İçeriğe geç

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir?

Bu yazımızda Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir, DEHB, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi, dikkat eksikliği nedenleri ve bu sorunu olan çocuğa nasıl davranılmalı onun üzerinde duracağız.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir?

Temel psikolojinin ilgi alanına giren bu rahatsızlık, toplumda sadece gözlemlenerek varlığı tespit edilebilen bir durum gibi görünebilmektedir. Peki, tespiti ve etkileri oldukça basite indirgenen dikkat eksikliği ve hiperaktivite nedir?

Dikkat eksikliği, çocukluk döneminde oluşan ve kendini gösteren bir psikolojik davranış bozukluğudur. Ebeveynlerin, çocukların yeteneklerini göz ardı ederek ve kendi istekleri doğrultusunda bir birey yetiştirme arzusuyla yaptığı yönlendirmeler, bu hastalığın oluşmasında başlıca etkendir. Bu durum, çocuğun keyif almadığı işlerden nefret edecek derecede uzaklaşmasına, keyif alarak yaptığı işlere ise takıntı derecesinde çok özen ve alaka göstermesine sebep olur. Bu durum yanlış alışkanlıklar edinmesinin önünü açtığı gibi, bazı davranışlara uzak kalması, kendisinde özgüven eksikliğine yol açabilir.

dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu testi
dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu testi

Yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

Dikkat eksikliği ortalama 6-7 yaşlarında ortaya çıkmaya başlar. Büyük bir çoğunluğu ilerleyen dönemde iyileşme gösterse de ileri yaşlarda da devam eden vakalar vardır. Bugün pek çok insan  yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile mücadele etmektedir.
Dikkat eksikliğinin önüne geçilmesini sağlayan en temel faktör alternatifleri azaltmak ve birden fazla unsura maruz bırakmamaktır. Yemek yerken oyun oynamak ya da birçok çeşit oyuncağını aynı anda sunmak, ilerleyen dönemlerde çocuğun bu tür bir rahatsızlığının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Doğru olanı, her şeyi sıraya koymak ve zamanı ona ayırarak geçirmektir.

Dikkat eksikliği nedenleri

Gelişen çağın koşulları ve ilerleyen teknoloji yeni etkilerin çıkmasına sebep olmaktadır. Örneğin, tablet ya da televizyonda görülen akan yazılar, bu yazıları okumaya alışan çocukların kitap gibi durağan yazı içeren kaynakları okumasını güçleştirmektedir. Her ne kadar çocuklarda dikkat eksikliği nedenleri kesin bir sebebe bağlanmasa da pek çok etken buna sebep olabiliyor. Bunların başında doğumdan getirdikleri genetik faktörler, beslenme ve gıdalar, çocuğun yetiştiği çevre, herhangi bir durumda alınmış beyin hasarı DEHB nedenleri arasında sayılmaktadır.

dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuğa nasıl davranmalı
dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuğa nasıl davranmalı

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi

Dikkat eksikliği kalıtsal bir hastalıktır. Yani genetik olarak ileriki soylara aktarılabilir. Bu da dikkat eksikliğinin psikolojik yönünün yanında biyolojik yönünün de varlığının bir kanıtıdır. Bunun sebebi, beynin sol kısmında (lob) bulunan bir takım bozuklukların odaklanma sorununa yol açtığı düşüncesidir. Bu bozukluklar üzerinden sorunu çözmeye çalışan ilaç tedavi yöntemlerinde başarı sağlanmıştır. İlerleyen yaşlarda ise ilaç tedavisinin yanında psikolojik tedavi de gerekmektedir. Dikkatini toplayamayan öğrenciler yaptıkları tüm işlerde başarısız oldukları için, ilaç yardımıyla dikkatlerini toplasalar dahi mutlak suretle başarısız olacakları hissi yaşantılarını olumsuz etkileyecektir.

dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi
dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinin ilerleyen yaşlara kadar çözülememiş olması, sosyal bir birey olan kişinin yaşantısını olumsuz yönde etkiler. Genel itibariyle odaklanma zorluğu çeken bu kişiler, asıl başlaması gereken işe bir türlü giriş yapamazlar. Örneğin yazmaktan hoşlanmayan bir birey, yazı yazmasını gerektiren bir durum olduğunda, aylardır sorunlu olan dolabı tamir etmeye girişebilir. Ya da yazı sayfasını kapatıp, kendisini bilgisayarda film izliyorken bulabilir. Bu tür odak sorunları, kişinin kendisine olan güvenini azaltır ve kişi tembel bir kişi olduğu hissine kapılır. Bu durum strese, hatta öfke nöbetlerine bile dönüşebilir. DEHB tedavisi ne kadar sürer sorusunun cevabı ise hastalığın durumuna ve tedavi şekline göre değişkenlik göstermektedir.
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile sık sık karıştırılan bir hastalıktır. Bu iki ayrı rahatsızlık çoğunlukla birlikte varlık göstermesine rağmen, bir kişide yalnızca dikkat eksikliği ya da hiperaktivite görülmesi muhtemeldir.

Dikkat eksikliği nasıl giderilir?

Dikkat eksikliği giderme konusunda ilaçlı ve ilaçsız yöntemler uygulanmaktadır. İlaçsız dikkat eksikliği tedavisi ve bitkisel yöntemler adlı yazımızda dikkat eksikliği ilaçsız nasıl giderilir sorusunun cevabını vermiştik. DEHB ile ilgili aşırı ilerlemiş vakalarda ise ilaçlı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar sadece uzman tıp doktoru tarafından yazılmakta, hastanın ilaç kullanımına engel bir durumu olup olmadığı araştırılmakta, hekimin önerdiği dozda ve ders saatleriyle uyumlu olacak şekilde kullanılmaktadır.

Dikkat eksikliği tedavisinde ilaç kullanımı bazı yan etkilere sebebiyet vermektedir. Bunlardan bazıları; karın veya baş ağrısı, uyku ve iştahta farkedilir derecede azalma, veya bazı hastalarda tik ve benzeri kas hareketlerinin artması olarak görülebilir.

DEHB tedavisi ilaçları hakkında isim vermekten ısrarla kaçınıyoruz. Eğer böyle bir rahatsızlıktan şüpheleniyorsanız lütfen uzman bir hekime başvurun.

Hiperaktivite sabırsızlık, telaş, karşının söz ve davranışlarını beklememe ve bunlara bağlı odaklanma sorunu olarak nitelendirilir. Şayet bu sabırsızlık dikkat gerektiren bir iş içinde oluşuyorsa, bu durum kişiye ve söz konusu işe zarar verir. Kişinin bu tür odaklanma sorunlarını yaşaması sadece sabırsızlık ve telaştan kaynaklı değildir. Kişinin aşırı sakin, yavaş ve içine kapanık olması da bu tür etkilere sebebiyet verir. Bu durum hipoaktivite olarak adlandırılır. Hiperaktivite ya da hipoaktivite sorunu yaşayan bireyler sosyal alanda büyük zorluklarla karşı karşıya kalırlar. Bir gruba aidiyet gösterememe, iş yaşamında başarısız olma ve evliliklerin sonlanması bunlardan sadece birkaçıdır.
Yaşanan dikkat eksikliği ve hiperaktivite vakalarının büyük bir çoğunluğunu erkekler oluşturmaktadır. Bu rahatsızlıkların en az birine sahip kişilerin %80’lik kısmı erkeklerdir. Erkek çocukların ataerkil yetiştirilmesi ve buna bağlı olarak da başarısız olmaktan korkma duygusu bu duruma sebep olarak gösterilebilir.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu kitap ve akademik yayınlar

Rahatsızlıkla mücadele yaklaşımları için pek çok kitap ve akademik yayın bulunabilmektedir. Dikkat eksikliği kitaplarına kitap yurdu üzerinden göz atabilirsiniz. Bizimde bu çalışmayı hazırlarken yararlandığımız bazı akademik pdf yayınlar ise;

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Tecrübeleriniz ve sorularınız var ise yorum bölümümüzden yazabilir uzmanlarımızdan konu ile ilgili detaylı cevap alabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tarih:İlk okuma ve yazma

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın