İçeriğe geç

Çocuklarda dikkat eksikliği (dağınıklığı) etkinlikleri – egzersizleri

Çocuklarda dikkat eksikliği 3 le 5 yaşları arasında başlar. Bu tür eksikliklerin fark edilmesi durumunda telaşa kapılmak yanlıştır. Zira bu sorunu çok ciddi seviyelere ulaşmadan çözmek mümkündür. Bunun için öncelikler çocuğun bazı alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Beslenme alışkanlığı, uyku düzeni ve sosyal olma şekli, dikkat eksikliğini etkileyen faktörler arasındadır. Aktif sosyal yaşam, düzenli uyku ve dengeli beslenme, dikkat eksikliği ile mücadelede atılacak ilk adımdır.

dikkat eksikliği etkinlikleri
dikkat eksikliği etkinlikleri

Ancak en etkin korunma ve tedavi şekli dikkat egzersizleridir. Bu egzersizler 7 yaş altı çocuklar için uygunluk göstermektedir. Sosyal faaliyetlerin oyunla renklendirilmesi, puzzle ve el becerileri oyunları yapmak, bir nesneye bakarak onun resmini çizmeye çalışmak, resimler arasındaki farkların tespit edilmeye çalışılması, ona hikayeler anlatmak ve aynı hikayeyi tekrar tekrar ona anlatmak, ona kitap okumak vs gibi egzersizler çocukların dikkat eksikliğinin giderilmesinde yardımcı olacaktır.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir?

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite etkinlikleri nasıl yapılır?

Şayet çocuk 7 yaşından büyükse bu egzersizlere eklentiler yapılabilir. En etkili olanı da kelime merdiveni oyunu ve buna benzer oyunlardır. Kelime merdiveni oyunu önce bir kelime verilip sonrasındaysa sıra ile kelimelerin arttırılması ilkesine dayanır. Kırmızı. Kırmızı sarı. Kırmızı sarı yeşil. Kırmızı sarı yeşil mavi…. gibi zincir oluşturarak derece iyice zorlaştırılır.

Bir diğer etkili egzersiz de renkli kağıt oyunudur. Farklı renkte kağıtlar dizilir ve arasından bir kâğıdın yeri ile oynanır. Oyunda hangi rengin yerinin değiştiği, çıkartıldığı veya eklendiği sorulur. Bu oyunların tamamı, konsantrasyon, dikkat ve algılamada gelişme sağlama amacı güder.

İlaçsız dikkat eksikliği tedavisi ve bitkisel yöntemler

 

Dikkat eksikliği, çocukluk döneminden itibaren kendini gösteren bir psikolojik davranış bozukluğudur. Ebeveynlerin, çocukların yeteneklerini göz ardı ederek ve kendi istekleri doğrultusunda bir birey yetiştirme arzusuyla yaptığı yönlendirmeler, bu hastalığın oluşmasında başlıca etkendir. Şayet çocuk dikkat eksikliği dışında kontrolsüz hareketlilik halindeyse, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu söz konusudur. Bu durum, çocuğun keyif almadığı işlerden nefret edecek derecede uzaklaşmasına, keyif alarak yaptığı işlere ise takıntı derecesinde çok özen ve alaka göstermesine sebep olur.

Dikkat eksikliği ortalama 6-7 yaşlarında ortaya çıkmaya başlar. Büyük bir çoğunluğu ilerleyen dönemde iyileşme gösterse de ileri yaşlarda da devam eden vakalar vardır.

Dehb testi nasıl yapılır?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) kesin tanı gerekten bir psikolojik hastalıktır. Bunun içinde iki farklı test uygulanmaktadır. 6 yaşından 10 yaşına kadar olan çocuklara uygulanan test DEHB testi olarak adlandırılır. Bazı kurumlarda 15 sorulu ya da 22 sorulu olarak farklılık gösterse de en yaygın haliyle 18 sorulu DEHB testi uygulanır. Bu sorular geçmiş 6 aylık süreçte meydana gelen olayları kapsamaktadır.

Sorular genel itibariyle bir işin başarılı bir şekilde bitirilip bitirilemediği, unutkanlık, yerinde çok fazla kalamama ve konsantrasyon sorunu yaşanıp yaşanmadığına ilişkin konulardan oluşur. Verilen cevaplara 1 ile 5 arasında değerler verilir ve cevapların sayı değerleri toplanarak, sonuca göre teşhis koyulur.

İkinci test ise ağırlıklı olarak dikkat ölçen Burdon testidir. Burdon testi süreye bağlı verilen komutları doğru ve eksiksiz yerine getirme sistemine dayanır. Her soru dizini kendi içinde eşit zorluklar içermektedir. Şayet alınan cevaplarda yanlış sayısı artıyorsa, dikkat eksikliği, başta fazla cevap veriliyor ve sonradan bu sayı azalıyorsa, adaptasyonda zorlanma olduğu kabul edilmektedir.

[Toplam:8    Ortalama:2.6/5]
Tarih:İlk okuma ve yazma

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın