İçeriğe geç

7 adımda çocuğun ders çalışması nasıl sağlanır?

Bu yazımızda çocuğun ders çalışması nasıl sağlanır biraz ondan bahsedelim. Pek çok anne babanın ortak sorunu çocuğa ödev yaptıramamak.

Çocukların kendi içlerinden gelerek yapmak istemediği şeyleri onlara yaptırmak bazen bir işkenceye dönüşebiliyor. Zamanı geldiğinde uyumak, beğenmediği bir sebze yemeğini yemek yada ödevlerini yapmak. Onları bu konuda ne kadar teşvik etmeye çalışsak da bazen kuru telkinler onları heyecanlandırmaya yetmiyor. Bazı çocuklar ödevlerini yapıp sınıf ortamında önde olmaktan zevk alırken bir çoğu için bu tam bir kabus halini alıyor. Mail postamıza gelen pek çok  soruyu çocuğa ders çalışmayı sevdirmek, çocuğa ödev yaptırmak içerikli sorular oluşturuyor.

çocuğa ödev nasıl sevdirilir
çocuğa ödev nasıl sevdirilir

Çocuğuma ödev yapmayı nasıl sevdirebilirim?

Özellikle ilkokul grubu velilerin sıklıkla telaffüz ettiği soru bu; çocuğa ödevi nasıl sevdirebilirim?

Bu konuda siz değerli velilerimiz için yedi (7) yaratıcı yol haritası hazırladık. Ne dersiniz denemeye değmez mi?

çocuğa ders çalışmayı sevdirmek
çocuğa ders çalışmayı sevdirmek

 

 

Çocuğunuz dikkatini toplamakta sıkıntı mı yaşıyor? Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir? adlı yazımıza alalım sizi.

Ödev yaptırma teknikleri

Renkli bir çalışma ortamı oluşturun.

Nasıl ki iş hayatında motive olmak için çalışma masalarımıza ailemiz fotoğrafları ve/veya bizim için değerli eşyalar koyuyorsak aynı şey onlar içinde geçerli. Ona renkli ve ilham verici bir çalışma ortamı hazırlayın. Renkli bir kaç kalem, kokulu bir silgi, ileride olmak istediği mesleğe yönelik bir fotoğraf yada ilgi duyduğu spor. Seçim size kalmış. Sıradan bayağı bir çalışma ortamından onları uzaklaştırın.

Onlara bir ödül verin.

Her ne kadar ödev için ödül eleştirilse de onları motive etmesi açısından iyi olabilir. Her seferde olmasa bile motive etmeye ihtiyacınız olduğu an ödülü kullanın. Davranışlarınızda tutarlı olun. Çocuğa vereceğiniz ödül maddi bir ödülden ziyade beraber yapmaktan zevk aldığınız bir aktivite olabilir.

Onu takdir edin.

Ödül her zaman bir çikolata bir hediye veya somut bir şey olmak zorunda değil. Ödevini bitiren çocuğunuzu karşınıza alın ve onu bu hareketinden dolayı takdir edin. Ödev yapma alışkanlığının ona ne gibi faydaları olacağını hatırlatın. Hangi birimiz takdir edilmekten hoşlanmaz ki?

Ödev düzeni ve kontrolü yapın.

Pek çok ebeveyn çocuğun okuldan gelir gelmez ödevini yapmasını beklemektedir. Bu son derece yanlış ve bir o kadar da çocuğu ödev ve okuldan soğutan bir harekettir. Her gün okuldan geldiği zaman ödevi olup olmadığını sorun, bu ödevin onun ne kadar zamanını alacağını ve ne zaman başlamak istediğini öğrenin.

Zamanı onlar seçsin.

Bir üstte bahsettiğimiz gibi bırakın ödevi yapacağı zamanı onlar seçsin. Akşam yemeğinden önce veya sonra, veya uyku zamanından 1 saat önce. Onlara bu konuda özgür davranın. Fakat bunu yaparken de mutlaka ödevlerin yapılıp yapılmadığını kontrol edin.

Ödev için teknolojiyi kullanmalarını isteyin.

Ödevlerinde teknolojiyi kullanmalarını isteyin. Tableti sadece oyun için değil, yaptığı ödevlerin daha doğru olabilmesi için nasıl kullanacağını ona gösterin. Unutmayın internette çocuklarımız için pek çok yararlı etkinlik ve uygulama da bulunabilmekte.

Ödev’in bir sorumluluğu olduğunu hatırlatın.

Ödev yapmak bir sorumluluktur. Ve her sorumluluk gibi onunda getirileri ve yapılmadığı zaman götürüleri olacaktır. Onunla bu konuda konuşun ve mutlaka yatmadan önce çantasını hazırlarken ödevlerini kontrol edin. Yapılmayan ödevlerin sorumluluğunu üstleneceğini bunun kendisine ve okul hayatına zararlarını açıklayın.

Çocuğunuz okuduğunu anlamakta güçlük çekiyor; yazıları ters veya yanlış mı okuyor? Disleksi nedir? yazımızda özgül öğrenme güçlüğünü yazdık.

Bu konuda danışan her veliye aynı şeyleri söylemesek de; bazı alışkanlıkların oturması davranışa dönüşmesi biraz zaman alabiliyor. Özellikle ilkokul grubu çocukların ödev ve ders çalışma alışkanlığı kazanması biraz zaman ve sabır isteyen bir durum olduğundan lütfen çocuğunuz için sabırlı olun. Bıkmayın, yılmayın! Sizinde aklınıza takılan soru ve sorunlar için soru formumuzu kullanabilir, uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

 

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:İlk okuma ve yazma

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın