İçeriğe geç

Tüp bebek nedir? 10 madde tedavisi oluşumu ve aşamaları

Tüp bebek nedir ve nasıl yapılır?

Tıp bilimindeki tüp bebek tedavisi gibi büyük adımlar çiftlere hayal ettikleri çocukları vermektedir. Tüp Bebeğin oluşumu ve tedavi aşamaları hakkında bugün internet üzerinden pek çok soruya cevap bulmak mümkün. Bu içeriğimizde; tüp bebek nedir, nasıl yapılır, tedavi aşamaları nelerdir, tüp bebeğin oluşumu, maliyeti ve tüp bebek merkezlerinin fiyatları hakkında bilgiler sunacağız.

Hamile kalmaya çalışırken, dünyada başka hiçbir şeyin önemi yokmuş gibi hissedilir. Çok fazla umut ve beklenti ile dolu olursunuz ama aynı zamanda doğal yollarla hamile kalmanızın imkansız olmasından endişe duyarsınız. Birçok insan için bu en derin endişe gerçeğe dönüşüyor.

tüp bebekte tedavi aşamaları ve fiyatları
tüp bebekte tedavi aşamaları ve fiyatları

Tüp bebek nasıl yapılıyor? Oluşum süreci

New Hope Doğum Merkezi’nin kurucusu Dr. John Zhang, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde bile 1 milyondan fazla bebek meydana getiren bu sürecin daha iyi anlaşılması için bazı bilgiler verdi. Tedavi, karmaşık bir süreç olabileceğinden dolayı, gelecekteki hastaların seçenekleriyle ilgili daha fazla şey öğrenmelerine yardımcı olacak bazı gerçekler aşağıdaki gibidir.

Hamilelikte cinsel ilişki nasıl olmalıdır?

Tüp bebek süreci ne zaman başlamalı?

Bebek sahibi olmayı kesin hale getirmek için bile olsa tüp bebek ilk seçeneğiniz olmamalıdır. Dr. Zhang, “Tipik olarak, 35 yaşın altındaysa altı ay veya bir yaşın üzerinde bir yıl için gebe kalmak için seks yapmayı denemenizi tavsiye ediyoruz” diye açıklıyor. “Eğer başarısız olurlarsa, bir doğum uzmanına görünmeyi düşünmeliler. Biz her zaman doğum sorunlarının altında yatan nedeni tespit etmek ve tanımlamak için, kapsamlı bir değerlendirme ve konsültasyon ile işe başlarız.

Tüp bebek tedavisine ne zaman başlanır?

Bulduğumuz şeye bağlı olarak, belki de rahim içi tohumlama (IUI veya suni tohumlama) veya zamanlanmış cinsel ilişki bir sonraki adımlar olabilir. Bazen bir çift yanlış zamanlarda seks yapıyor. Bazen sadece küçük bir ilaç ve uygun zamanlama yeterli olacaktır. Tedavinin seçilecek tek yol olduğuna karar verildikten sonra hastalar ile ilgili süreç başlar.

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılıyor?

Tüp bebek terimi çok yaygın hale geldi, ancak tüp bebeğin tam olarak ne olduğundan bahsetmek gerekir. “Tüp bebek yumurtaların yumurtalıklardan çıkarılması, bir laboratuvarda sperm ile dölleme ve sonra ortaya çıkan embriyoyu rahme geri aktarma işlemidir.” Tüp bebek tedavisi sırasında doğal olarak oluşan üreme döngüsünü simüle edilir. Tipik olarak bu işlem, yumurtaların daha fazla yumurta üretmesi için uyarılması ile başlar. Hastaya, yumurtalıktaki folikülleri (yumurta hücresi içeren kesecikleri) birden fazla yumurta üretmeye teşvik edecek hormon ilacı verilebilir.

Doğum sonrası depresyonu nedir? Nasıl atlatılır?

Tedavi aşamaları kaç gün sürer?

Doğru yumurtayı bulmak için mükemmel bir fırsat bulma umuduyla hastalara özen gösterilir. Hasta yumurta üretim seviyesini belirlemek için düzenli olarak izlenecektir. İdeal zamanda, yumurtalığa ‘yumurtaları serbest bırak’ sinyali veren bir tetikleyici verilir. Daha sonra hastadan yumurta alımı yapılır. Yumurta alımı tipik olarak özel bir pompaya bağlı bir şırınga ile yapılır ve ultrason ile izlenir.

Tüp bebek ilaçları ve iğneleri nelerdir?

Tüp bebeğin en bilinen yönlerinden biri, hastaların idare etmesi gereken sayısız iğnelerdir. Hastanın kendi kendine enjekte edeceği folikül uyarıcı hormon (FSH) içeren hormon iğneleri, folikülleri tek seferde yumurta üretmeye teşvik etmeye yarar. Yumurtalar geliştikçe yumurtalık doğal olarak onları dışarı atmak isteyecektir. Bu nedenle, yumurtaların yumurtalıktan erken çıkmasını önlemek için antagonistik (bloke edici) aktiviteye sahip bir ‘gonadotropin salgılatıcı hormonun başka bir enjeksiyonu uygulanabilir. Doktorunuz yumurtaların yeterince olgunlaştığını düşündüğü zaman, yumurtlamayı başlatmak için tetikleyici iğneler olarak bilinen diğer enjeksiyonları uygular. Genel olarak hastalar günün sonunda bir iğne yastığı gibi hissederler.

Tüp bebek tedavisi kaç gün sürüyor?

Şaşırtıcı bir şekilde, suni döllenme oldukça hızlı çalışabilir. Bazı çiftler bir ila üç döngüde başarılı sonuç alabilirler. Yani mini-tüp bebek tedavisini kullanmak ya da başka bir daha nazik protokolü kullanmak üç ay sürebilir çünkü tipik bir tüp bebek döngüsü, bir kadının adet döngüsüne denk gelir. Ancak, geleneksel yaklaşımlardaki tüm enjeksiyonlarla, yumurtalıkların bir ay boyunca dinlenmesine izin vermeniz gerekir. Bu yüzden süreç üç ila altı ay gibi olabilir.

Tüp bebek kimlere yapılır?

Tüp bebek süreci ispatlanmış olsa da herkes için bir tedavi yöntemi değildir. “Tüm diğer yöntemleri denediği halde doğal yoldan hamile kalamayan kadınlar içindir. Menopoz olan ancak kendi yumurtalarını kullanmak isteyen, sağlıksız veya fiziksel sağlıkları zayıf olan ve aşırı stres veya başka komplikasyonlara neden olabilecek duygusal veya zihinsel sorunları olan hastalar tedavi için ideal olmayan adaylardır.

Tüp bebek fiyatları 2018 – tedavi ve ilaç ücretleri

Bir tüp bebek döngüsü 10.000 ila 15.000 TL arasındadır, ancak hastaların daha az pahalı olduğunu düşünmek isteyebilecekleri başka seçenekler de vardır. Ayrıca sağlık sigortanızın masrafları karşılayabileceğini de belirtmek gerekir.

Tüp bebek devlet desteği 2018

Belli bir bütçedeki hastaların hem fiyat olarak uygun gördükleri olan hem de güvendikleri bir doktoru seçmeleri doğru ve akıllıca bir davranış olacaktır. İnternetten yapılan araştırmalar yanıltıcı olabilir. Birçok doğurganlık merkezi, bir hastanın tedavinin başından sonuna kadar olan süreçte bilemeyeceği birçok ücreti gizli tutuyor. Her zaman faturalandırma departmanı ile, yalnızca hazırlanacak olan tüm potansiyel ücretleri öğrenmeye çalışın. Tüp bebek tedavisi için devlet desteği almanız mümkün. Şartları ve nasıl alınacağını şurada yazdık!

Hamilelik sürecinde bir doğum koçuna mı ihtiyacınız var? Doğum koçu nedir fiyatları nelerdir bu içeriğimizde bahsetmiştik.

 

Kısırlık utanılacak bir şey değildir.

İnfertilite (kısırlık) tedavileri yapılırken, hastalar pozitif olmalıdır. Bu alanda her geçen gün ilerlemeler var, bu yüzden umarım kolayca pes etmeyin! İstikrar, güven, stresi azaltma ve sağlıklı olma başarılı bir tüp bebek tedavisi için ve daha da önemlisi başarılı bir yaşam için gereklidir. Utanmayın ya da çekinmeyin, çünkü infertilite düşündüğünüzden daha yaygındır.

Hamilelik sürecinde yapılacak olan tüm testlerin detaylı incelemesini yazdık!

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Tarih:Hafta Hafta Gebelik; Hamilelik Haftaları

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın