Montessori eğitimi kaç yaşında başlar? 6 aylık çocuğa montessori!

Montessori eğitimi kaç yaşında başlar?

Yüzyılı aşkın süredir kullanılan Montessori eğitim sistemi, çocuğun ilgi alanlarına uygun bir eğitim alması amaçlanmaktadır. Günümüzde en yaratıcı düşünce sitemlerini, fikirleri üreten ve belli bir mevkide bulunan kişiler Montessori eğitim sistemiyle yetişmişlerdir. Bu eğitim sisteminde bir sınırlandırma söz konusu olmadığından, çocuklara özgür bir eğitim sunulur. Anaokulu seviyesinde yapılmaya başlanan bu eğitim modeli, bazı ülkelerde lise seviyesine kadar çıkabilmektedir.  Montessori eğitim modeli üç ana unsura ihtiyaç duyar. Bunlar; yaşları birbirinden farklı olan çocuklar için oluşturulan bir grup,  ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak özgün biçimde hazırlanmış öğretim materyalleri ve bu ihtiyaçları anlayarak uygun şekilde yönlendirebilecek yeteneğe sahip bir eğitmen. Bu ortam sağlandığında çocuklar her şeyi doğal ortamında ve sindirerek öğrenebilirler.

montessori eğitimi kaç yaşında başlar
montessori eğitimi kaç yaşında başlar

Montessori eğitimine dair ne biliyorsanız unutun! Montessoriyi baştan yazdık! Tıklayın!

Montessori eğitimi nasıl uygulanır?

Montessori eğitiminde çocukların ilgi alanları tespit edilir. Öğrenci merkezli bir eğitim benimsenmiştir. Eğitimlerde aile, eğitmen ve öğrenci iletişi halindedir. Öğrencinin öğrenme hızı göz önünde bulundurularak eğitim verilir ve bilginin el yordamıyla öğrenilmesi sağlanır. Buradaki amaç soyut kavramların somut kavramlarla anlaşılmasıdır. Bu eğitim sistemi içerisinde kullanılan tüm materyaller sisteme özeldir ve her yaş seviyesine göre değişmektedir.

Hazırlanmış Ortam

Çocuk, zaten kendisinde doğuştan var olan zihinsel yeteneği ve potansiyeli, zihni uyaran ve düşünmeyi sağlayan donelerle dolu bir ortamda daha da geliştirecektir. Hata yapma, kendi hatalarını düzeltme ve neden yaptığını ifade edebilme şansı bulunan bu özgür ortamda çocuklar yalnız başlarına, sınıf arkadaşları ve eğitmen statüsündeki kişilerle birlikte yaşadığı deneyimlerle öğrenmenin tadına varırlar.

Montessori yatak nedir? Montessori yatak modellerini derledik!

Çalışma Alanları ve Materyaller

Sınıf ortamı, her yetenek ve kişisel merak dizinine hitap edecek şekilde dizayn edilir. Eğitim planında günlük yaşama becerileri bölümü, , matematik bölümü,  duyu eğitimi bölümü, dil bilgisi bölümü ve kozmik eğitim bölümü gibi bölümler mevcuttur. Materyalleri kullanım süre ve şekilleri özgür bırakılmıştır. Çocuğun özgürlüğü materyalin başkası tarafından kullanılıyor olma durumu ile sınırlıdır. Bu tür durumlarda beklemesi gerektiğini öğrenen çocuk, başka seçimler yapma ya da bekleme özgürlüğüne de sahiptir. Bir yönlendirme yapılmadan, çocuğun kendisini ifade edebilmesi sağlanır. Tüm bu faaliyetleri eğitmeni tarafından kaydedilmektedir. 

İhtiyaçlar ve Eğilimler

İnsanoğlu, yaşamsal faaliyetlerini sürdürmeyi çocuk yaşta öğrenir. Bu eğilimlerin başında düzen, öz denetim, hayal kurmak, tekrar edebilmek, bağımsız olmak, hareket etmek, paylaşmak…. vs olarak sıralanabilir. Eğitimlerin amacı, bu eğilimlerin baskın olanlarını tespit edip güçlendirmektir. 

montessori eğitimi nasıl uygulanır
montessori eğitimi nasıl uygulanır

Eğitim Metodu

Çocuklar bilgiyi eğitmenden değil doğrudan materyallerden, özel olarak hazırlanmış ortamdan ve diğer çocuklardan öğrenirler. Eğitimler sınıfın tamamına aynı zamanda verilmez. Küçük gruplar ya da bireysel olarak verilmesi sağlanır. Bu grupların bazen diğer gruplarla aynı ortamda bulunup, farklı yönlerini keşfetmesi de sağlanmaktadır. Ayrıca, tarih, sanat, müzik, kimya, biyoloji, fizik, matematik, astronomi gibi birçok konu birbirinden ayrılmadan iç içe geçmiş şekilde verilir. Bu sayede çocuğun kendine özgü öğrenme ve pekiştirme metodu ortaya çıkar. Bu eğitimlerin dışında bir de karakter eğitimi verilmektedir. Çünkü karakter ve tavır, akademik başarıdan daha önemlidir. Çocuklar bu eğitimler sayesinde; kişsel ve çevresel temizlik, bakım, kibarlık, ikram, yardımseverlik… vs  gibi konuları öğrenirler.

Oyun grupları nedir? Montessori yaklaşımında oyun gruplarının yeri

Sınıflar

Montessori sınıflarının mevcut sayısı dereceye göre değişmektedir.  Buna göre;  infant sınıfı 8 bebek, toddler sınıfı 15 çocuk, erken çocukluk sınıfı 30 çocuk, ilkokul sınıfı 30 çocuk ve orta öğretim sınıfı ortalama 30 çocuktan oluşmaktadır. Sınıflarda 1 eğitmen ile birlikte, 1 ya da 2 yardımcı bulunmaktadır. Montessori sınıfları ilk gün bu sayı ile başlamaz, zamanla bu boyuta gelir. Bu sayede, sınıfta farklı kişiliklerin öğrenme şekillerinin oluşmasına ve farklı işlerin bir arada ve aynı zamanda yapılabilmesine olanak sağlanmış olur. Ders diye adlandırabileceğimiz eğitim süreleri 3’er saatlik 2 sınırsız zaman dilimini işaret eder.  Derslerin sonunda ödül ya da ceza sistemi kesinlikle yoktur. Sadece süreç eğitmenlerce not alınır.

Evde ve sınıfta kolayca uygulanabilecek montessori etkinliklerini toparladık!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir