İçeriğe geç

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? 5 adımda gebelik!

Sağlıklı bir bebek için hamileliğin tüm evrelerine hâkim olmak ve süreci bilinçli şekilde geçirmek çok önemlidir. Meydana gelen hamilelik belirtileri başlangıcından doğuma kadar geçecek olan süreyi önceden inceleyip bu konuda bilgi sahibi olmak ebeveyn olmanın ilk adımı denilebilir bu yüzden özellikle hamileliğin önemli kısımları ile ilgili temel olarak birkaç bilgi edinmekte fayda vardır.

Gebeliğin İlk Belirtileri Nelerdir? Ne zaman başlar?

Gebelik oluşumuyla ilgili ilk sinyali vücudumuz bize vermektedir. Eğer gebe olma ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsanız ilk önce vücudunuzu dinlemelisiniz. En genel anlamdaki sinyal regl dönemindeki gecikmeyle kendini gösterir. Her regl gecikmesi tabi ki hamilelik belirtisi olarak algılanmamalıdır ancak bu tarz bir durumda eczanelerde reçetesiz olarak satılan gebelik testi alabilir veya doktorunuza danışabilirsiniz. Vücutta oluşan ilk hamilelik belirtileri;

hamilelik belirtileri ne zaman başlar
hamilelik belirtileri nelerdir? ne zaman başlar
  • Regl döneminin atlaması
  • Sık şekilde idrara çıkma
  • Kabızlık
  • Göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet hissinin artması
  • Genelde sabah bulantısı denilen ancak günün herhangi bir saatinde gelebilmekte olan sık mide bulantıları
  • Sık sık acıkma, yemek yeme istediğinin artması
  • Artan uyuma isteği ve halsizlik hali
  • Meme ucunda ve çevresinde koyulaşma, damarların belirginleşmesi şeklinde sıralanabilir.

Hamilelikte cinsel ilişki nasıl olmalıdır? Tüm detayları burada!

Gebelik ilk belirtileri nelerdir?

Yukarıda belirtilen maddelerden biri veya birkaçı görülmekteyse kişinin gebe kalma ihtimali yüksektir bu yüzden en hızlı şekilde bir doktorla görüşülmesi önerilmektedir. Eğer gebelik belirtileri pozitif sonuç vermişse en sağlıklı yol haritasını doktorunuz verecektir.

Hamilelikte adet belirtileri nelerdir?

Hamilelik Belirtileri arasında gösterilecek ilk ve en önemli sinyal adet gecikmesidir. Stres, yorgunluk, hastalık vb. birçok sebep regl döneminin gecikmesine yol açabilmektedir ancak gerçekleşmesi gereken tarihten uzun bir süre sonrasında hala regl gerçekleşmemişse gebelik ihtimali göz önüne alınmalıdır.

Riskli gebelik nedir? Riskli gebeliklerde izlenmesi gereken yol haritalarını sizin için çıkardık!

Sık Sık İdrara Çıkmak Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi?

Sık idrara çıkma durumu birçok sebep ile olabilmektedir ancak burada dikkat edilmesi gereken konu idrarın rengidir. Eğer sık şekilde idrara çıkıyorsanız ve idrarınız koyu veya koyu sarı renkte ise vücudunuz hamilelik belirtileri gösteriyor olabilir. Bu durum hamilelik boyunca devam edebildiği gibi hamilelik döneminin ilk birkaç ayından sonra son bulabilir.

Göğüslerde Dikkat Çeken Değişiklikler

Göğüslerde meydana gelen aşırı hassasiyet veya büyüme olması durumu önemli hamilelik belirtileri arasında gösterilmektedir. Vücutta meydana gelen hormonsal değişiklikler sebebiyle meydana gelen bu durumda göğüs uçları koyulaşabilir.

Gebelikte yapılacak testler nelerdir? Tüm detayları ile burada!

Gebelikte Mide Bulantısı

Genellikle sabah bulantısı denmektedir ancak günün herhangi bir saatinde meydana gelebilir. Kimi kadınlar hamilelik sürecinde bulantı sorunu yaşamazken kimi kadınlar oldukça şikâyet etmektedir. Eğer böyle bir durum ile karşılaştıysanız vücudunuz hamilelik belirtileri gösteriyor olabilir.

Yemek Yeme İsteğinde Artma/Azalma

Hamile kadınların büyük bir çoğunluğunda “aşerme” görülmektedir. Genelde yemek yeme isteğinin artmasına sebep olmakla beraber iştah azalması olarak da kendini gösterebilir. Genellikle hamileliğin ilk 3 ayında görülmektedir.

Hamilesiniz ve bir doğum koçuna mı ihtiyacınız var? Doğum koçu nedir ne iş yapar hepsi burada!

Kanamalarda Oluşan Değişiklik Veya Artış

Erken dönemde görülmekte olan en belirgin gebelik belirtisidir. Halk arasında “üstüne görme” şeklinde adlandırılmakta olan bu durum âdet kanamasından farklı şekilde gerçekleşmektedir. det kanamasından farklı olarak ufak lekelenmeler şeklinde gerçekleşmektedir. Eğer hamilelik döneminin ilerleyen zamanlarında farklı kanamalar gerçekleşiyorsa derhal doktora başvurulması gerekmektedir.

Doğum sonrası depresyon hakkında bilginiz var mı? Doğum depresyonu nasıl geçer?

Akıntı Olması Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi?

Açık renkte ve kıvamlı bir akıntı oluşumu hamilelik belirtileri arasında en belirgin olanlardandır.
Kasık Bölgesinde Şişkinlik Ve Batma (Ağrı) Hissi Ne Anlama Gelmektedir?
Yumurta döllenerek rahim duvarına tutunur. Bu sebeple ağrı veya şişkinlik hissi oluşmaktadır. Erken hamilelik belirtilerinden biridir.

Prematüre bebek nedir? Hangi doğumlar prematüre kabul edilir? 

Hamile Miyim?

Eğer yukarıda anlatılan hamilelik belirtileri arasından birkaçını yaşıyorsanız büyük ihtimalle hamilesiniz demektir. Bu büyülü süreci sağlıklı geçirmek için şüphe duyduğunuz ilk andan itibaren en yakın zamanda bir uzmana danışmalı ve doktorunuzun gösterdiği yolu dikkatle uygulamalısınız.

Tam detaylı hamilelik arşivi! Bu içerik kaçmaz!

 

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]
Tarih:Hafta Hafta Gebelik; Hamilelik Haftaları

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın