Montessori yatak ölçüleri seçilirken nelere dikkat etmelisiniz?

Montessori eğitiminin yaygınlaşması ile birlikte anne babaların çocuk odalarını düzenlerken baz aldığı kriterler de değişmeye başladı. Özellikle küçük çocuk odaları için en büyük sorun montessori yatak ölçüleri olmaya başladı. Hem odanın kullanım alanını arttırmak hemde çocuğun hareket alanını genişletmek için montessori yatak ölçüleri yükseklik ve genişlik olarak ne kadar olmalıdır? İdeal montessori yatak ölçüleri nelerdir?

Ev yapımı montessori yatak modelleri

 

Montessori yatak ölçüleri belirlenirken nelere dikkat edilmelidir?

Montessori eğitimi’nin en temel ilkelerinden birisidir özerklik. Çocuğun odası düzenlenirken en çok dikkat edilen unsurların başında gelir; çocuğa rahat bir yaşam alanı sunmak. Oda düzenlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli şey çocuğun hareket alanını kısıtlamamak ve ihtiyacı olan oyuncak. kitap vb materyallerin ulaşabileceği yerde olmasıdır.

Evde montessori eğitimi nasıl verilir? Yaşa göre montessori etkinlikleri

 

Montessori yatak ölçüleri ne olmalı?

Çocuklarınızın odalarını tasarlarken en önemli önceliğiniz onlara kendilerini rahatça ifade edebilecekleri bir alan sunmak olmalı. Çocuğun başa birisine ihtiyaç duymadan hareket edebileceği bir oda tasarımı özgüven ve özerklik gelişimi açısından olmazsa olmazlar arasındadır.

Özellikle montessori yatak seçiminde en önemli kriteriniz; çocuğun başa birisinin yardımına ihtiyaç duymadan kullanabileceği bir yatak olmasıdır. Uyku zamanı veya uyandığı zaman kendi başına inip çıkabileceği, başka birinin yardımına ihtiyaç duymadan uyuyabileceği yükseklikte yataklar önceliğiniz olmalı.

montessori yatak ölçüleri
montessori yatak ölçüleri

Bugün pek çok ebeveyn montessori yatak ölçüleri seçerken yer yatağı şeklinde olmasına özen göstermektedir. Bunun sebebi çocukların yatağa çıkarken veya yataktan inerken anne veya babaya ihtiyaç duymadan yatağı kullanabilmesidir. Bu sebepledir ki pek çok montessori annesi hala yer yatağı kullanmaktadır.

Montessori evde nasıl uygulanir? – Evde montessori etkinlikleri

 

Montessori yatak ölçülerini belirlerken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur çocuğun yatağında oyun ve aktivitelerini rahat bir şekilde yapabilmesine imkan sağlarken odanın genel bütünlüğüne uyum sağlaması ve  odayı tamamen kapatmamasıdır. Özellikle belirtmek isteriz ki; montessori odaları tasarlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur; çocuğa montessori etkinlikleri yaptırılırken rahat bir çalışma ortamı sağlanmasıdır.

Bu nedenle ölçü odanın durumuna göre belirlenmeli, yatak bir yandan çocuğun hareket alanını kısıtlamayacağı gibi diğer taraftan da oda içerisinde çocuğa uygun çalışma ortamı bırakacak şekilde dizayn edilmelidir.

Evde montessori eğitimi nasıl verilir? Yaşa göre montessori etkinlikleri

Odanızın durumuna ve ölçülerine göre bir montessori yatağı tasarlamak; çocuğunuzun özgür ruhlu olmasına ve kendini ifade etmesine olanak sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir