İçeriğe geç

Disgrafi; yazı yazma güçlüğü nedir?

 

Disgrafi çocuklarda görülen bir adaptasyon problemidir. Yazı yazmada ve yazmayı öğrenmede meydana gelen bir öğrenme bozukluğu olarak nitelendirilmektedir. Uzun bir süre teşhis edilmezse ciddi ve kalıcı öğrenme bozukluklarına yol açabilir. Bu durumun erken teşhisi, çocuğun geleceği için çok büyük önem arz etmektedir. Peki, çocuklarda yazma ve yazmayı öğrenme bozukluğu olarak bilinen disgrafi nedir?

Disgrafi nedir?

 

disgrafi belirtileri nedir
disgrafi belirtileri nedir

Disgrafi her şeyden önce genetik bir problemdir. Başlıca nedeni hatalı genetik kodlama durumunun oluşmasıdır. Buna bağlı olarak kesin ve tamamen ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi biçimi yoktur. Tedaviler genel olarak çocuğun yaşadığı bu zorluğu en aza indirme odaklıdır. Yapılan telkinler ve bir dizi terapiler sayesinde çocuğun daha rahat ve huzurlu olması sağlanır. Bu sayede çocuğun daha az stres ve baskıyla okuma ve öğrenme güçlüğünün üstesinden geldiği görülmektedir. Fakat bu durum belirli bir süreç gerektirmektedir. Bunun bilincinde olmak hem ailenin hem de çocuğa yakın bireylerin davranışlarını olumlu sergilemesinde faydalı olacaktır. Aksi bir durumda hem aile hem de yakın çevre, çocuğun zekâ düzeyi konusunda yanlış düşüncelere sahip olacak ve çocuğu yanlış yönlendirme eyleminde olabilecektir. Yapılan profesyonel destek programına, hekimlerin yanında eğitmenlerin de dâhil edilmesi gerekmektedir. Eğitim programı içinde çocuğa özel hazırlanacak olan eğitim programları sürecin daha sağlıklı ve hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.

Disgrafi nasıl anlaşılır?

Disgrafi, çeşitli grafiksel sınıflara ayrılmaktadır. Bunların başında harfler arasında nizami boşluk koyma problemi gelmektedir. Bu rahatsızlığa sahip çocuklar, yazı yazarken harfleri fazla bitişik yazma eğilimi gösterdiği gibi, çok fazla da açık yazabilirler. İnce motor güçlükler olarak adlandırılan problemde boyama yapmak, ayakkabı bağlamak, yap-boz yapmak ve kalem tutmak gibi konularda ciddi sorunlar yaşar. Bunun yanında makas bıçak gibi materyallerin sağlıklı kullanılamadığı görülür. Dil ve konuşmada ortaya çıkan sorunlarda çocuk sıralı ve mantıklı dizin oluşturmakta zorlanır. Hatta konuşma esnasında konu bütünlüğünü unutarak aniden duraksayabilir ve farklı konuya hızlı geçiş yapabilir. Ailenin ve çevrenin yönlendirmelerine olumlu yanıt alınmadığı da görülmektedir. Okunan yazıları hecelemede, tonlamada, el yazmasında ve kendi yazılarını okumada ciddi şekilde zorlanırlar. Kurdukları cümlelerde vurgu ve noktalama kurallarına uyamazlar. Disgrafi hastası çocuklar yazdıklarını okuyamadıkları gibi, bir şekilde okudukları konuları da anlatmakta güçlük çekerler. Hikaye fıkra ve bunun gibi anlatım yöntemlerinde başarısızdırlar.

Disgrafi nasıl tedavi edilir?

Disgrafi ve bu hastalığın sebebi olarak bilinen bulgular, kontrol altına alınıp ilerlemesi durdurulamaz ise, disleksi, yeni kelimeler öğrenmede problemler, dispraksi ve dikkat eksikliğine yol açabilir. Hastalığın teşhis edilmesinden sonra ise süreç uzman kontrolünde ve itina ile işlemelidir. Hastane ortamında kontroller aksatılmamalı ve uzman kontrol ve tavsiyeleri çerçevesinde psikolojik ve fiziksel tedaviler sürdürülmelidir. Özellikle fiziksel tedavilerde kullanılacak teknikler, ne kadar kolay yapılabilir olsa bile yavaş hızda ve ısınarak başlanmasına dikkat edilmeli. Okullarda eğitmenler durumdan kesinlikle haberdar edilmeli ve gerektiği ölçüde çocuğa özel seviyede eğitim yöntemleri uygulanmalı. Aile hastalık hakkında çok detaylı bilgi sahibi olmalı ve ona göre tavır sergilemelidir. En önemli unsur ise toplumdur. Çocuğun iletişim kuracağı çevre ve takınacağı tavır çocuğun özgüven ve kendisine saygısı açısından oldukça önemlidir. Olumlu bir iletişim çevresi kendisini iyi hissettireceği gibi, olumsuz tavırlara maruz bırakıldığı bir çevre çocuğu iyice içine kapanık bir hale sokacaktır. Unutulmamalıdır ki, çoğu çevrelerce hastalık yerine sadece bir anomali olarak kabul gören disgrafinin en etkili eğitimi, düzeyli ve eğitici bir iletişim bağıdır.

Disleksi nedir? Çocuğumun disleksi olduğunu nasıl anlarım?

 

Tüm yönleriyle matematik öğrenme güçlüğü diskalkuli ne demektir? 

[Toplam:4    Ortalama:4/5]
Tarih:İlk okuma ve yazma

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın