Maria Montessori kimdir? Hayatı ve çalışmaları

Maria Montessori’nin Hayatı

Maria Montessori kimdir; 31 Ağustos 1870 yılında İtalya’nın Ancona şehrinde doğdu. Annesi akademisyen bir ailenin kızıydı. Babası da hükümetin bir bakanıydı. Maria ailenin tek çocuğuydu. 1882 yılında ailesi ile Roma’ya taşındı.
1882 yılında on iki yaşındayken ailesi Roma’ya taşındı. Gençlik yıllarında sadece erkek öğrencilerin olduğu teknik okulda mühendislik okumaya başladı. Zaten fen bilimleri okumak isteyen fakat gerçekleştiremeyen Maria, burada aldığı biyoloji derslerinin de etkisi ile tıp okumaya karar verdi. Ailesinden gelen yoğun itirazlara rağmen 20 yaşında tıp fakültesine başvuran Maria, okuldaki başarısı sayesinde Roma Üniversitesinde tıp eğitimi alma hakkı kazandı. Bu ona, Roma Üniversitesinde tıp eğitimi alan ilk kadın unvanını kazandırdı.

Tüm detaylarıyla montessori eğitimini yazdık!

maria montessori kimdir
maria montessori kimdir

Döneminde gördüğü tüm zorbalık ve aşağılamalara rağmen, yaşadıklarına meydan okudu ve 1890 yılında bölümünden mezun olan ilk kadın tıp doktoru oldu. Bundan sonra sadece kendisi için değil, diğer kadınlar için de mücadele verdi. Amacı tüm kadınların eşit koşullarda çalışması ve emeklerinin ücretlendirilmesiydi. Bunun yanında Roma Üniversitesi psikiyatri bölümünde çalıştı. İşlerinden biri de akıl hastanelerini gezmekti. Çok ilkel koşullarda insanlık dışı muamelelere tanıklık etti ve oradaki ortam karşısında dehşete düştü. Bu durum başta çocuklar olmak üzere insan psikolojisi ve eğitimi üzerine yoğunlaştı. İlk yaptığı yetişkin ve çocuk koğuşlarını ayırmak oldu. Adını taşıyan eğitim modellemesi, ilk olarak bu şekilde ortaya çıktı.

Birbirinden güzel montessori yatak modellerini Pinterest’ten derledik!

Özel olarak kurulan Scuola Ortofrenica Zihinsel Engelliler Okulu’nda yöneticilik yapmaya başladığında tek amacı, teori olarak ürettiği fikirlerin gerçekliğini ortaya koymaktı. Bunu, hapishanede yaşayan ve umutları tükenmiş durumda olan idiot çocuklar üzerinde denedi ve kısa sürede sonuç almaya başladı. Çocukların kendi kendilerine okuma yama öğrenebilecek kadar gelişmesi, yeni bir eğitim sisteminin doğuşu oldu. Çocukları, tüm İtalya’da 8 yaşındaki çocuklar arasında yapılan bir sınava soktu ve asıl “mucize” burada ortaya çıktı. Montessori tarafından eğitilmiş idiot çocuklar, hem sınavı geçtiler, hem de normal çocukların birçoğundan daha yüksek puanlar aldılar.

Evde montessori eğitimi nasıl verilir? Tüm detaylarıyla burada!

Çocuklar konusunda devrim denebilecek bir eğitim sisteminin doğuşuna vesile olan Maria Montessori, henüz 26 yaşında evlilik dışı bir çocuk sahibi olunca, İtalyan toplumunda adeta bir skandala sebebiyet oldu. Bunun sebebi, Maria’nın tüm baskılara rağmen çocuğunu dünyaya getirmesiydi. Bu kararının ardından bebeğini bir ailenin yanına yerleştirmek durumunda kaldı. Bu karar, eğitim biliminin deha isminin, bebeğinden ayrı bir hayat yaşamasına sebep olacaktı. Çocuğunun babası olan Prof. Montesano’ nun başka bir kadınla evlenmesi üzerine oradaki işinden ayrılan Maria, kendini çocuk eğitimine adayıp, araştırmalarına başladı. Doktorluğa ve Roma Üniversite’sinde antropoloji profesörü olan ve psikoloji okuyan Maria, çocuk gelişimi üzerine çalışmaya devam etti. 1907 yılında “çocuklar evi” adında bir okul açtı ve okul içinde okuma yazma bilmeyen asi çocukları eğitmeye başladı. Metotlarını uygulamaya başladığında çifte mutluluk yaşamaya başladı. Çünkü bu çocuklar hem hızlı bir şekilde düzelme gösteriyor, hem de çevrelerine güzellik ve düzen katmak gibi uğraşlara giriyorlardı. Okulun etkisi halka halka yayılmaya başladı. Pek çok eğitmen, bilim insanı, hatta politikacılar bile okulu ziyaret etmeye başladılar.

maria montessorinin hayatı
maria montessorinin hayatı

Montessori method, ilk olarak 1909 yılında Maria’nın aynı isimle çıkardığı kitapla resmi olarak kullanılmaya başlandı. Tüm Batı Avrupa’da, ABD, Hindistan, Japonya, Çin, Avustralya ve Güney Amerika’da Montessori okulları açıldı. Henüz 1903 yılında sadece Amerika’da 100’ün üzerinde Montessori Okulu vardı. Bunlardan biri Beyaz Saray’ ın bodrum katındaydı.

İkea ve gittigidiyor da en çok satılan montessori yataklarını derledik!

Bu süreçte annesini kaybeden Maria, oğlu Maro’ya annesi olduğunu itiraf etti ve onunla yaşamaya başladı. Bu yıllar onun için en zor geçecek yıllardı. 1933 yılında Hitler tarafından Almanya’daki tüm okulları kapatıldı ve kitapları yakıldı. 1934 yılındaysa Musolini’den kaçmak için İtalya’yı terk etmek zorunda kaldı ve Barselona’ya yerleşti. 1936 yılında İspanya içinde karışıklık çıkınca evini Hollanda Laden’e taşıdı ve 1938 yılında Hollanda Laden’de Montessori Öğretmen Eğitim Merkezini açtı. 1939 yılında, Hindistan’da bulunan 300 kişilik bir gruba öğretmen eğitimi hakkında bir dizi ders verdi.

2-3 yaş grubu için evde yapabileceğiniz montessori etkinlikleri nelerdir? Hepsi burada!

Savaşın son bulmasıyla 1946 yılında oğluyla birlikte Avrupa’ ya geri döndü. Artık gelecekteki dünya barışının ancak çocukların eğitimiyle sağlanabileceğine her zamankinden daha çok inanıyordu.
Unutulmaya yüz tutmuş metotlarını tekrar gün yüzüne çıkarmaya çalıştı. 75 yaşına geldiğinde Avrupa’nın pek çok noktasında tanınan biriydi. Sadece okullar açmakla yetinmeyerek, toplantılar ve konuşmalar düzenledi. 1949-50 ve 51 yıllarında Nobel’e aday gösterildi. Her zaman öldüğü kente gömülmek istediğini dile getiren Maria Montessori, 80 yaşında beyin kanaması geçirerek hayatını kaybetti ve Hollanda’da Noordwijk Katolik Mezarlığına defnedildi.

“Çocuklar çocukluklarının ilk döneminden itibaren çevrelerindeki insanları dünyayı keşfetmek için bir yardım kaynağı olarak görmeye alıştırılırlarsa, farklı ırklardan veya dinlerden gelen insanlara ürkek ya da düşmanca tavırlar takınmaya yönelmezler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir