İçeriğe geç

3 haftalık gebelik – Hamilelikte 3. hafta ultrason görüntüleri

3 haftalık gebelik – Hamilelikte 3. Haftanız!

Artık gebeliğin 3. haftası ve sizi bekleyen mucizeye kavuşmanıza artık 37 hafta var. Gebeliğinizin ilerleyen dönemlerini daha rahat geçirmek ve sizleri neler beklediğini öğrenmek için daha çok araştırma ihtiyacı duyduğunuzu biliyoruz.

Peki şimdi yine sürekli aklınızda olan gebeliğin 3. Haftası gebelik belli olur mu? Sorusunun cevabını vererek başlayalım. Anne olmak için ne kadar sabırsızlandığını biliyoruz. Ancak bu haftada da birçok anne adayı gebeliğe dair bir değişim fark etmeyecek. Yalnızca gebeliğin erken dönem belirtileri hariç.

Önceden de belirttiğimiz gibi gebeliğin erken dönem belirtilerinin hangi anne adayında ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Ayrıca erken dönem belirtilerinin yoğunluğu da kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ayrıca gebeliğin 3. haftası henüz bir adet dönemi bile gecikme yaşamadığını unutma.

3 haftalık gebelik - hamilelikte 3. hafta ultrason görüntüleri
3 haftalık gebelik – hamilelikte 3. hafta ultrason görüntüleri

Hamileliğin 3. Haftası ve 3 haftalık gebelikte neler olur?

Hamilelik döneminin en kritik haftası demek yanlış olmaz. Çünkü sen hamileliğin 3. haftası için de henüz bir değişim yaşamazken bu hafta döllenme olayı gerçekleşiyor. Yani döllenme olayıyla birlikte artık sperm ve yumurta bir araya geliyor ve embriyo meydana geliyor. Bu embriyo her saniye büyümeye devam ediyor. Bir haftalık bir embriyo rahim yolundan rahme ulaşmaya çalışırken büyüklüğü ortalama bir toplu iğne ucu kadardır. Yani yaklaşık olarak 0.150 mm büyüklüğündedir.

Anne Adayı 3. Haftada Neler Yaşar?

Henüz bir regl dönemi geçirmediği için anne adayı gebeliğin farkında olmayabilir. Ancak hamileliğin erken dönem belirtileri bu süreçte daha belirgin bir şekilde görülmeye başlayabilir. Özellikle akıntıda artmalar meydana gelebilir. Ayrıca döllenme dönemi içerisinde anneler zaman zaman kramp ve kasılmalar yaşayabilirler. Beta hCG değeri ise 5 ila 50 (mlu/L) aralığında olur. Bu aralıkta her alan her değer normal değer olarak adlandırılır ve her anne adayında farklılık gösterir. Bu nedenle değere göre az ya da fazla gibi bir çıkarımda bulunmamanız gereklidir.

İmplantasyon nedir – implantasyon kanaması ne zaman olur?

Hamileliğin 3. haftası en sık karşılaşılan problemler arasında implatasyon yer almaktadır. İmplatasyon kanaması; döllenmiş yumurta rahme yerleşirken ve rahme tutunmaya çalışırken yıkıcı enzimler salgılar ve bunun sonucunda da anne adayında kanama şeklinde akıntılar meydana gelebilir.

Gebelikte 3. hafta gerçekleşen bu durumla anne adaylarının %30’undan daha azı karşılaşır. Ancak yaşadığınız kanamanın implantasyon kanaması olup olmadığını anlamanız için bir doktorla görüşmeniz gereklidir.

Gebelikte 3. Hafta ve Folik Asit

Bu haftaya kadar erken gebelik belirtileri ve testler sonucunda hamile olduğunuzu öğrendiniz ve kendinizi bu sürece hazır hale getirmeye çalıştınız. Artık gebelik için en önemli vitamin olan B9 vitamini yani folik asit (folat ya da folasin olarak da bilinir) kullanımına dair bilgi sahibi olmalısınız ve kullanmaya başlamalısınız.

Gebelik sürecinde folik asit kullanımı nöral tüp kusurlarının önüne geçmenize yardımcı olur. Yani bebeğinizin beyin ve sinir sisteminin sağlıklı gelişmesine yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalar anne adaylarının gebelik öncesi ve gebeliğin 13 haftası boyunca günde 0.4 mg folik asit almaları durumunda karşılaşacakları nöral tüp sıkıntılarının olmayacağını göstermektedir.

Gebeliğiniz boyunca hangi miktarda folik asit kullanılması gerektiğine en doğru kararı doktorunuz verecektir. Ancak siz gebelikte 3. hafta itibariyle folik asit yönünden zengin gıdaları öğrenip tüketebilirsiniz.

İşte folik asit yönünden zengin gıdalar:

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için ona yapacağınız en büyük destek sağlıklı beslenmekle olur. Bu konuda daha sağlıklı bir liste oluşturmak istiyorsanız bir beslenme uzmanından yardım almanız gerekmektedir.

3 haftalık gebelik ultrason görüntüleri

Henüz ultrason cihazı ile görülebilecek bie bebeğiniz yok. Yaklaşık boyutu bir toplu iğne başı kadar. Sabırsızlanmayın. O mucizeyi kucağınıza alacağınız günler de gelecek!

Hafta hafta gebelik

Bu içerikler ve daha fazlası için Hafta hafta hamilelik sayfamıza göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tarih:Hafta Hafta Gebelik; Hamilelik Haftaları

Tek Yorum

  1. Denet senbudan Denet senbudan

    Kaç haftadan sonra bebegimizi görmeye başlariz ?

Bir cevap yazın