İçeriğe geç

Mental retardasyon nedir? Çocuklarda ve yetişkinlerde raporu ve tanı kriterleri

Mental retardasyon nedir; en bilinen tanımıyla zekâ geriliği anlamına gelir.  Bu gerilik, kişinin yaşından beklenen zihinsel aktivite ve becerilerin altında kalması olarak karşımıza çıkar. Bu kişiler eğitim hayatında ve sosyal alanda ciddi öğrenme güçlükleri çekerler.

Akıl yürütmede, problem çözmede, algılamada, mantıksal dizin oluşturmada, hafızada tutup ihtiyaç halinde hatırlamada, algılamada ve dikkat konularında ciddi sorunlarla karşılaşırlar.

Teşhis sonrası yapılan psikolojik ve sosyal yönlendirmeler sonrasında, yeteneklerinde yoğunlaşma ve yeni yetiler elde etme konusunda kişisel kapasitelerinin arttırılması yoluna gidilir.

Çocuklarda mental retardasyon
Çocuklarda mental retardasyon

Yetişkinlerde ve çocuklarda mental retardasyon

Mental retardasyon yani zekâ geriliği gözlemlenen çocuklar, iletişim kurmak için kendilerinden yaşça küçük çocukları tercih ederler. Yaşıtlarının altında bir kapasiteye sahip oldukları için bu durum onları daha rahat ve mutlu hissettirir. Zeka geriliği gözlemlenmesine rağmen bunun sosyolojik olarak, özellikle aile bireyleri tarafından kabul görmemesi, çocuğa yapabileceğinden daha fazla görev ve sorumluluk verilmesine ve de sonunda ciddi travmalara sebebiyet verebilir. Bu durum ergenlik döneminde ve daha ileri yaşlarda kişide ileri derecede özgüven sorununa yol açabilir. Böyle bir durum gözlemlendiğinde ilk olarak bir çocuk sağlığı uzmanına, onun da yönlendirmesiyle psikolojik ve sosyal destek birimlerine gidilmesi çok önemlidir.

Mental retardasyon tanı kriterleri

Zekâ geriliği tüm ekonomik, sosyal ve kültürel sınıflarda görülebilir. Düşük eğitim seviyesi olan aileler ve alt ekonomik sınıflarda görülen vakalar, üzerine düşülmediği ve yanlış yönlendirmelere maruz kalındığı için, normalleşme sürecine çok sık girilemediği gibi, kişinin geleceğini zora sokabilecek kalıcı hasarlara da yol açabilir.

Mental retardasyon genel nüfusun %1’lik kısmında görülür. Bu rahatsızlık çoğunlukla erkek çocuklarda görülmektedir. Zekâ geriliğinin görülme nedenleri ise, doğum öncesi nedenler, doğum esnasında oluşan nedenler ve de doğum sonrası nedenler olarak üçe ayrılmaktadır.

mental retardasyon raporu
mental retardasyon raporu

Mental retardasyon raporu;

Zeka geriliği tanısı konulan çocuklar hastalığın durumuna göre yüzde ile belirlenir. Bu yüzdenin daha detaylı ve kesin hesaplanması için teşhisi koyan hastanenin tam teşekküllü bir hastane olmasına özen gösterilmelidir. Bu rapor ile hasta devletin sunduğu bazı imkanlara ücretsiz veya indirimli ulaşabilir. Araç satın alma, toplu ulaşım vb imkanlar mental retardasyon raporuna göre düzenlenmekte ve hastanın engelinin yaşama adaptesi konusunda imkan sağlamaktadır.

Özürlü sağlık kurulu raporu olarak resmi gazetede yerini almış olan bu hak ile sorunu olan bireylerin topluma kazandırılması amaçlanmıştır. Özürlü raporlarının değerlendirilmesi ile ölçüt belirlenecek ve hakların kazanılması durumu resmi olarak işleme konulacaktır.

Mental retardasyon nedenleri sebepleri

Doğum Öncesi Nedenler

Doğum öncesinde gözlemlenen en büyük risk hastalığın kalıtımsal olmasıdır. Ebeveynlerden birinde ya da her ikisinde zekâ geriliği mevcutsa, çocuğun da aynı hastalığa maruz kalma olasılığı oldukça yüksektir. Zekâ geriliğinin oluşmasında ebeveynlerin down sendromlu olması, gebelik sırasında geçirilen kızamıkçık, suçiçeği vb enfeksiyon tabanlı hastalıklar da zeka geriliğine yol açabilir. Ayrıca annenin yeterli ve dengeli beslenmemesi, hamilelik sırasında kıllandığı alkol, sigara vs gibi zararlı maddeler de zeka geriliğinin oluşmasında etkilidir. Bebeğin anne karnında şiddete maruz kalması, sarsılması ve plasentada meydana gelen bir takım sorunlar da mental retardasyona sebebiyet verebilir.

Doğum Esnasında Oluşan Nedenler

Doğumu gerçekleştiren kişilerin hassas davranmaması, bebeğin doğum esnasında nefes sorunları yaşaması, bebeğin mor doğması, doğum sırasında bulaşıcı hastalık mikrobuna maruz kalması, vakitsiz gerçekleşen doğumlar ve bebeğin normalden az kilo ile doğması zeka geriliğine sebebiyet verebilir.

Doğum sonrası oluşan nedenler

Anne sütü eksikliği, bebeğin doğum sonrası enfeksiyon kapması, normal nefes almaya adapte olamama ve maruz kalınan travmalar zeka geriliğine sebebiyet verebilir.

Mental retardasyon tedavisi var mı?

Zeka geriliğinin standart ve tamamen iyileştirmeye odaklı bir tedavisi yoktur. Hiçbir zaman geçmeyecek bu hastalıkta uygulanan tedavi yöntemlerinin amacı, kişiyi sosyal hayata adapte etmektir. Küçük yaşta tespit ve müdahale edilmemesi, ilerleyen yaşlarda daha zor durumlarla karşılaşılmasına sebep olabilir. Bu zorluklar kişiyi depresif durumlara, içine kapanıklığa, hırçınlığa hatta intihar girişimlerine kadar götürebilir. Tedaviler kişilere özel olarak hazırlanır ve tedavilerde kişinin kendi yaşına uygun tavırlar sergilemesine yardımcı olmak amaçlanır. Bu sayede kişinin sosyal iletişim becerisi, kendine has becerilerin gelişimi, daha hızlı düşünebilme yeteneği ve hafıza gücü sağlanmış olur.

Mental retardasyon  cinsellik?

Mental retardasyon hastaları da gerekli eğitim verildiği taktirde evlenebilir, düzenli ve sağlıklı bir cinsel hayata sahip olabilir.

 

[Toplam:4    Ortalama:4.8/5]
Tarih:Özel eğitim

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın