İçeriğe geç

Dikte etmek nedir? Dikte metinleri örnekleri ile dikte çalışması

Dikte etmek nedir?

İlkokul başlangıç olan 1.sınıf çocuğun okuma yazma gibi temel becerileri kazandığı en önemli dönemdir. Bu dönemde atılan sağlam temeller çocuğun hayatının her döneminde rahat etmesini sağlayacak ve ileride karşılaşabilmesi olası olan pek çok sorunun önüne geçecektir. Özellikle 1.sınıf dönemini sıkıntılı geçiren çocuklar başladıkları eğitim yarışında geride kalacak ve eğer ileri dönemlerde ekstra çalışılmazsa hayatları boyunca o ortalamayı yakalama konusunda sıkıntı çekeceklerdir.

dikte çalışmaları nasıl yapılır
dikte çalışmaları nasıl yapılır

Çocuğunuz yazı yazmakta güçlük mü çekiyor; yazı yazma güçlüğü nedir konusuna bir göz atın.

Bildiğiniz üzere; yeni sisteme yani Ses temelli cümle yöntemine geçtikten sonra tüm alfabe gruplara ayrılmıştır. Bu gruplar üzerinden örnekle gitmek gerekirse e, l, a, t sesleri bir grup şeklinde çocuklara verilmekte, çocuklar bu sesleri öğrenir öğrenmez de birleştirme ve hece çalışmaları yapılmaktadır. Bugünlerde 1.sınıf öğrencileri üzerinde gözlemlediğim yegane sorun; malesef seslerin birleştirilmesi ve hece oluşturulmasıdır. Ne var ki bunda çok kolay diyenler olacaktır. Sınıf öğretmeni olmayan ya da 1.sınıf çocuğu veya yakını olmayan için bu olayın zorluğunu kavramak ciddi derecede güçtür. Siz üzerine basa basa el dersiniz, çocuk gider le yazar. Ve buna benzer pek çok sorun. Bugün pek çok öğrenci sesleri birleştirme ve hece oluşturma konusunda sıkıntı yaşamakta bu da çocuğun okumasını ve okuduğunu anlamasında sıkıntı çıkarmaktadır. Dikkatli izlerseniz eğer pek çok çocuğun hece yapısını kavrayamadığını onun yerine sesleri içinden tek tek birleştirerek kelimeyi okumaya çalıştığını görürsünüz.

1.sınıf dikte çalışmaları
1.sınıf dikte çalışmaları

Okuduğunu anlamakta sıkıntı yaşıyor, yazı yazarken harfleri ters mi yazıyor. Disleksi nedir konumuzda detaylıca açıkladık.

Ses temelli cümle yönteminde alfabe gruplarında seslerin verilmesinin ardından seslerin birleştirilmesi ve hecelerin oluşturulmasını sağlamanın en etkili yolu dikte yaptırmaktır. 

Dikte çalışması nasıl yapılır?

Pek çok veliden ortak sorusu; “dikte çalışması nasıl yapılır?” oluyor bugünlerde. Özellikle ilk dönemin kapanıp ikinci döneme hazırlandığımız şu tatil günlerinde veliler çocuklarını hem okula hazırlamaya çalışıyor, hemde sınıf öğretmenlerin tavsiyesi üzerine dikte yaptırmaya. Özelden iletişime geçen pek çok veliye uzmanlarımız 1.sınıf resimli dikte çalışması örnekleri sunsa da iletişime geçemeyip de bu konuda bocalayan velilerimiz de yok değil.

Gelin bu konuda velilerimize yardımcı olmak için dikte çalışması nasıl yapılır biraz açalım. Dikte çalışmalarının temel mantığı çocuğun öğrendiği sesleri ( Dönem sonu itibari ile öğrenilmeyen harf kalmamıştır. ) dikkate alarak sizin söyleyeceğiniz kelimeleri herhangi bir yere bakmadan deftere yazmasıdır. Bu aşamada önemli olan bir kaç unsur belirtmek gerekirse dikte çalışması 1.sınıf düzeyinde ve sonraki düzeylerde yapılırken kelimeleri net bir şekilde ağzınızdan çıkarmalı, çocuğa onu anlayıp yazması için zaman tanımalı, doğru ise onu ödüllendirip teşvik etmeli yada yanlışı varsa anında geri bildirim ile yanlışını düzeltmelisiniz.

Dikte cümle örnekleri çocuğa verilirken en çok dikkat edilmesi gereken çocuğun anlama düzeyine göre kelimeler hece hece çıkarılmalıdır. Örnek üzerinden gidecek olursak; kelimemizin pusula olduğunu varsayıyoruz. Pusula söylenirken PU-SU-LA diyerek hece hece çıkarılmalı, heceler söylenirken çocuğun anlayabileceği uzunlukta fazla da aşırıya kaçmadan söylenmeli ve yazması beklenmelidir. Hece hece söylemenin mantığı çocuğun P-U birleşimini yapabilmesi içindir. Eğer çocuk anlamakta ve yazmakta zorlanıyorsa sesler tek tek çıkarılmalıdır. P-U-S-U-L-A olarak tek tek harfler çıkarılıp çocuğun yazması beklenebilir.

Yazısı çok çirkin, harfler kelimeler birbirine mi girmiş; Çocuğumun yazısı çok çirkin nasıl düzeltebilirim? diye soranlara açıkladık.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur; siz kelimeyi söylerken çocuğun ağzınıza bakmalı, dudak hareketlerinizi izlemeli ve kendisi de çıkardığınız sesi tekrar etmelidir. Yanlış yazımlarda hemen düzeltmek yerine tekrar ses çıkartılmalı, gerekirse sesin olduğu kendisinin de bildiği bir örnek kelimeden esinlenilmelidir. P sesini hatırlayamayan çocuğa “Bak patates derken de söylüyoruz.” gibi örneklerle ses anımsatılabilir.

Öğrenciniz okuduğunu ne kadar anlıyor? 5N1K çalışmaları ile test edebilirsiniz.

Dikte çalışmasının önemi; çocuğun duyduklarını bir yere bakmadan yazabilmesi ve yazdıktan sonra tekrar okumasından gelir. Çocuk hem yazmış hem okumuş olur. Ve bu durum öğrenilen sesin veya hecenin çocukta oturmasını sağlar.

Ayrıca çocuğa yaptırılacak okuma çalışmasında ise okunacak cümlede kelimelerdeki hecelerin altı çizilerek hece hece okuması ve heceleri birleştirmesi istenir. Burada dikkat edilmesi gereken; çocuktan önce okumamak, takıldığı yerde sesi çıkartmasına yardımcı olmak ve kelime bittiği zaman bir bütün olarak tekrar ettirmektir. Bu süreçte sabırlı olmak hem sizin 🙂 hemde çocuğunuzun ruh sağlığı için faydalı olacaktır.

Ayrıca çocuğun dikkati çok mu çabuk dağılıyor, ödev yaparken odaklanamıyor mu? Dikkat eksikliği ve hiperaktivite’yi yazık.

1.sınıf resimli dikte çalışması örnekleri

İnternet uçsuz bucaksız bir derya. Bu çağda herkes cebindeki telefonlarla bilgiye ulaşabiliyor. Hal böyleyken 1.sınıf resimli dikte çalışması örneklerine de ulaşmak haliyle kolaylaşıyor. Parmaklarımızın ucunda bir tıklama ile tüm sesler (harfler) dikte çalışması örneklerine ulaşmak mümkün. Bende bu sayfada sizin için bir kaç tane örnek 1.sınıf okuma yazma etkinliklerinde kullanabileceğiniz çalışma yaprakları paylaşacağım. Dikte metinleri örneklerini  bilgisayarınıza indirebilir, yazıcıdan çıktı alabilir ve tatil döneminde çocuklarınızla çalışabilirsiniz.

En etkili öğrenme metodu Montessori eğitimini sizin için yazdık. Evde ve okulda montessori metodu nasıl uygulanır?

Bu yazımızda dilimizin döndüğünce dikte nedir, dikte çalışması nasıl yapılır açıklamaya çalıştık. Resimli dikte çalışması örnekleri ile 1.sınıf velilerine yardımcı olmaya çalıştık. Eğer yazımızı beğendiyseniz bize destek olmak için sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilir, surupnet‘i takip etmek için sosyal medya hesaplarımıza abone olabilir, kafanıza takılan her şeyi sayfanın altındaki yorum bölümünden uzmanlarımıza sorabilirsiniz. 

 

 

 

 

[Toplam:6    Ortalama:3.2/5]
Tarih:İlk okuma ve yazma

Tek Yorum

  1. Meral Meral

    Teşekkürler. Çok güzel anlatmissiniz dikte çalışmasını. Şimdi kızımla evde çalışıyoruz.

Bir cevap yazın