İçeriğe geç

Montessori eğitimi nasıl uygulanır – Neden montessori?

Montessori eğitimi modeli, bireysel eğitim sistemini benimsemiş ve 100 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürmeyi başarmış bir eğitim modelidir. Kendisini bir dünya insanı olarak tanımlayan İtalyan asıllı eğitim bilimci Maria Montessori tarafından geliştirilmiş olan bu eğitim modeli, pedagoglar ve eğitmenler tarafından kalitesi ispatlanan bir eğitim modelidir. Bu eğitim modeli, dünyada oldukça yaygın olsa da, ülkemizde yeni yeni varlığını kabul ettirmektedir. Maria Montessori’nin hayatını ve çalışmalarını merak edenleri şuraya alalım.

Neden Montessori Eğitimi – nasıl uygulanır?

evde montessori eğitimi
evde montessori eğitimi

Montessori eğitiminin dünya üzerinde çok net bir şekilde kabul görmesinin pek çok nedeni vardır. Bunlardan en belirgin ve somut olanı ise, eğitimi alan çocuklarda görülen hızlı ve olumlu değişimdir. Pek çok eğitim modeli ezbercidir ve eğitimi alan kişiyi standardize ederek bu süreci yürütmeye çalışır. Fakat montessori eğitim modeli kişiye özel olması sebebiyle verilen eğitimin gerekliliği ve öğrenen kişiye (çocuğa) aktarımının kusursuzluğu tartışılmaz bir hal alır.

Montessori eğitimi nedir? A’dan Z’ye detaylı inceleme burada!

Eğitimin kişiye özel belirlenen bir aşamasında çocuğa kozmik eğitim verilmektedir. Bu eğitim sayesinde çocuk, kendisinin evrendeki yeri, konumu ve önemini kavramaya başlar. Montessori eğitiminin önemi ise tam bu noktada görülmektedir. Çünkü her çocuğun karakterine etki edecek bilgilerle donatılması ortalama 6 yaşına kadar olan zaman diliminde gerçekleşir ve evrendeki varoluş sebebinin farkına varan çocuk, bu süreçte aldığı eğitimle de yaşam kalitesi yüksek bir hayata yol alabilir. Özetle, bu zamanda öğrenilen şeyler onun geleceğinin temelini oluşturur. Çocuklara verilen bu eğitimler sadece kendisini tanıması ve geliştirmesi ile sınırlı değildir.

montessori eğitimi evde nasıl uygulanır?

Çocukların içinde bulunduğu hayatı, başkalarının hayatını, doğayı tanıması ve sevmesi için verilen eğitimlerle beraber, ruhsal bir olgunluk ve doygunluk sahibi olduğu için de barışçıl ve çevreye karşı duyarlı bir birey olarak yetişir. Montessori eğitim modeline çocuklar, çevre tarafından içindekiler kirletip sıradanlaştırılmadıkları anda, dünyaya barış getirebilecek çok büyük bir güce sahiptir. Bir arada barış içinde yaşamanın temeli olarak bütün insanlığa çocukların anlayış ve saygı geliştirmesinde, coğrafya çalışmalarını önemli bir öğrenme aracı olarak görür.

montessori eğitimi nasıl uygulanır
montessori eğitimi nasıl uygulanır

Montessori eğitimi çocuk merkezlidir ve her bir program bireysel bazda olduğu için tüm çocuklar kendi kapasitelerince ve bireysel olarak ilerleme gösterir. Bu sistemde hazırlanmış ortamlarda bulunan tüm materyaller belirli bir düzen içinde yerleştirilmiştir. Bu tür çalışmalar öz disiplini geliştirmede önemli bir rol oynamaktadır. Örnek vermek gerekirse, her çocuk kendi isteği doğrultusunda yöneldiği ve seçtiği oyun alanını, süreç sonunda eski haline getirerek bırakır. Bu durum, sosyalleşme ve saygı bilincini oluşturmada önemli bir yer tutar. Montessori eğitimini önemli bir yere koyan unsurlardan biri de her çocuğun bu yöntemle öğrendiği bilginin kalıcılık arz etmesidir. Yani montessori eğitimi ezberci değil eğitici bir sistemdir.

Montessori eğitimi materyalleri

Kullanılan materyaller gerçekte karşılığı olan materyallerdir. Örneğin, kendilerine uygun bir ortamda ev tamiratı ya da mutfak ortamında yemek yapma girişiminde olabilirler. Montessori rehberi her bir çocuğu özel olarak gözlemlemektedir. Bu gözlemler sayesinde onlara en uygun alanlar sağlanmaya çalışılır. Bu sayede çocuğun potansiyeli daha net ve güçlü bir şekilde ortaya çıkar. En önemlisi de çocuklar asla bir zamanla zorlanmaz ya da bir işin bitirilmesi konusunda onlara karşı ısrar edilmez. Bu da onlara, istedikleri konuda, istedikleri ölçüde ve istedikleri kadar çalışma (oynama) ortamı hazırlar.

Evde montessori etkinlikleri ve materyalleri nasıl hazırlanır? Evde montessori eğitimi için tıklayın!

Montessori eğitim sistemi asla ödül ve ceza sistemi uygulanmaz. Tüm çalışmalar kendilerini daha ileri götürme ve de onlara sadece bir şeyi başarma odaklı olma yetisi kazandırma amacı taşır. Bu sayede tebrik ve temenni beklemeden, sadece başarı odaklı birer birey olurlar. Bu sayede çalışma becerileri, konsantrasyon ve motor becerileri gelişim gösterir.

Sonuç itibariyle çocuklar Montessori eğitim modeli ile kendilerini anlarlar. Bir birey olarak kendini anlayan çocuklar, çevresindekilere yardımda bulunur. Evrendeki yerini daha iyi anlayınca da başkalarına hizmet verebilir hale gelirler. Çocukların potansiyellerini heba etmemek, özgüvenlerini kırmamak, üretim becerilerini engellememek ve özgüven içinde yaşayan çocuklar yetiştirmek için Montessori eğitimi çok önemli bir yere sahiptir.

https://surup.net/montessori/montessori-etkinlikleri/

https://surup.net/montessori/montessori-egitimi-kac-yasinda-baslar/

https://surup.net/cocuk-gelisimi/montessori-oyun-grubu/

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]
Tarih:Montessori Eğitimi

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın