İçeriğe geç

Yazı nasıl düzeltilir, güzelleştirme yolları ve yazma etkinlikleri

Bu yazımızda yazısı çirkin olan çocuklarımız için yazı güzelleştirme yolları, çirkin yazıyı düzeltme, güzel yazı yazma etkinlikleri ve yazıyı güzel yazma teknikleri üzerinde konuşacağız.

Yazı güzelleştirme yolları ve etkinlikleri

Eğitim sisteminin maalesef iç çamaşırı gibi değiştirildiği ülkemizde eğitime dair pek çok şeyde olduğu gibi ilk okuma ve yazma eğitiminin verildiği ilkokullarda da haller içler acısı. Özellikle eğik el yazısı ile okuma yazma öğrenen geçmiş öğrencilerin bir anda normal yazıya döndürülmesi yada ortaokul ve sonraki gruplarda normal yazı dediğimiz dik yazıya tekrar geçmesi çocukların defterlerine yansıyor.
MEB’in jet hızıyla yeniden değişikliğe giderek dik yazıya geçmesi şu an için 1. sınıflar için olumlu görünse de 1. sınıfta eğik el yazısı ile öğrenim hayatına başlamış öğrencilerin 2. ve sonraki sınıflarda dik yazıya geçme çalışmaları tam bir içler acısı.

Okullarda durum böyleyken çocuğun defterini gören anne ve babaların da çocuğumun yazısı çok kötü, çirkin feryadını basması kadar doğal bir durum yok. Mailime düşen pek çok postada velilerin genel isteği Çocuğumun yazısı çok çirkin nasıl düzeltebilirim? oluyor. Bu konuda öğretmenlere iş düştüğü kadar velilere de iş düşüyor. Çocuklarına rol model olarak yazı çalışmaları yapmaları defterlerini düzenli kontrol ve takip etmeleri gerekiyor. Özellikle harflerin yazılış şekli ve kuyruk nokta gibi unsurları dikkatlice takip etmek bu işin olmazsa olmazları arasında.

Güzel yazı yazma teknikleri

Bu konuda uygulanacak ilk yardım tedbirleri arasında ilk akla gelen yazı kitapları.  İnternet üzerinde kısa bir araştırma yapılarak fark edilebilecek olan çalışma yazı kitapları mevcut. Bu konuda inceleme yaparken dikkat edilmesi gereken temel unsur çalışma kitabının türkçe dil bilgisi ve dik temel harfleri gerek şekilsel gerekse hecelerin oluşabilme kombinasyonlarını içeriyor olması olarak sayılabilir.

İnternet uçsuz bucaksız bir dünya; Google üzerinde yapılacabilecek yazı kitabı ilkokul araması bile velilere rehber olabilecek sonuçlar sunuyor.  Bunlardan birisi için link; http://www.dr.com.tr/Kitap/1Sinif-Dik-Temel-Harflerle-Okumaya-Ilk-Adim-Serisi-Yeni-Ses-Gruplari-10-Kitap-Takim/Cocuk-ve-Genclik/Okul-Cagi-6-10-Yas/Cocuk-Egitim-Etkinlik/urunno=0001725830001?gclid=Cj0KCQiAg4jSBRCsARIsAB9ooauymwONth2SznJ_DFJXREIuHoBpCw1RlaoJsrTI5gp8EOAaAy6Q1EkaAk6eEALw_wcB
7

Sadece çıkan örnek çalışma dergi ve defterleri dışında akademik olarak evde çalışabileceğiniz yöntemler sunan internet deryasında benimde size nacizane bir tavsiyem; kendi çalışma kağıtlarını kendinizin hazırlayabileceği.

Peki hocam ben anlamam ki; nasıl hazırlayayım diyenleri duyaar gibiyim. Bu konuda imdadımıza yetişecek olan ise basit bir  word sayfası. Google’dan indirebileceğiniz basit bir dik temel yazı fontu ile çocuklarınızın yazılarını düzeltmek mümkün.

Yazı nasıl düzeltilir?

Öncelikle ilk yapmanız gereken yazı düzeltme çalışmaları için; Aşağıda verdiğim adresten  dik temel yazı fontunu indirmeniz.

Noktali dik temel font yazı tipi indir

Bu dosyayı C:WindowsFonts klasörüne kopyalamanız. Daha sonra word dosyasını açarak yazı font seçeneklerinden indirdiğiniz noktalı düz yazı fontunu seçerek  herhangi bir çalışmayı çıktı olarak alabilir, çocuğunuza çalışma kağıtları hazırlayabilirsiniz.

[Toplam:35    Ortalama:3/5]
Tarih:İlk okuma ve yazma

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın