İçeriğe geç

Montessori evde nasıl uygulanir? – Evde montessori etkinlikleri

Çocuklar için en etkili eğitim yöntemi olarak tüm dünyada kabul gören Montessori eğitimi, yalnızca Montessori eğitimi verme konusunda özel olarak eğitilmiş kadrolarca, özel olarak dizayn edilmiş okullarda ve eğitime özel hazırlanmış materyallerle verilir. Bu eğitimi veren kadrolar, montessori eğitimi ile bilgi ve sertifika sahibi eğitmenlerce verilmektedir. Buradaki gaye, çocukların sahip oldukları potansiyellerinin keşfedilmesini şansa bırakmamak, onlara daha sağlam ve sağlıklı bir eğitim vermek ve mutlu, başarılı, uyumlu, duyarlı, saygılı, bağımsız ve öz güvenli bireyler yetiştirmektir.

Montessori eğitimi evde nasıl uygulanır?

Montessori eğitimi evde nasıl uygulanir
Montessori eğitimi evde nasıl uygulanir

 

Montessori eğitimi kaç yaşında başlar sorusuna detaylı bir cevap yazmıştık!

Montessori eğitimi doğumdan itibaren başlar ve 6 yaşına kadar olan süreçte yoğun olarak devam eder. Aslında bu eğitim tabiatı itibari ile ömür boyu devam eden bir eğitim modelidir. Çünkü bir insan, hayatını etkileyecek olan karakter yapısını 6 yaşına kadar olan süreçte elde eder. Bu sebeple bu eğitim modeli 6 yaşına kadar olan zamanda verilmektedir. Fakat burada öğrendikleri eğitim modelini ileriki hayatında uygulayan insan, hem yükselerek ilerleyişine devam eder hem de aldığı eğitime devam etmiş sayılır.

Bir bebek doğduğu an itibari ile montessori eğitim süreci başlamış demektir. Burada bebeğin nasıl tutulacağı, ona nasıl sesleneceği ve nasıl dokunacağı ile ilgili bilgiler, montessori uzmanlarınca ebeveynlere aktarılır. Bebekler bu yapılanları anlamamış gibi dursalar da 3 yaşına kadar olan süreçte bu yaşananlar gizli bellek ya da emici zihin olarak adlandırılan ve çevresinde olan biten ne varda kaydederek benliğinde illerde açığa çıkarıp faydalanmak üzere hapsederler.

Montessori yatak yapımında dikkat etmeniz gereken 5 kriter!

 

3 yaş sendromu nasıl atlatılır yazımızda detaylı açıklamalar yapmıştık!

0-6 yaş döneminde aktif salgılanan endokrin hormonu ve çocuklarda çok fazla bulunan nöronlar çok hızlı hareket ederler. Bu hareketlilikten beyin gelişimi olumlu yönde etkilenir. Çünkü çocuk ne kadar çok uyaranla karşılaşırsa, nöronlar arasında o kadar sinaptik bağ oluşacak ve beyin gelişecektir.

Aileler çocuk eğitimi konusunda bilgi sahibi oldukça Montessori eğitimiyle daha yakından ilgileniyorlar ve çocuklarının Montessori eğitimi almasını istiyorlar. Fakat ülkemizde bu eğitim yöntemi yeni yaygınlaşmaya başladığı için her ilde Montessori eğitimi veren okul bulunmuyor ya da var olan okulların fiyatları çok yüksek geliyor. Bu sebeple aileler çocuklarını Montessori okullarına göndermeden gelişimlerini desteklemek istiyor.

Evde montessori etkinlikleri

Çocuklar için evde montessori eğitimi verilirken materyallere bağlı kalınmaz. Çünkü materyaller kendi iç dinamikleri içinde belli sunumlara ihtiyaç duyarlar ve bunlar da sadece montessori eğitmenleri tarafından verilir. Fakat bilinmesi gereken net bir şey varsa o da atık malzemelerin kesinlikle oyuncak adı altında çocuklara verilmemesi gerektiğidir. Yumurta kabı, ilaç ve deterjan şişesi, wc kağıdı rulosu vs gibi materyaller artık malzeme sınıfına girer ve en başta hijyen bakımından kesinlikle uzak durulması gereken materyaller arasındadır. Bunun yanında, eğitim esnasında çocukların odaklanmasına engel olacağı için sakıncalı ürünlerdir.

Evde montessori eğitimi nasıl verilir? 

Elbette ki her ebeveyn çocuğuna en üst düzey eğitimi vermek ister. Montessori eğitim modeli bunun için biçilmiş kaftandır. Fakat her zaman bunu vermek için gereken şartlar oluşamayabilir. Bu durumlarda, materyal temeline dayanmaya fakat aynı amaca hizmet eden davranışlar sergilemek de aynı etkiyi gösterebilir. Öncelikle yapılması gereken şey çocuğa saygı duymaktır. Ona naif bir şekilde yaklaşmak, kendisini bir birey olarak hissettirmek, onun fikrini sormak ve öz güvenini desteklemek yapılması gereken ilkler ve olmazsa olmazlar arasındadır. Bunun yanında onu cesaretlendirmek, sosyal aktivitelerde bulunmasına yardımcı olmak, onunla sohbet etmek ve de ona kitap okumak yapılması gereken son derece faydalı davranışlar arasındadır.

Çocuklarınız için hazırlayabileceğiniz evde montessori etkinlikleri

Çocukların kendine ait bir alanı olması onun kendini bağımsız ve özgür hissetmesine yardımcı olacaktır. Bu alanda yaptığı her şey ve genel tavrı ebeveynler tarafından gözlemlenerek ilgi alanları belirlenmeli ve ona göre süreç ilerletilmelidir. Unutulmaması gereken şey ise, onun yönlendirilmemesi ve bir şeyi yapmak ya da bırakmak konusunda zorlanmamasıdır.

Çocukların yapmayıp sıkıldıkları zamanlar olacaktır. Bunun yersiz düş kırıklığına ve çocukla alakalı olumsuz yorumlara sebebiyet vermemesi gerekmektedir. Çocuğum yapmıyor, sıkılıyor denilecek zamanlar da olacaktır. Bu her bireyin farklı öğrenme sistemleri olmasından ileri gelmektedir. Ebeveynler şayet doğru bir evde montessori eğittim modeli uygularsa bunun ilerleyen dönemde olumlu yöne evirileceği görülecektir.

Montessori eğitim modelinin kurucusu Maria Montessori kimdir? Hayatı ve çalışmaları galerimizde!

Burada unutulmaması gereken en önemli konu; evde yaptığınızın asla tam teşekküllü bir eğitim olmadığıdır. Çünkü montessori eğitim uzmanlık isteyen bir daldır ve bunun için uzman kişilerin birinci elden müdahalesi şarttır. Fakat bu metotla yapılan çalışmalar, belirli bir seviyede ilerlemeler kaydedilmesini sağlamaktadır.

Montessori eğitimi hakkındaki tüm yazılarımız için tıklayınız!

Montessori oyun grubu nedir? Oyun grupları etkinlikleri

,

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Montessori Eğitimi

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın