İçeriğe geç

Gebeliğinizin 4. haftası

Gebeliğin 4. Haftası Belirtileri

Gebeliğin 4. haftası demek gebe olduğunu bilmeyen annelerin bu mucize ile karşılaşması demektir. Birçok anne adayı gebe olduğundan habersiz adet olmayı bekler. Adet dönemi geciktiği zaman ise aklına ilk o soru gelir. Hamile miyim? Evet hamilesin üstelik 2 haftalık bir cenine sahipsin. Artık embriyon rahme ulaştı ve biz ona süre sonra bebek demeye başlayacağız. Merak etme henüz hiçbir şey için geç kalmadın. Ama yine de hayatını gebeliğe göre hızlı bir şekilde düzenlemen gerek.

4 haftada gebelik
Gebeliğin 4. haftası

4 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

Döllenme olduğu andan itibaren bebeğin o kadar hızlı gelişmeye başladı ki artık bebek ve plasenta olarak 2 gruba ayrılıyor. Artık doğuma kadar sana bağlı bir şekilde gelişimini devam ettirmek için rahme yerleşmiş durumda.
4 haftalık hamilelik ve bebek gelişimi konusunu her anne adayı merak etmektedir. Bu dönemde embriyo 3 katmandan oluşmaktadır.

Bu katmanlar ektoderm, mezoderm ve endoderm olarak adlandırılır. Dilersen şimdi bu katmanların ileride nelerin oluşumunu sağlayacağını öğrenelim.

  • Ektoderm: Ekto kelimesi dışı ifade eder. Buradan da anlaşılacağı üzere bu katman saçları, deriyi, gözleri ve sinir sistemini oluşturur.
  • Mezoderm: Orta katmanı ifade etmektedir. Bu katmandan ilerde bebeğin cinsel organı, kalbi, böbrekleri, kemikleri ve kasları oluşacaktır.
  • Endoderm: İç tabaka anlamına gelmektedir. Bu katmandan ilerleyen süreçte sindirim sistemi, karaciğer ve akciğerler oluşacaktır.

4. Haftada bebeğin büyüklüğü

Şu an bebeğinin boyutunun ne kadar olduğunu merak ediyorsan da gebeliğin 4. haftası ile birlikte artık haşhaş tanesi büyüklüğünde bir embriyoya sahipsin.

Hamileliğin 4. Haftası Annelerdeki Değişiklikler

  • Hamileliğin 4. haftası henüz anne adaylarında herhangi bir fiziksel değişimin olmadığı haftadır. Çünkü bebeğinin büyüklüğünü haşhaş tanesi olarak düşündüğümüzde bu senin fiziksel büyüklüğünü etkileyecek bir büyüklük değildir. Öte yandan vücudun artık bebeğini beslemesi gerektiğinin farkına vardır.
  • Anne adaylarının kalpleri dakikada normalden 15 daha fazla atış yapmaya başlar. Vücudunuzda kan üretimi artar. Bunun sebebi ise vücudunuzun bebeğe yeterli miktarda besin ve oksijen taşımasıdır. Kalp ritminizdeki artışlar ve kan miktarınızın artması vücudunuzu yoracağından kendinizi gün içerisinde yorgun hissetmeniz ve sık sık dinlenmek istemeniz gayet normaldir.
  • Bu süreçte östrojen ve progesteron hormonlarında artışlar meydana gelir. Bu nedenle göğüslerinizi normalden daha ağır ve hassas hissedebilirsiniz. Hiç şüphesiz en çok değişikliğin yaşanacağı bölge ise rahimdir. Rahim çeperi kalınlaşır ve kan damarları bebeği daha iyi besleyebilmek için gelişir. Rahim ağzı ise renk değişimine uğrar ve yumuşar.

Anne adaylarının hepsinde ani duygusal değişiklikler gözlemlenir. Bunu yaşayan tek anne siz değilsiniz. Vücudunuzdaki ve hormonlarınızdaki değişimler sizi duygusal karmaşıklığa itebilir. Duygusal karmaşalar yaşadığınız da bu durumdan dolayı kendinize yüklenmemelisiniz. Siz şu an bir mucizeye sahipsiniz. Bu sürecin tadını doyasıya yaşamalısınız.

4 Haftalık gebelikte dikkat edilecekler

Aslında sadece 4 haftalık gebelikte değil hayatın her anında sağlık kurallarını ihmal etmemelisiniz. Anne adaylarından en sık gelen soru ‘sigara içmek zararlı mıdır?’ olmaktadır.

Hamilelikte sigara içmenin bebeğe zararları

Sigara içmek doku oluşumu ile doğrudan etkilidir. Nasıl ki sigara içen bir insanın yarası geç iyileşirse sigara içmekte doğrudan bebeği etkiler. Yapılan araştırmalar sigara içerisindeki nikotinin anneden çok bebeği etkilediğini göstermektedir. Aktif sigara kullanımı etkili olduğu gibi pasif sigara kullanımının da bebek üzerinde etkili olduğunu unutmamak gereklidir.

Hamilelikte saç boyası – dip boya zararlı mıdır?

4 haftalık gebelikte anne adaylarının en çok merak ettikleri konulardan bir diğeri ise ‘dip boya olmaktadır. Burada uzman görüşleri ikiye ayrılır. Bazıları deriden emilen az miktarda kimyasalın zararlı olacağını ve bu nedenle dip boyası yapılamaması gerektiğini söyler. Bazıları ise hamileliğin her evresinde saç boyanabilir demektedir. Ancak en küçük bir riske dahi tahammül edemeyeceğimiz bu dönemde dip boya yaptırmak yerine farklı boya uygulamalarını yaptırmak daha iyi olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra artık hamileliğe göre bir beslenme düzeni oluşturmalı ve buna uymalısın. Diyetinde yer alan besinleri tüketmeye özen göstermelisin. Daha sağlıklı ve kolay bir doğum için egzersiz yapmayı ihmal etmemelisin.

4 haftalık gebelikte beta hcg değeri düzeyinde kaç olmalıdır?

Kan ile yapılan gebelik testlerinde kanda bakılan ilk horman Beta HCG’dir. Beta HCG hormonu; hamilelikte düşük yapmayı engellemeye yarayan progesteron hormonunun düzenli olarak üretilmesini sağlar. Bu nedenle gebelik testlerinde sağlıklı hamileliklerde sürekli bir yükseliş gösterir.

4 haftalık gebelikte beta hcg değeri 5 – 425 mIU/ml arasında olmalıdır.

4 haftalık hamilelik ultrason görüntüleri

İlgili videomuzda Kağan Kocatepe hocamız gebeliğin 4. haftası ultrason görüntüleri ve görüntüler üzerinden yorumlarla devam ediyor. Buyrun iyi seyirler!

Hafta hafta gebelik 4. haftada neler olur?

Bu içerikler ve daha fazlası için Hafta hafta hamilelik sayfamıza göz atabilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Hafta Hafta Gebelik; Hamilelik Haftaları

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın