İçeriğe geç

Disleksi belirtileri nelerdir?

Çocuğunuz disleksi olabilir mi? Disleksi belirtileri nedir? Hiç dikkat ettiniz mi? Çocuğunuz okuduğunu anlamakta güçlük çekiyor, harfleri ve rakamları karıştırıyor , d yazması gereken yere b yazıyor, e harfi yerine 3 yazıyor ve okumakta yazmakta zorlanıyor mu?

 

disleksi belirtileri
disleksi belirtileri

Disleksi Nedir?

Belki daha önce hiç duymadınız; fakat çocuğunuz disleksi olabilir. Disleksi nedir dediğinizi duyar gibiyim. Korkmayin bugün okul çağındaki her on çocuğun 3-4 tanesi bu problemle mücadele ediyor.  Bu yazımızda özellikle okul çağlarında  farkedilen farkedilmesi gereken öğrenme güçlüğü’nün başını çeken disleksiyi işleyeceğiz.

Disleksi Belirtileri disleksi nasıl anlaşılır?

Okul yıllarında en sık rastlanan öğrenme güçlüğünün adıdır disleksi. Sanılanın aksine bir zeka geriliği değil, bir öğrenme bozukluğudur. Aksine kanıtlanamamış olmakla birlikte disleksi sorunu yaşayan pek çok ünlü adını bilim dünyasına altın harflerle kazımıştır. Bunlardan bazıları; Albert Einstein, Walt Disney, Leonardo Da Vinci ve  Bill Gates‘dir.  Disleksi sorunu yaşayan öğrencilerin zeka sorunu olmamakla birlikte asıl sıkıntı yaşadıkları konu; hafıza ve dil becerileridir.

disleksi nasıl anlaşılır
disleksi nasıl anlaşılır

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Disleksi: Kişinin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğudur. Genellikle okuma bozukluğu şeklinde gözlemlenen disleksi, dikkat ve hafızayı da etkilemektedir. Bu yazıda, özgül öğrenme bozukluklarından biri olan disleksi ne demek, belirtileri nelerdir, tedavi yöntemleri ve uzman tavsiyelerinden bahsedeceğiz.

Çocuğunuzun disleksi hastalığı hakkında bilgi sahibi olabilmek için özel öğrenme güçlüğü disleksi testi’ne göz atabilirsiniz. Disleksi testlerimiz internet derlemesedir.

http://akademidisleksi.com/online-disleksi-testi/

Disleksi nasıl anlaşılır?

disleksi tedavisi
disleksi tedavisi

Okuma bozukluğu: Diğer adıyla, okuma güçlüğü nedir? Kelimeleri tersten okuma, kelimeleri atlama, heceleri atlama, heceleri karıştırma, harfleri karıştırma, duraksayarak okuma gibi okuma güçlüğü çekerler. Yazma bozukluğu (Disgrafi): Yazı yazmak istediklerinde harfleri ters yazmaları, bazı harflerle rakamları karıştırmaları, kısacası birbirine benzer sembolleri karıştırıp hatalı kullanmaları olasıdır. Örnek: “E” harfini ters yazabilir veya “E” yerine “3” rakamını kullanabilirler. Özellikle küçük “d” harfi ile “b” harfi, noktalı harflerle noktasız harfler sıklıkla karıştırılır. Öğrenme bozukluğu – Öğrenme güçlüğü: Basit komutları takip edemeyip öğrenme güçlüğü yaşayabilirler. Örnek: Sağını, solunu karıştırabilir, ayakkabılarını ters giyebilirler. Bu gibi durumlar yaşıtlarından geri kalmalarına sebep olur. Anlama bozukluğu: Bu kısım dikkatle de alakalıdır. Disleksili çocuklar, dikkatini sürdürme konusunda güçlük çekebilirler. Dikkat bozukluğu ile disleksinin birlikte gözlemlenmesi olasıdır. Bu sebeplerle anlama bozukluğu problemiyle karşılaşabilirler. Çelişki: Resim, müzik, matematik gibi alanlarda sizi şaşırtabilecek performans sergileyip yaşıtlarından çok daha iyi işler yapabilirler. Disleksili çocuklar, özel yetenekli çocuklardır. Bu durum sizin kafanızı karıştırabilir; sizi “istese yapar” gibi yanlış düşüncelere sevk edebilir. Aslında okuma bozukluğu zeka ile alakalı değildir. Disleksili çocuklar beynin sol ön lobunu kullanmakta güçlük çektikleri için “istemeleri” yetmez. Desteklenmeleri gerekmektedir.

Disleksi Tedavisi nasıl olur?

Disleksi tedavisi ile ÇOCUK RUH SAĞLIĞI ve HASTALIKLARI bölümü ilgilenmektedir. Okuma bozukluğu nasıl düzeltilir? Disleksinin henüz netleşmiş, kesin bir tedavisi yoktur. Disleksiyle birlikte görülebilecek diğer bozukluklara yönelik bir takım tedavi süreçleri vardır. Disleksi ne demek Örnek: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, disleksiyle birlikte görülebilir. Bu durumda dikkat eksikliği için çeşitli ilaçlar ve ilaçsız tedavi yöntemleri mevcuttur. İLAÇLI ve İLAÇSIZ DİKKAT EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Okuma ve öğrenme bozuklukları yaş ilerledikçe azalır ancak tamamen düzelmeyebilir. Genellikle yavaş okuma ve ufak tefek yazım hatalarının kalıcı olabileceği öngörülür. Disleksi tedavisi için en iyi süreç, özel eğitim programlarıyla mümkündür. Özel eğitim araçları (oyunlar, eğitim kurumları, çeşitli materyaller ve müfredatlar) hastalığı ortadan kaldırmasa bile öğrenmenin önündeki engellerin büyük ölçüde aşılmasını sağlamaktadır. Çocuk ruh sağlığı alanında uzman doktorlar, disleksi teşhisi koymak için okuma bozukluğu testi, öğrenme bozukluğu testi gibi bir takım testler uygulayabilirler.

Kelimeleri tersten okuma hastalığı
Disleksi hastası çocuklar kelimeler ve harfleri tersten okuyabilir. Bu hastalıkları boyunca gayet normal bir davranıştır. Bu rahatsızlıkları öğrenme güçlüğün nedenleri arasında sayılabilir.

Disgrafi nedir? Disgrafi nasıl anlaşılır?

Tüm yönleriyle matematik öğrenme güçlüğü diskalkuli ne demektir? 

[Toplam:17    Ortalama:2.9/5]
Tarih:İlk okuma ve yazma

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın