İçeriğe geç

Diskalkuli; Matematik öğrenme güçlüğü nedir?

Matematik Öğrenme Güçlüğü; (Diskalkuli) Nedir?

Birçoğumuz eğitim hayatımızda matematik dersinden haz etmemişizdir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de matematiğin zor ve belirli bir düzeyde analitik düşünme becerisine ihtiyaç duyan bir ders olmasıdır. Fakat matematik öğrenme güçlüğü çekilmesi çok farklı bir konudur. Zira matematik öğrenme güçlüğü çeken birçok kişinin zekâ seviyesinin normal seviyede, hatta başka alanlardaki başarıları göz önünde bulundurulduğunda ileri seviyede olduğu gözlemlenmiştir. Peki, matematik öğrenme güçlüğü, diğer adıyla Diskalkuli nedir?

 

Diskalkuli nedir belirtileri nelerdir
Diskalkuli nedir belirtileri nelerdir

Her şeyden önce Diskalkuli bir hastalık ya da zekâ geriliği değildir. Bu tür vakalar özgün öğrenme bozukluğu olarak nitelendirilir. Her ne kadar bir hastalık olmasa da, göz ardı edildiğinde büyük problemlere yol açabilir. Bunların başında, çocuğun diğer akranlarından geri kalması ve bu durumun, çocuğun zeka seviyesi ile ilişkilendirilmesi gelir.

Diskalkuli nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir?

Diskalkulinin belirtilerine bakıldığında, sorunun genel matematik sistemi içinde olduğu göze çarpmaktadır. Hafıza sorunları, sembolleri tanımlayamama, basit işlemlerde hata yapma, işlem sırasını takip edememe, çarpım tablosunu ezberleyememe, yön kavramlarının karıştırılması, mantık oyunlarında hata yapma, para sayma ve para üstü hesabında hata yapma ve sık sık parmak sayarak işlem yapmaya çalışmak, bu durumun en önemli belirtileri arasındadır. Bu durum gözlemlendiğinde çocuğun biran önce uzman desteği alması sağlanmalıdır. Sadece uzmanların değil ailenin de çocuğa destek olması, hiç şüphesiz süreç katkı sağlayacaktır.

Diskalkuli Ayırıcı Testi

Her matematik ile arası iyi olmayan çocuk Diskalkuli olacak diye bir genel geçer durum yoktur. Hal ve tavırlar bu durumu işaret ediyorsa ilk yapmak gereken şey, diskalkuli durum testi yaptırmaktır. Şayet testler ve veriler Diskalkuli gösteriyorsa sizi çok sabırlı olmanız gerektiren bir süreç bekliyor demektir. Çünkü çocuğunuza göstereceğiniz bir zorlayıcı hareket onun kendine olan güvenini sarsacaktır. Öncelikle yapmanız gereken eğitmenleriyle birlikte hareket etmenizdir. Bunun yanında derslerinde ve sosyal hayatında daima desteğinizi göstermeniz gerekir. Matematiği sevdirin. Tabi ki bu zor bir kulvar, ama çok basit egzersizler ile başlayıp en ufak ilerlemesinde dahi onu ödüllendirirseniz, çok daha çabuk adapte ve istekli olur. Her anne baba elbette çocuğunun böyle bir zorlukla karşılaşmamasını, böyle bir durumla karşılaşılsa bile atlatabilmesini ister. Bu tür durumlarda ailelere düşen en önemli görev üç farklı alanda karşımıza çıkmaktadır. Birincisi çocuğu kendinden korumaktır. Çocuk zamanla kendisinin problemler içinde kaybolmasını, bir tür zeka geriliği ve eksiklik olarak algılamaya başlar. Ailenin görevi ona ne kadar değerli olduğunu ve sanıldığı gibi bir durum içinde olmadığını ifade etmektir. İkinci çocuklarını kendilerinden korumaktır. Aile bireyleri belirli zamanlarda sabır konusunda pek sağlam yapıda olmayabilir. O dönemlerde bile çocuğa karşı gösterilen tavırda en ufak bir değişiklik dahi olmamalıdır. Bu durum çocuğun normalleşmesinde ve gelişmesinde olumsuz bir rol oynayacaktır. En sonuncusu ise topluma karşı korumaktır. Çocuk her şeyden önce toplumun bir parçasıdır ve onunla içiçe olmak zorundadır. Haliyle ona karşı gösterilen her türden tavra maruz kalacaktır. Burada ailenin görevi onu bu ortamlardan ve kişilerden mümkün mertebe uzak tutmak, ya da yakın çevreyi gösterecekleri tavır konusunda ikaz etmektir.

Diskalkuli eğitimi nasıl olmalıdır?

Diskalkuli durumunun düzeltilmesinde en öncelikli izlenmesi gereken yol eğitimdir. Bir hastalık olarak tanımlanmayan Diskalkuli, kişiye özel profesyonel bir eğitim planı ile ortadan kaldırılabilir. Hastalık olmadığı için iyileşme gibi bir sürece de sahip olmayan Diskalkuli, çocuğun sahip olduğu durumun farkında olmasını ve asla anormal ya da seviye olarak geri bir birey olmadığının ona ifade edilmesi gerekmektedir. Fakat bir çok vakada bunun tam tersinin olduğu maalesef bilinmektedir. “Sen zekisin elbette, ama çalışmıyorsun” ya da “hep kaytarıyorsun, tembellik yapıyorsun” şeklindeki tepkilerle karşılaşan çocuk, ilerleyen yaşlarda kendini ifade edemeyen ve içine kapanık bir birey olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Disleksi nedir? Çocuğumun disleksi olduğunu nasıl anlarım?

 

Tüm yönleriyle yazı yazma güçlüğü disgrafi ne demektir? 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tarih:İlk okuma ve yazma

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın