Evde montessori eğitimi nasıl verilir? Yaşa göre montessori etkinlikleri

Montessori eğitimi yaş grupları

Evde Montessori eğitimi nasıl verilir; Montessori eğitimi bebeğin doğumu ile başlamaktadır. Öyle ki, doğumun hemen ardından uygulanan kucağa alma yöntemleri bile çocuğun zeka gelişiminde etkilidir. 0-3 yaş aralığındaki çocuklar bilinçsiz bir şekilde etraflarından bilgi depolamaya, 3-6 yaş arası dönemde de bu bilgilerin farkında olmaya başlarlar. Emici zihin olarak adlandırılan bu durum, 0-6 yaş arasını şekillendirir ve hayatın içinde uygulayacağı her tavrın temeli bu dönemde atılır. Bu sebeple, bu yaş aralığında gördükleri ve yaşadıkları tüm hayatını etkileyecek temeli oluşturur. Bu sebeple, Montessori Eğitimleri hayati denecek derecede önem arz etmektedir.

evde montessori eğitimi nasıl verilir
evde montessori eğitimi nasıl verilir

Tüm detaylarıyla montessori eğitimini yazdık! Tıklayın!

Bu eğitimler ebette anne doğumu gerçekleştirdikten sonra başlamaktadır fakat, Montessori Eğitim Modeli’nden geç haberdar olmak da çok fazla olumsuzluk içermemektedir. Zira 4 yaşına kadar olan süreçte, gerekli planlamalar ve çalışma programıyla birlikte, çocuğun gelişiminde ciddi bir ilerleme kaydedilebilir.

Maria montessori kimdir? Hayatı ve çalışmaları burada!

0-6 Ay Montessori etkinlikleri

Bebeğin doğumu sonrası ihtiyaç duyulan iki şey vardır. Birincisi ilk andan itibaren gösterilen yakın ilgi, ikincisi de anne sütü. Bu iki unsur psikolojik ve biyolojik gelişimin yapı taşını oluşturur. Çene gelişimini desteklemek için uçlu biberon kullanılmalıdır. Ayrıca her defasında aynı iyimser tavırla yaklaşmak, anlamadığını düşünseniz bile onunla konuşmak ve yaptıklarınızı ona anlatmak, anne olarak direkt bakımında ilgili olmak, ona kitap okumak ya da müzik dinletmek ve ona küçük ve şefkatli dokunuşlarda bulunmak, onun hem gelişimini olumlu yönde etkileyecek, hem de güven hissini arttıracaktır.

Montessori eğitimi kaç yaşında başlar 6 aylık çocuğa montessori çalışmaları

Bebek ne kadar çok uyarana maruz kalırsa zeka gelişimi o kadar fazla olacaktır. Bu dönemde en fazla etkileyen uyarıcılar, aynalar, siyah beyaz renk kombinasyonu olan materyaller, çıngırak gibi ses çıkartan oyuncak ve nesneler, ve hareket eden cisimlerdir. Sallanan bir oyuncağa ellerini uzatmaya çalışması onun hareket kabiliyetini geliştireceği gibi, ahşap materyallerle oynaması ya da temas etmesi de parmak sinir uçlarını daha iyi uyaracaktır.

1 yaş Montessori çalışmaları

Kitap okumak ve elinde incelemesine izin vermek onu kitapların dünyasıyla tanışmasına atılmış ilk adımdır. Şayet oturmaya başlamışsa, duyularını harekete geçirecek cisimlerden oluşan bir duyu kutusu oluşturmak ve ya önüne yaymak hem duyularını hem de hareket kabiliyetini olumlu etkileyecektir. Fakat bu cisimlerin yutma eşiğinin üstünde olduğuna dikkat edilmelidir. Emekleme dönemi ile birlikte aile için hem keyifli hem de stresli bir dönem başlar. Bu süreçte yapılan en büyük iki hata fazla sıkı tutmak ya da fazla korunmasız bırakmaktır. Çok hareket etmesi onun her zaman için faydasınadır. Bunun yanında bu hareketleri bilinci yapması öncelikli amaçtır.

Ev yapımı montessori yatakları ile mobilyacılara fahiş fiyatlar ödemeyin!

Hedefe yürümek, eksik tamamlamak, delikten top atmak gibi amaçlara yönelik hareketler onun için daima olumlu bir gelişim sağlayacaktır. Bunun yanında hareket özgürlüğüne kavuştuğu için her şeyi yapmaya çalışacağından, koşma ya da tırmanma isteklerine sınır koyulmamalıdır. Bu yolla süreç ve zaman kavramlarını anlatmak eğitimin bir parçasıdır.

evde montessori materyali yapma
evde montessori materyali yapma

2-3 yaş montessori etkinlikleri

Bu dönemde biinçli keşfetmeye oldukça açıktırlar. Güvenle yürümesine, dokunmasına ve sıkça kullandığı ağzına götürmesine müsaade edilmeli. Merdiven kaldırım ya da engeli yollar onlar için güç gösterisi anlamına gelmektedir. Bunlara güvenlilik ölçülerinde müsaade edilmelidir. Bu hareketler eklem ve kalça hareketlerini de geliştirecektir.

2,5 yaş en hızlı öğrenme yaşıdır. Bu dönemde pek çok şeye duyarlı olabilirler. Gözlem ve taklit dönemi başlamıştır. Bu süreçte onu göreve dahil etmek, onun öz güveni açısından olumlu bir durumdur. Araba yıkarken, bahçe işleri yaparken ya da sofra kurarken verilecek küçük işler, onun iş bölümü ve aile bilinci sistemini kavramasına yardımcı olacaktır. Bu dönem ayrıca ses taklidi için de en duyarlı dönemdir. Sık gördüğü tavır ve sık duyduğu ses onun için öğreti halini alır.

2-3 yaş dönemi için evde yapılabilecek montessori etkinlikleri nelerdir? Hepsi burada!

3-6 Yaş Montessori Çalışmaları

Düzenci, detaycı ve titizlik gösterilen dönemin başlangıcıdır. Duyuları ve mantık dizinleri oluşturarak öğrenmeleri gelişmeye başlar. Soyut somut kavramları arasındaki fakı öğrenme dönemleridir, bu sebeple çok kafa karışıklığı yaşayabilir ve çabuk sıkılabilirler. Bu durum konsantrasyon eğitimleri ile kolayca aşılabilir. Aceleci olunmaması ve özgür bırakılması öncelikli kuraldır. Bu özgürlük, yapılan hatalara sessiz kalınması anlamı taşımamaktadır. Aksine, bu tür durumlarda olumsuz tepkiler vermek yerine örneklemeler yaparak yanlışlığın ona gösterilmesi gerekmektedir.

Bu dönemde vurma ve ısırma gibi hareketler yerini iletişim kurma çabasına bırakır. Bu amaç içinde kendisini yüksek gösterme çabaları başlar. Daima kendi işlerini kendileri yapmak ve başarılarında yoğun takdir almak isteğindedirler.
Bu dönemde gelişen en büyük özellik doğa olaylarını keşfedip anlayabilme özelliklerine sahip olmalarıdır. uygun bir dil ve örneklerle, renk, yağışlar, doğa olayları, biçim, dizim… vs gibi konularda daha kolay ve net öğrenme becerilerine sahip olurlar. Matematik ve şekilsel öğretilerin temeli bu zamanda atılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir