İçeriğe geç

5N1K soruları; örnekleri etkinlikleri ve cevapları ile 5n1k kuralı nedir?

Bir habercilik terimi olan 5N1K kuralı ilkokul düzeyindeki tüm sınıflarda kullanılmakta ve okuma anlama etkinliklerinin adeta anahtarı olmaktadır. Bu yazımızda 5n1k örnekleri üzerinden soruları ve cevapları inceleyeceğiz.

5n1k örnekleri
5n1k örnekleri

5n1k soruları ve cevapları

5n1k; bir gazetecilik terimi olarak ortaya çıkmış olup, açılımı Ne, Nerede, Ne zaman, Neden, Nasıl ve Kim sorularından oluşmaktadır . Öğrenci kendisine verilen metni okuyup, metin çözümlemesi yaparken bu 6 soruya cevap vererek metni anladığını ve zihninde canlandırdığını gösterir. Genel olarak bir gazetecilik terimi olan  5n1k okullarda metin çözümlemelerinde ve okunan metnin anlaşılıp anlaşılmadığını değerlendirmede kullanılır. Genel olarak metinde anlatılan olayın çözümlemesinde kullanılsa da 5N1K olarak formulize edilmiş cevapların hikayeleştirilmesinde kullanılabilir.

Eğitimde yöntem ve değerlendirme esnasında kullanılan 5n1k kuralı; daha çok okuma ve okuduğunu anlamlandırma çalışmaları olarak karşımıza çıkar. Okunan metindeki 5n1k soruları‘na cevap veren öğrenci metni ne kadar anladığını bu yolla ifade eder.

Çocuğunuz okuduğunu anlamakta zorlanıyor mu? Disleksi nedir? yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

5n1k hikaye örnekleri

Eğitimde kullanılan 5N1K örneklerini daha iyi analiz etmek için örnek bir hikaye oluşturmak gerekir.

Ceren’in Kolyesi

Ceren dün pazardan renk renk boncuklar aldı. Boncuklarla renkli bir kolye yapmak istemişti. Boncukları renklerine bakarak ayırdı. Önce turuncu boncukları ayırdı. Sonra yeşil boncukları aldı. Boncukları plastik bir ipe taktı. Böylece Ceren’in rengarenk bir kolyesi oldu.

5N1K hikaye örnekleri ilkokul düzeyinde genelde bu şekilde somutlaştırılarak verilir. Bu hikayeyi çözümlemek için kullanılacak 5n1k tekniğinde sorular şu şekilde listelenir.

  • Renk renk boncukları alan kim?
  • Ceren ne aldı?
  • Ceren boncukları nereden aldı?
  • Ceren boncukları ne zaman aldı?
  • Ceren boncukları neden aldı?
  • Ceren kolyeyi nasıl yaptı?

Oluşturduğumuz hikayede öğrencinin sorulan sorulara cevap vermesini bekleriz. Verdiği cevaplar doğrultusunda metnin ne kadar anlaşıldığını anlayabiliriz. 5n1k örnekleri hazırlanırken soruların metnin 5n1k sorularının tamamına cevap vermesi gerekmez. Bir veya bir kaç soru ile metnin analizi yapılabilir.

5n1k soruları ve cevapları
5n1k soruları ve cevapları

5n1k nasıl yapılır?

Çalışma materyalleri hazırlanırken örnek hikaye üzerinden oluşturulan 5n1k soruları‘na cevaplaması için çocuklara verilir. Sorulardan tamamı seçilebileceği gibi bir kaç tanesi de seçilip cevaplaması istenir. Değerlendirme yaparken çocuğun sorulara verdiği 5n1k cevaplarının metinle örtüşüp örtüşmediğine bakılır.

5N1K soruları ve cevaplarında aranması gereken kriterler şunlardır;

Ne soru bize konuyu, ne zaman sorusu olayın zamanını, nerede sorusu ile hikayenin nerede geçtiğini, nasıl sorusu ile olayın gerçekleşme sürecini ve neden/niçin sorusu ile de amacını ortaya çıkartır. Kim sorusunun cevabı ise hikayenin kahramanını belirlememize yardım eder.

 

 

[Toplam:10    Ortalama:3.7/5]
Tarih:İlk okuma ve yazma

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın