Skip to main content

Finlandiya’da eğitim sistemi nasıl?

Ülkemizde her ne kadar yap boz tahtasına çevrilmiş bir duruma dönse de eğitim sistemleri ülkelerin kaderlerini belirleyen en önemli kriterdir. Bir ülkenin eğitim sistemi o ülkenin geleceği yapılandırmakta ve ülke olarak kalkınmanın temellerini oluşturmaktadır.
Eğitim sistemleri ile ilgili olan herkes en az 1 kere Finlandiya’nın eğitim sisteminin başarısını duymuş ve Allah allah yav hiç de beklemediğimiz bir ülke tepkisini vermiştir. O zaman gelin hep beraber Finlandiya Eğitim Sistemi‘ne bir göz atalım.

finlandiya pisa sonuclari Finlandiya Eğitim Sistemi

Finlandiya Eğitim Sistemi

Finlandiya’da Eğitim Sistemi

Eğlenerek öğrenmek eğitimin olmazsa olmazı. Öncelikle çocuklara düşük maliyetle kısa ders saatleri ve onların kendi bireysel öğrenmelerine yetecek kadar boş zaman sanırım bu eğitim sisteminin temellerini oluşturuyor. Birileri onların yerine saçma programlar ve yıllardır değişmeyen öüretim metodları geliştirmemiş ne yazık ki!

Finlandiya’da Okula Başlama Yaşı:

Zorunlu okula başlama yaşı 7. Çocuklar okula gidip gelirken yürüyerek veya bisikletleri ile gelmek zorunda.

finlandiya egitim sistemi sinav yok Finlandiya Eğitim Sistemi

Finlandiya’da Okula Başlama Yaşı

Finlandiya’da Okul Müfredatı

Esnek ve değiştirilebilir bir müfredata sahipler. Öğretmen ve öğrenciler ihtiyaçları doğrultusunda müfredata ekleme çıkarma ve değiştirme hakkına sahipler.

Not Sistemi:

Bizim ülkemizde her çocuğun korkulu rüyası notlar Finlandiya’da 8.sınıfa kadar yok. Sadece 16 yaşında ülke genelinde bir sınava tabiiler.

Ders Saati Sayısı:

Günlük ders sayıları maksimum 4 saatten oluşuyor. Gerisi çocukların zamanı.

Finlandiya’da Öğretmenler:

Ve sanırım zurnanın zırt dediği nokta burası. Finlandiya’da bütün öğretmenler yüksek lisans mezunu olmak ve üniversitede %10′luk dilimin içerisine girmiş olmak zorundalar. Ülke politikası ve kamuoyu olarak toplumun en önemli mesleği öğretmenlik.

Ev Ödevleri:

Orda çocukların okul sonrasını çantasını fırlatıp son dakikalarda alalacele yapmak zorunda oldukları ev ödevleri yok. Öğrenmenin yeri okuldur felsefesi ile öğretmenler öğrencilerin bireysel olarak seviyesini takip ediyor ve gerekliyardımı yapıyorlar.

Özel Okul:

Finlandiya eğitim sistemi özel okullara yer vermiyor. Eğitimi  ticarete dönüştürmeyecek kadar geri kalmışlar çünkü(!)

Okullar:

okullar ev ortamını aratmayacak şekilde organize ediliyor.

okullarin mimarisi finlandiya Finlandiya Eğitim Sistemi

Filandiya’da okullar
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

surupnet

Sınıf öğretmeni ve özel eğitim uzmanı olan surupnet, 2012 Konya Selçuk mezunu olup evli ve bir çocuk babasıdır. Surupnet projesini kendi tasarım ve seo bilgisiyle harekete geçirmiş olup web dünyasında bilgilerini paylaşmakta, derleme içerikler oluşturarak insanlığa fayda sağlamayı amaçlamaktadır.

Bir Cevap Yazın