplumda ve sosyal hayattaki iletişim yetersizlikleri, takıntılar ve kendisini toplumdan izole ile kendini gösterir. Otizm akkında detaylı bir araştırma yazısı hazırlamıştık. İlgilenenler ona göz atabilir.

Asperger sendromu;

Otizmin bir alt kolu olarak tıp ve eğitim literatürüne girmiş olan asperger sendromunda yine otizm belirtileri görünse de farklı olarak bireyde dil ve zihinsel olarak herhangi bir rahatsızlık görünmez. Genelde çeşitli takıntılarla kendini gösteren rahatsızlık, görsel ve devinsel işlemlerde bir kusur yaratmaktadır. Genelde dil bilgisi ve zihinsel olarak gayet iyi olan hastalar psikomotor beceri gerektiren durumlarda rahatsızlıklarnı göstermektedir. Asperger sendromu nasıl anlaşılır yazımıza göz atarak daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çocukluk Dezintegratif Bozukluğu:

Çocukluğun dezintegratif bozukluğu olarak adlandırılan heller sendromu; yaşamlarının ilk 2-3 yılında gayet normal gelişme gösteren çocuklarda hastalığın başlaması ile ivedi bir gerileme söz konusudur. Önceden kazanılmış zihinsel ve bedensel gelişimler hızla gerileyerek birey otizm kapasitesine kadar gerilemektedir. Çocukların zihinsel becerileri bir kaç yıl içerisinde ileri derecede zihinsel özürlü kıstasına kadar gerilemektedir. Heller sendromu hakkında detaylı bir araştırma yazısı hazırlamıştık. Hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isteyen göz atabilir.

Rett sendromu

Sadece kız çocuklarında görülen rett sendromunda; ilk 5-6 ay normal gelişim gösteren çocuklar birden zihinsel ve bedensel olarak gerilemeye başlar. Sendromla birlikte baş büyümesi yavaşlar, takıntılı el hareketleri başlar ve el becerileri yitirilir. Rahatsızlığın ilerlemesi ile kısa bir sürede tüm beyinsel fonksiyonlar zayıflar. Rett sendromu nedir yazımıza göz atabilirsiniz.

Atipik Otizm

Otizm tanılarını tam olarak karşılamayan bireyler için kullanılan Atipik Otizm‘de; belirtiler zamanla kaybolabilir, iyi bir eğitim ve tedavi ile tamamen normale dönebilir. Genelde insan ilişkilerinde sorunlar yaşamasına rağmen, dar ve yoğunlaşmış bir ilgi alanları vardır. İlgilerini tek bir noktaya odaklama da gayet başarılı olan bu tip iş hayatında bunu bir avantaja çevirebilmekte ve çok başarılı olabilmektedir. Atipik otizm tanısını şurada yazdık.

Rakamlarla otizm

Bu içeriği oluştururken maalesef ülkemizde yakın zamanda yapılan değerlendirme çalışmalarını bulamadım. Eğer paylaşabileceğiniz bir veri var ise; yorum bölümünden gönderirseniz güncellemek isterim. Bu sebeptendir ki; yakın zamanda ABD’de rakamlarla otizm verilerini veriyorum. Buradan yola çıkarak Türkiye’de otizm rakamlarına ulaşabilirsiniz.

 • Türkiye’de her yeni doğan 68 çocuğun 1 tanesi otizmli olarak doğmaktadır.  MEB
 • Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 1’inde otizm spektrum bozukluğu var. (CDC, 2014)
 • Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygınlık oranı 59 doğum’da 1 olarak tahmin ediliyor. (CDC, 2018)
 • 3,5 milyondan fazla Amerikalı otistik spektrum bozukluğu ile yaşamaktadır. (Buescher ve ark., 2014)
 • ABD çocuklarda otizm yaygınlığı 2000-2014 yılları arasında %70 artmıştır. (CDC, 2008)
 • Otizm hizmetlerinin yıllık ABD vatandaşlarına maliyeti 236-262 milyar dolar. (Buescher ve ark., 2014)
 • Ömür boyu bakım maliyeti 2/3 oranında  erken tanı ve müdahale ile azaltılabilir.
 • Birleşik Krallık yetişkin nüfusun %1’i otistik spektrum bozukluğu var. (Brugha T. S. ve ark. 2011)
 • Otistik genç yetişkinlerin yüzde 35’i liseyi bitirdikten sonra bir iş sahibi olmuş ya da lisansüstü eğitim almış. (Shattuck ve ark. 2012)
 • Otizmli bir öğrenci yetiştirmek 8600 dolardan fazla ekstra yıllık maliyete sebep olmaktadır. (Lavelle ve ark., 2014) (ortalama maliyet bir öğrenci yetiştirmek yaklaşık $12,000 – NCES, 2014)
[Toplam:8    Ortalama:3.9/5]
Tarih:Özel eğitim

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın