Montessori etkinlikleri 7 adımla evde materyali yapma

Montessori etkinlikleri; evde çocuğunuzla keyifli vakit geçirirken öğrenmesini ve eğlenmesini sağlar. 2-3 yaş grubu için yapılacak montessori materyalleri ile evde hem oynayıp hem öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda evde montessori materyali yapma ve evde montessori etkinlikleri üzerine duracağız.

Evde montessori materyali yapma

Malum ülkemizde bir şeyin adı duyulmaya görsün; hemen kapitalizme yenik düşüyor. Binlerce türevi alışveriş sitelerinde veya hizmet sektöründe paraya çevrilmeye çalışılıyor. Montessori eğitimi nedir başlıklı içeriğimizde montessori eğitim metodunu incelerken her çocuğun gerekli ilgi ve sevgi ile öğrenebileceğini söylemiştik. Yine aynı yazımızda evde  montessori materyalleri yapabileceğinizi ve evde montessori etkinlikleri ile çocuklarınızın zihinsel ve bedensel gelişimine katkı sağlayacağınızı belirtmiştik.

evde montessori etkinlikleri
evde montessori etkinlikleri

Montessori eğitim materyalleri dendiği zaman genelde insanların kafasında bir alışveriş merkezi veya e ticaret sitesinden alınacak, çocuğun bir dönem oynayıp daha sonra sıkılacağı ve yerine yenisinin alınacağı ahşap vb malzemeler geliyor. Evet yerine göre bunlar da satın alınabilir, fakat soruyoruz Ağrı’nın dağ köyündeki bir çocuk bunlara nasıl ulaşacak? Montessori sadece plaza insanlarının çocuklarına mı hitap edecek? Tabii ki hayır!

Daha önceki yazılarımızda evde kendiniz çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz Montessori Yatak Modelleri‘ni listelemiştik. Görenler görmeyenlere göstersin. 🙂

Montessori çocuğun sadece anasınıfında kreşte veya okulda alacağı bir eğitim değildir. Montessori bir eğitim metodundan ziyade bir çocuk büyütme felsefesidir ve bu yüzden de okulda, evde, sokakta hayatın her alanında sürdürülebilir, devam edebilir. Peki ama nasıl? Çok kolay; hayatınızın her alanına onu dahil ederek. Evde yapılacak montessori etkinlikleri neler? dediğinizi duyar gibiyim. Gelin evde hem oynayıp hem öğrenebileceğimiz montessori etkinliklerini listeleyelim.

Evde montessori etkinlikleri ve aktiviteleri

Montessori etkinlikleri dediğimiz zaman insanların akıllarına sanki marsta bulunmuş ve dünyaya getirilmiş yeni bir metod yeni bir eğitim düzeni geliyor. Aksine montessorinin temel felsefesi çocuğun kendine yetebilecek düzeye gelmesi ve sosyal hayata dahil olmasını amaçlıyor. Gündelik hayatın pek çok noktasında yaptığımız her şey aslında bir nevi bir montessori etkinliği. Bize kalan ise bu çalışmalara çocukları dahil etmek ve bu çalışma ile ne amaçladığımızı bilmek. Sizin için hazırladığımız küçük bir liste. Bu listeyi arttırıp, yeni aktiviteler eklemek elinizde.

Çorapları eşletiştirme oyunu

Bu etkinliğimizin hedefi çocukların eşleştirme becerilerini geliştirmek ve ev işlerine yardımcı olmalarını sağlamak.

çorap eşleştirme oyunu
çorap eşleştirme oyunu

Çamaşır yıkama sonrası her evde bir ütü faslı olur nasılsa. Dökün bütün çorapları yere, ondan eşlerini bulup, iç içe koymasını isteyin. Bu işi  yaparken önce kendiniz gösterin ki ne yapması gerektiğini tam olarak anlasın.

Kağıt örgüsü yapma

Bu etkinliğimizde küçük kasların motor gelişimlerini hedefliyoruz.

kağıt örme oyunu
kağıt örme oyunu

İlkokul veya anasınıfı yıllarımızda hepimiz kağıtlardan örgüler yapmış, sınıflarımızı süslemiştik. Şimdilerde pek kalmadı sanırım. bir nostalji yapmak hem size hem de çocuğunuza keyifli anlar yaşatacaktır.

Çatal kaşıkları düzenleme

Bu etkinliğimizle çocuklara sınıflandırma becerisini kazandırırken ev işlerine yardımcı olma sorumluluğunu da geliştiriyoruz.

evde montessori materyali
evde montessori materyali

Bulaşık sonrası keyifli bir an sizi bekliyor. Çatal kaşık sandığınızı yere indirin ve çocuğunuzla beraber çatalları ve kaşıkları kendi yerlerine dizmeye başlayın.

Renk eşleştirme etkinliği

Yine bu aktivite ile çocukların sınıflandırma becerilerini geliştirebilir ve renkleri tanımasını sağlayabilirsiniz.

renk eşleştirme
renk eşleştirme

Yazıcıdan alacağınız küçük çıktılarla onun hem renklerini öğrenmesini sağlayabilir hem de o renkteki oyuncaklarını getirmesini isteyebilirsiniz. Bunu geliştirmek tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.

Bulaşık yıkamaya yardım

Küçük motor becerilerinin gelişmesini hedeflediğimiz bu çalışma ile yine ev işlerinde sorumluluk almasını sağlayabilirsiniz.

Bulaşık yıkama montessori
Bulaşık yıkama montessori

Bu etkinliği yaparken oyuncak tabak, çatal, kaşık kullanabileceğiniz gibi ( gerçeğini tavsiye ederiz.) gerçek mutfak eşyalarını da kullanabilirsiniz.

Yüz giydirme aktivitesi

Çocuğunuzun hem kendi vücudunu tanımasını hem de organların isimlerini öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

montessori yüz giydirme
montessori yüz giydirme

Yine yazıcıdan alacağınız çıktılarla bir yapıştırma etkinliği yapabilir, çocukların insan yüzünü tanımasını, parçaları birleştirmesini ve isimlerini öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Evde uygulayabileceğiniz montessori etkinlikleri ile hem keyifli vakitler geçirip hem de eğitim felsefesinin özünde yatan özerkliği çocuklarınıza kazandırabilirsiniz. Sizde evde uyguladığınız teknikleri yorum bölümünden bize yazabilir, paylaşımlarımızdan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir