Montessori yatak yapımında dikkat etmeniz gereken 5 kriter!

Türkiye’de montessori eğitimi’nin yaygınlaşmasıyla birlikte çocuklara montessori yatak ve odası düzenlemenin de gerekliliği günden güne artar oldu. Montessori eğitimi ve etkinlikleri yapılan kreşlerden eve gelen çocukların ev ortamındaki yaşamını da montessori’ye göre düzenlemek olmazsa olmaz kurallardan biri.

Bu yazımızda çocuklarınızın odasını düzenlerken montessori yatağı nedir, nasıl yapılır, ölçüleri neler olmalıdır ve en ucuz şekilde evde kendiniz nasıl yapabilirsiniz ondan bahsedeceğim! Bu yazımızla birlikte kafanızda birşeyler oluşacak ve herkes kendi montessori yatağını yapacak!

Montessori yatakları bir furyadır gidiyor. Bugün girdiğiniz her ortalama mobilya sitesinde fahiş fiyatlara satılıyor. Gelin bu yazımızda montessori yatakları nedir? Montessori yatak yapımı, yatak ölçüleri, montessori yatak evde nasıl yapılır gibi sorularınızı irdeleyelim ve size birbirinden güzel montessori yatak modelleri sunalım.

montessori yatağı ölçüleri
montessori yatağı ölçüleri ne olmalı?

Montessori yatak nedir?

Montessori eğitimi nedir? başlıklı yazımızda montessori metodu hakkında detaylı bir açıklama yazmıştık. Montessori eğitimi evde nasıl uygulanır merak edenlere o yazımızı bir kez gözden geçirmelerini tavsiye ederiz.

Montessori yatak nedir;Montessori eğitim metodunda daha önce de belirttiğimiz üzere çocuğun odası ve evin diğer odalarını çocuğa göre düzenlemek şarttır. Özellikle çocuğun kendi odasında ve evin diğer kullanım alanlarında ihtiyacı olan her şey onun ulaşabileceği yerlerde olmak durumunda. Buna oyuncaklar, giyim malzemeleri, kitaplar vb çocuğa ait olan her şey dahil. Aslında montessori yatağı dediğimiz tür; hala pek çok anadolu köyünde kullanılan yer yatağından fazlası değil.

Montessori yataklarının temel prensibi çocuğun kendi başına uyanıp, yardım almadan yatağa yatıp kalkabilmesi temelinde yatıyor. Resimlerden de gördüğünüz üzere montessori yatak modellerinin tamamı yerde ve çocuğun herhangi birisinden yardım almadan yatağında uyuyup uyanabileceği şekilde tasarlanmış.

Burdaki temel mantık; çocuğun bağımsız hareket edebilme ve özgürce odasını kullanabilmesinden ileri gelmektedir. Klasik ranza tarzı yataklarda bu pek de mümkün değildir.

montessori yatak ölçüleri
montessori yatak ölçüleri

Montessori yatak ölçüleri

Bir yatağa ihtiyacınız var ve montessori eğitim metoduna aşinasınız, fakat kafanızda bu konuda bazı soru işaretleri var. Çocuğun yaşı ve montessori yatak ölçüleri kafanızı karıştırıyor, meraklanmayın. Size bakkal gibi rakamları vermek yerine gelin biraz bu sistemin mantığı üzerinde duralım.

Montessori yatak ölçüleri belirlenirken temel unsur çocuğa özgürce hareket edebileceği bir ortam sunmaktan geçer. Çocuk hem odasında hemde yatağında kendi başına hareket edebilmeli, herhangi birisinin yardımı olmadan yatağa çıkıp inebilmelidir. Bu durumda çocuğun yatağının yerden yüksekliği çok fazla olmamalı, hatta odasında oynarken ayağa kalkmadan yatağın üzerine çıkabilecek düzeyde olmalıdır. Yine aynı şekilde uzunluk ve genişlik ölçüleri belirlenirken çocuğun hareket alanı kısıtlanmamalı ona rahat bir ortam sunulmalıdır.

montessori yatak kac yasina kadar kullanilir
montessori yatak kac yasina kadar kullanilir

Herhangi bir rakam vermenin uygun olmadığını düşünmemize rağmen eğer odanız da uygunsa ilerleyen yaşlarda da kullanım açısından yatağı tasarlarken Yükseklik 10 cm Uzunluk 190 ve genişlik 90 cm gibi bir ölçü size kafi gelecektir. Burada önemli olan yatak alanı dışında oda içerisinde de çocuğa kendini ifade edebileceği alan bırakmaktır.

Montessori yatak kaç yaşında başlar kaç yaşına kadar kullanılır?

Montessori eğitim metodunu açıklarken hedef alınan yaş aralığının 0-6 yaş aralığında olduğunu ve bu yaş aralığındaki çocukların zihinsel, bedensel gelişimlerinin yanı sıra öz güven ve özerklik gelişimlerini ilerletmeyi hedeflediğini söylemiştik.  Bu bağlamda montessori yatak kaç yaşında başlar sorusunun cevabı da doğar doğmaz. Bu hem çocuğun kendi odasına ve yatağına alışmasını hemde kendi başına iş yapabilme becerisini geliştirecek bir yöntem olacaktır. Tasarladığınız veya satın aldığınız bir montessori yatak 6-7 hatta 8 yaşına kadar kullanılabilir.

montessori yatak malzemeleri
montessori yatak malzemeleri

Montessori yatak yapımı nasıl?

Montessori yatak yapımı aslında öyle çok da gözünüzde büyütülecek bir iş değil. Bir yer yatağı etrafına bir korkuluk ve bir çatı. Al sana montessori yatağı. Ülkemizde herşeyi paraya endeksleyen bir tüketim ekonomisi olduğundan internette baktığınız zaman fahiş fiyatlara satılan yatakları görmek mümkün. Hem ekonominiz hemde çocuğunuzla bir şeylere emek vermek istiyorsanız formül tek. Montessori yatakları kendin yap! Resimden de anlaşılacağı üzere montessori yatak malzemeleri gayet sıradan her yerde bulabileceğiniz materyallerden oluşuyor. Kendi belirleyip kestireceğiniz ölçülerde ahşap bir iskelet, bir yatak ve korkuluk ile sizde kendi montessori yatağınızı yapabilirsiniz. Bir hafta sonu etkinliği gibi düşünüp eşinizle ve çocuğunuzla ahşap iskeleti vidalayabilir, boyayabilir ve kendi isteğinize göre süsleyebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olması açısından verdiğim Pinterest montessori yatakları linkini ziyaret edebilirsiniz.

montessori mobilyaları
montessori mobilyaları
montessori yatak kendin yap
montessori yatak kendin yap
montessori yatak kullananlar
montessori yatak kullananlar
montessori yatak modelleri
montessori yatak modelleri
montessori yatak yapımı
montessori yatak yapımı

Montessori yatak kullananlar

Yazımıza göz gezdirip bizimle birlikte veya daha önce Montessori yatak kullananlardan bu konudaki deneyimlerini yorum formumuzu kullanarak bizlere anlatmalarını bekliyoruz.

Evde montessori yatak yapımı video

Videomuzda Zehra Yavuz kızları için yaptıkları montessori yatağın bütün aşamalarını videoya kaydetmiş. Normalde fiyatı ne kadar? Onlar ne kadar mal etmişler izleyelim görelim!

https://tr.pinterest.com/search/pins/?q=montessori%20yatakları&rs=typed&term_meta[]=montessori%7Ctyped&term_meta[]=yatakları%7Ctyped

 

 

 

0 Comments

  1. Çok güzel yatak modelleri var gerçekten mobilya sitelerine yüklü paralar vermeye gerek yokmuş. Teşekkürler. Kızım için bir tane deneyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir