İçeriğe geç

5 haftalık hamilelik – gebelikte 5. hafta belirtileri – görüntüleri

Gebeliğin 5. Haftası – Gebelikte 5. hafta belirtileri

Gebeliğin 5. haftası ilk trimester dönem içerisinde yer almaktadır. Hamilelikte 5. hafta ikinci ayın başlangıç haftasıdır. Peki anne adaylarını 5 haftalık gebelikte neler beklemektedir. Gelin birlikte inceleyelim.

5 haftalık hamilelik belirtileri
5 haftalık hamilelik belirtileri

5 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi Nasıldır?

 • Gebeliğin 5. haftası itibariyle bebeğinizin boyutu 1,25 mm olmuştur. Bebeğinizin boyutu hala küçüktür. Ancak merak etmeyin bebeğiniz büyük bir hızla büyüyecek.
 • Bu hafta yavaş yavaş bebeğinizin kalbi şekillenmeye başlamaktadır. Kalbi oluştuktan sonra bebeğinizin dolaşım sistemi çalışmaya başlayacaktır. Bebeğinizin oluşan kalbinin boyutu yaklaşık olarak bir haşhaş büyüklüğündedir ve kalp tüpleri adı verilen 2 kanaldan oluşmaktadır. Tam bir insan kalbi gibi çalışmasa da atmaya başladı.

Anne adaylarının en sık sorduğu sorulardan biri `5 haftalık gebelikte bebek görünür mü? ` sorusu olmaktadır. 5 haftalık gebelikte gebelik kesesinin görülmesi ancak vajinal yolla yapılan ultrasonla mümkündür. Ancak bu yolla da bebeğin kalp atışları duyulmaz. Bu durum normaldir ve bebeğin boyutunun görünmeyecek kadar küçüklüğü ile açıklanır.

Anne Adayı Bu Haftada Nasıl Değişimler Yaşar?

Anneler bu hafta da fiziksel olarak değişiklikler yaşamazlar. Etrafınızda ki kişiler siz demediğiniz sürece gebe olduğunuzu anlamazlar. Ancak artık bebeğinin varlığını hissetmeye başlayacağın bir döneme giriyorsun. Bu nedenle de biraz hazırlıklı olmalısın. 5. hafta itibari ile artık gebe olduğunu gün içerisinde hissetmeye başlayacaksın.

Peki hamileliğin 5. haftasında belirtiler nelerdir?

 • Gebeliğin ikinci ayında anne adayları genellikle kendilerini aşırı yorgun ve bitkin hissetmektedirler. Gün içerisinde sık sık mide bulantıları, tuvalete çıkma isteği ile karşı karşıya kalırlar.
 • Karınlarında kurtulamadıkları bir şişlik hissi mevcuttur.

Sağlıklı ve normal bir hamilelikte 5. hafta ile birlikte vücudunda değişimler olmaya başlayacaktır. Ancak bu durum senin moralini bozmamalıdır.

İşte sizi bu haftada bekleyen değişimler:

 • Sık idrara çıkma isteği: Gebelik döneminin başlarında idrara çıkma isteği daha yoğun olmakla birlikte tüm gebelik boyunca devam edecektir. Özellikle doğuma yaklaştığınız süreçte idrar torbasına basınç yapacağı için anne adaylarını zorlayacaktır.
 • Çabuk yorulma ve halsizlik: Bu problem tüm gebelik boyunca annelerin yaşadığı en temel sorunlardan biridir. Bunun önüne geçebilmek için doktorunuzun verdiği vitaminleri düzenli olarak kullanmaya özen göstermelisiniz ve gün içerisinde yeteri kadar dinlenmelisiniz. Ayrıca şekerli ve kafeinli besinlerde bu durumu tetiklemektedir.
 • Göğüslerde Değişim: Meme ucunuzun rengi daha koyu olacaktır ve etrafındaki bezeler artacaktır. Ayrıca göğsünüzde ve göğüs ucunuzda ağrı olacaktır.

Gebeliğin 5. Haftasında Akıntı ve Kanama Neden Olur?

Gebelik esnasında vajina duvarı aşırı derecede genişlediği için birçok kadın beyaz akıntı (lökore) sulu, beyaz, kokusuz veya hafif kokulu akıntı yaşar. Yaşadığınız bu akıntılar gebelik süreci boyunca şiddetlenebilir veya artabilir. Bu akıntıda genellikle asit oranı yüksektir ve bakterileri önlediği düşünülür. Bu süreçte vajinaya duş tutmak, rahat pantolonlar giymek, pamuklu iç çamaşırı kullanmak yararlı olacaktır.

Daha öncede belirttiğimiz gibi gebeliğin ilk 12 haftası boyunca kanamalar veya lekelenmeler yaşaman normaldir. Ancak kanamalar şiddeti, frekansı ve süresine göre farklı anlamları işaret edecektir. Bunun için takibini iyi yapmalı ve doktorunu doğru bilgilendirmelisin. 5 haftalık gebelikte olduğun için ilk trimester dönemde kanama düşük habercisi de olabileceğinden doktora gitmende fayda vardır. Ancak unutma her kanama düşük habercisi değildir.

5 Haftalık Gebelikte Mide Bulantısı

Bulantı, kusma olsun ya da olmasın gebeliğin erken belirtileri arasında yer almaktadır. Kadınların %75’i genellikle sabah bulantısı olarak adlandırılan mide bulantısından muzdarip olmaktadır. Gebelikte 5. haftada da bu problem devam etmektedir. Sabah bulantısı olarak adlandırılmış olsa da gebelikte mide bulantısı günün her saatinde yaşanabilir. Bu bulantılar 13 – 14 hafta sonrasında hafifler.

Gebelikte 5. Hafta Nasıl Beslenmeliyim?

Gebelikte 5. haftada beslenme düzeni genel olarak sık yaşanılan mide bulantılarını bastırmak şeklinde düzenlenebilir. Özellikle bu süreçte kafein veya şeker içeren besin maddelerinden uzak durulması gereklidir. Hamilelik sürecinde doğru ve sağlıklı beslenmen hem bebeğinin sağlıklı gelişimine yardımcı olacak hem de gereksiz kilo almanın önüne geçecektir.

İşte 5. haftada yemen gereken besinler:

 • Kolay sindirilebilir, yağ oranı düşük ve karbonhidratça zengin besinler tüketmeye özen göstermelisin.
 • Mide asidinin emilmesine yardımcı olacağı için sabahları kalkmadan birkaç kraker veya kızarmış ekmek yemelisin.
 • Limonata ve karpuz mide bulantısının önlenmesinde sana en iyi yardımcı olacak besinlerdir.
 • Bol bol sıvı tüketmeye özen göstermelisin.
 • Öğün aralarını biraz daha kısaltıp 3 öğün yerine daha sık ve daha az yemeye başlamalısın. Çünkü boş mide ve çok dolu midede bulantı hissi artar.
 • Baharatlı ve yağlı yiyecekler mideni bulandıracağı için uzak durmalısın.
 • Hamilelik sürecinde kullandığın vitaminler bulantını arttırıyorsa geceleri yatmadan önce almaya özen göstermelisin.
 • Yatmadan önce protein ağırlıklı bir öğünle kan şekerinin dengelenmesini sağlayabilirsin.

5 Haftalık Gebelikte Nelere Dikkat Etmelisin?

Bebeğe enfeksiyon annesi aracılığı ile bulaşacağı için bu süreçte virüs veya bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlar bebeğe zarar verecektir. Kendinizi korumak için doğal bağışıklığını güçlendirmeli ve aşı yaptırmalısın.

Doğal bağışıklığını güçlendirmek için ilk olarak beslenme düzenine dikkat etmen gereklidir. Yetersiz beslenme bebeğe zarar verecektir. Doktorunuzun da tavsiyeleri doğrultusunda folik asit içeren besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Bebeğinize hayatında vereceğiniz ilk ve en güzel hediye hamilelik döneminde yeterli ve sağlıklı beslenmektir.

Radyasyonun gelişmekte olan bebeğinize zarar vereceğini unutmamalısınız. Röntgende kullanılan radyasyon düşük dozda olduğu için bebeğinize zarar vermeyecektir. Ancak yine de çok gerekli olmadıkça röntgen çektirmemeye özen göstermelisiniz. Bu kararı doktorunuz ile görüşerek vermelisiniz.

Gebeliğin 5. Haftasında Cinsellik

Hamileliğin son 4 haftasına kadar eşler normal cinsel yaşamlarına devam edebilirler. Yani gebeliğin 5. haftasında cinsel yaşamınız normal seyrinde devam edebilir.
İlk trimester dönemde anne adaylarının hormonlarında dalgalanmalar olacağı, bulantı ve yorgunluk hissi olacağı için cinsel arzunuz körelebilir.
Eşlerin birçoğu ilk 3 ayda seks yapmanın düşük riskini arttıracağını düşünmektedirler. Bu endişeniz yersizdir. İlk 3 aylık süreçte yaşanılan düşüklerin sebepleri daha farklıdır.

Hafta hafta gebelik 5. haftada neler olur?

Bu içerikler ve daha fazlası için Hafta hafta hamilelik sayfamıza göz atabilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
Tarih:Hafta Hafta Gebelik; Hamilelik Haftaları

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın