Montessori metodu ve uygulamaları

Çocuk merkezli programların içeriğinde, çocuğun aktif öğrenen olması, öğrenmeye giden yolları kendi öz iradesiyle seçmesi, öğrenme sürecinde sorumlu olmanın yanında bir özgürlüğe sahip olması ve bir eğitmenin gözetiminin var olması bulunmaktadır.

Ev yapımı montessori yatak modelleri

 

Montessori eğitim metodu

Maria Montessori’ye göre çocuklar en iyi öğrenmeyi, çok yönlü ve zengin uyarıcıların olduğu ve kendilerini özgür hissettikleri öğrenme ortamlarında yaparak ve keşfederek gerçekleştirebilirler. Buradaki eğitimlerle aynı zamanda kendi öz disiplinlerini de geliştirmiş olurlar.

Montessori evde nasıl uygulanir? – Evde montessori etkinlikleri

 

Özgürlük her açıdan gerekli olan bir durumdur. Çünkü zaten insan doğası gereği özgür bir varlıktır. Var olan potansiyeller, gerekli olmayan ve sağlıklı bir temele dayanmayan kısıtlamalar neticesinde körelmekte ve yok olmaktadır. Halbuki özgürlük bilinci tam olarak verilen bireyler, hem diğer kişi ve sınıfların haklarını korur hem de kendi özgürlüğüne sahip çıkar. Bu bilinci de montessori eğitim metodu fazlasıyla vermektedir. Bu sebeple montessori eğitim modelinde özgürlük temeldir ve bu temele dayalı bir sistem olan montessorti eğitim modeli adeta hayati öneme sahiptir.

Montessori eğitimi nasıl uygulanır – Neden montessori?

 

Montessori Eğitimi Felsefesi

Çocuklar en iyi yaparak öğrenirler. Montessori dışındaki eğitim modelleri taklit tabanlıdır ve bu tür sistemler sağlıklı eğitim sistemi sınıfına girmezler. Özgürlük çocuğu, dolayısıyla bireyi sürekli gelişmeye ve atak olmaya itmektedir. Bu da hem birey için hem de toplum için daha verimli ve üretken bir yapı demektir. Bu felsefeyi benimseyen tüm kesimler net bir tavırla öğreneni özgürlüğe ve aktif olmaya sevk eder. Bunu da montessori eğitim modelinin toplumsal etkileri olarak görmek mümkündür.

Evde montessori eğitimi nasıl verilir? Yaşa göre montessori etkinlikleri

 

Montessori Eğitiminde Özgürlük

Montessori eğitim modelinde yer alan kavramlardan biri de çocuğun istediği oyuncakla ya da materyalle istediği zaman ilgilenmesi hususudur. Bu durum bu cümleye bakıldığında çok da etik özgürlük kavramı ile bağdaşmamaktadır. Fakat işin içeriği farklıdır.

Materyal seçiminde çocuğun sahip olduğu özgürlük, çocuğun neyi ne zaman kiminle yapmak isterse serbestçe yapabilir anlamına gelmez. Çocuğun sahip olduğu özgürlük bazı sınırlamalar içerir. Öncelikle zaten eğitim sınıfı içinde bulanan materyaller belirli bir sayıdadır. Bu da her çocuğun her istediği ile her an oynayamayacağı anlamı taşır. Bu durum çocukları hayatta var olan disiplinlere alıştırmak için önemli ve gerekli bir durumdur.

Montessori etkinlikleri 7 adımla evde materyali yapma

 

. Zamanı beklemek, sırayı beklemek ve karşıdakinin hakkına saygı duymak bu disiplinlerden sadece birkaçıdır. Çocuklar eğitmen ve materyaller dışında bu sayede birbirlerinden de bir şeyler öğrenmiş olurlar. Çocuklar bu sayede, birbirlerinden öğrenme serüvenini doğal bir süreçte yaşarlar. Zamanla hayata dair kavramlara daha da alışan çocuklar, montessori eğitim modeli sayesinde, özgürlük ve başkasına ait özgürlüğe sahip olma kavramlarını birbirlerine geçmiş şekilleri ile öğrenirler. Artık bildikleri net bir şey vardır. Özgürlük herkes içindir, her zaman var olan fakat başkasının alanına müdahil olmaya karşı bir durumdur.

Montessori eğitimi kaç yaşında başlar? 6 aylık çocuğa montessori!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir